SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   12 Aralık 2018, Çarşamba

Aralik 2017 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : S_164

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://tubeandsteelistanbulfair.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Beyaz Eşyada Değer Yaratan ve Güvenilen Bir Marka: Promet

Ana üretim konusu fırın üst ızgaraları olan, bunun yanında çeşitli sac şekillendirme, tel, lama üretimleri ve yüzey temizleme ile elektro statik emaye kaplama işlemleri de yapan Promet 2017 yılını %15 büyüme ile kapatacağının bilgisini veren Promet Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Okan Taşpınar sorularımızı yanıtladı.

Promet Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Okan Taşpınar: -Mükemmel Bir Bütün, Mükemmel Parçalar Gerektirir. Ürünlerimizle Mükemmel Bütünlerin Vazgeçilmez Bir Parçası Olmak İstiyoruz- dedi.

SUBCONTURKEY: Promet-in kuruluşu, fabrika alanı çalışan sayısı hakkında bilgi verir misiniz?

Okan Taşpınar: Promet 1980 yılında İstanbul-da kuruldu. O yıllarda döküm olarak üretilen fırın üst ızgaralarında ki döküm kalite sorunlarını, maliyet yüksekliğini, üretimdeki çevresel sorunları ve ürün estetiği gibi problemleri görüp, bu sorunları aşmak adına Türkiye-de bu ürünü sac ve lama demirden tasarlayarak üreten ilk firma olduk. Deneme üretimleri ve prototip modeller, ana sanayimizin öncü firmaları tarafından değerlendirilip kabul gördükten sonra fırın sektörü hızlı bir dönüşüme sahne oldu ve Promet-in günümüze kadar devam eden süreci başladı. İstanbul-da 200 metrekare alanda 8 kişi, 3-4 makine ile başlayan üretim, bugün Bolu-da 6000 metrekaresi kapalı alan olmak üzere 20.000 metrekare alanda 150 personeliyle üretim yapmakta olup, Ar-Ge, kalıphane, elektronik punto kaynak, preshane, yüzey temizleme, elektrostatik emaye ve CNC gibi bölümlere sahiptir. Promet sanayimize ve ülkemize karşı üstlendiği sorumluluğun bilinci ile çıktığı yolda, kalite felsefesi, yeni ürün gamları ve inovatif fikirleri ile dünya markası olma yolunda attığı adımları pekiştirmeye devam etmektedir. Bu vesile ile Promet-in kurucularından aile büyüklerimiz Ahmet Taşpınar ve Aydın Argun-u rahmetle ve saygıyla anarken, kurulduğu günden bugüne tüm çalışma arkadaşlarımızı, idarecilerimizi, bize emeği geçenleri ve çözüm ortağımız olan yurtiçi ve yurtdışı tüm ana sanayi firma çalışanlarına da teşekkürlerimizi sunmayı bir borç biliyoruz.

SUBCONTURKEY: Ürünleriniz, üretim rakamlarınız ve yeni yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Okan Taşpınar: Promet -in ana üretimi fırın üst ızgaraları olup bunun yanında çeşitli saç şekillendirme, tel, lama üretimleri ve yüzey temizleme ile elektrostatik emaye kaplama işlemlerinden oluşmaktadır. 2017 yılını %15 büyüme ile yaklaşık 4.000.000 adet parça üreterek kapatacağız. 


SUBCONTURKEY:Türkiye-nin ilk fırın ızgara üreticisi olarak beyaz eşya sektörünün gelişimini değerlendirir misiniz? 

Okan Taşpınar: Beyaz eşya sektörü, son 15 yılda büyük bir ivme ile büyümüş günümüze gelindiğinde beyaz eşyada Avrupa liderliğini ele geçirmiş ve bu unvanı başarılı bir şekilde devam ettirmektedir. Bu ünvan, ülkemizde sektörün öncü kuruluşlarının ve yardımcı sanayilerin kendilerini her anlamda fikri ve teknolojik olarak yenilemeleri ile gerçekleşmiştir. Bu arada yaygın olarak -yan sanayi- diye adlandırılan firmalarımızın aslında, çözüm ortağı gözüyle baktığımızda -yardımcı sanayi-- olarak adlandırılması gerektiğini düşündüğümden bu sıfatı özellikle kullandığımı belirtmek isterim. Ülkemizde birçoğunun KOBİ olarak adlandırıldığı, yardımcı sanayiler ana sanayinin hedeflerini kendi politika ve hedefleri ile birlikte değerlendirmiştir. Üretkenlik, kaynak yönetimi ve verimlilik, toplam kalite yönetimi, deneyim, sürekli değişim ve gelişim gibi değerleri gerçek anlamda bünyelerinde sindirmiş, bu değerlerini uluslararası standartlara ve şartlara bağlayıp bunları sürekli izleyerek etkinliğini artırmış ve tüm çalışanlarına bu değerleri aktarıp çalışmalarını bu yönde planlamıştır. Ana sanayimizin öncülüğünde bu değişim ve gelişimi gösteren yardımcı sanayiler bir bütünü oluşturmuş ve bu değer bizi Avrupa liderliğine taşımıştır.

Ayrıca sektörümüzün çatı kuruluşlarından olan BEYSAD-ın liderliğinde ana sanayi firmalarımız, ilgili kamu, özel sektör ve çeşitli üniversitelerin ortak çalışmasıyla oluşturulan -Türkiye Beyaz Eşya Yan Sanayi Strateji Belgesi- sektörün yol haritası olarak; dünü bugünü ve yarınları hakkında bizlere ışık tutacak geleceğe dönük plan ve programlarımızda ortak hareket, ortak akıl ve hedefler oluşturması açısından çok yararlı bir kaynak olmuştur.2011 yılında başlayan bu çalışmalarımız devamlı güncel tutulmuş, Aralık 2017 tarihinde düzenlenecek -arama konferansı ile 2018-2020 dönem strateji belgesi yayınlanarak 2023 ülke hedefleri yolunda güçlü bir adım daha atılacağını düşünmekteyim.

Sektörümüzün gelişimine baktığımızda, Bugün 26 milyona yakın beyaz eşya üretimi ile büyümeye devam eden, Büyüklük olarak 30 milyon TL-nin üzerinde bir sektör olan, cirosunun %75-inin ihracat kaynaklı olduğu. Türkiye-de satılan beyaz eşyanın %95-inin Türkiye-de üretildiğini düşündüğümüzde ve ötv teşviği sayesinde iç satışlarda %18-lik büyüme ile bu yılı da başarılı bir şekilde kapatacağımızı düşünmekteyim.

Beyaz eşyanın alım kolaylığı ve Türkiye-nin üstlendiği misyondan dolayı ve 2023 vizyonu kapsamında sektörün daha büyüyeceğini düşünüyorum. Bizim de 2023 vizyonumuz, dünyada tanınan ve güvenilen bir marka olmak ve bu sağladığı yeri koruyup pekiştirmek olarak hedefledik.


SUBCONTURKEY: Yeni ürün çalışmalarınız var mı? Beyaz eşya sektörüne yönelik farklı ürün üretimi yapmayı planlıyor musunuz?

Okan Taşpınar: Promet olarak bahsettiğim gibi yeni fikirler ve buna yönelik Ar-Ge çalışmaları kesintisiz olarak devam etmektedir. Bu bağlamda 1000-e yakın değişik modelde yaptığımız üretime her geçen gün yeni modeller eklenmeye devam etmekteyiz. Farklı üretimlerle alakalı 1-2 proje şu an gündemimizde bulunmakta olup bunlarla ilgili çalışmalar ve araştırmalar devam etmektedir. Uzun vadedeki hedeflerimiz ise, sektörümüzde büyüyerek gelişmeye ve öğrenmeye açık olmak, kısaca -MÜKEMMEL BİR BÜTÜN, MÜKEMMEL PARÇALAR GEREKTİRİR. ÜRÜNLERİMİZLE MÜKEMMEL BÜTÜNLERİN VAZGEÇİLMEZ BİR PARÇASI OLMAK İSTİYORUZ- diyerek Promet sloganımızda da belirttiğimiz gibi, çalışanlarımız ve müşterilerimiz için değer yaratan ve güvenilen bir marka olmaya devam etmek istiyoruz.


SUBCONTURKEY: İhracat faaliyetleriniz hakkında da bilgi verir misiniz? İhracat faaliyetlerinizi artırmaya yönelik ne tür faaliyetler yapıyorsunuz?

Okan Taşpınar: Promet toplam satışının %15-ini ihraç etmektedir. İhracat yaptığı ülkelerin büyük bölümünü Avrupa ülkeleri oluşturmakla beraber, Rusya, Ukrayna ve İran gibi ülkelere de ihracatımız devam etmektedir. İhracatımızın yükseltilmesi için çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam etmektedir. Yurtiçi ve yurt dışı fuar katılımları, yerel ve uluslararası yayınlanan dergilerde tanıtım faaliyetleri ve üretici firmalarla bire bir görüşmeler neticesi 2018 yılında da bu oranın artarak devam edeceğini düşünmekteyiz. İhracatımızı artırmak için yeni pazarlar bulma yönünde yapılan etkinliklere katılmaya devam ediyoruz.


SUBCONTURKEY: Haziran 2018-de Türkiye-de ilk kez yapılacak HEFİ  İstanbul Ev Elektroniği, Beyaz Eşya Ana ve Yan Sanayi Fuarına katılacak mısınız? Katılım olursa neler sergileyeceksiniz? Görüşünüzü alabilir miyiz?

Okan Taşpınar: Promet olarak ülkemizde yapılacak bu fuara tabi ki katılmayı düşünüyoruz. Bu vesile ile uzun süredir İstanbul da ilk kez yapılacak bu fuarın gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür eder sektörümüze ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim. Bu fuar da da mevcut ürünlerimizi sergileyecek olmakla birlikte sektörümüzün tüm bireyleriyle birarada olmanın mutluluğunu yaşayacağız.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.win-eurasia.com/tr

http://bit.ly/2B0388W
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi