SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   12 Aralık 2018, Çarşamba

Aralik 2017 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : S_164

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://tubeandsteelistanbulfair.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Turaş A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Turhan: 2017 Turaş İçin Dönüşüm Yılı Oldu

1984 yılında evsel pişiriciler için gaz musluğu üretimine başlayan ve 2008 yılında şuan bulunduğu İstanbul-Silivri-deki 16 bin metrekare kapalı alanı bulunan fabrikasında üretim yapan Turaş A.Ş., global bir firma olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Turaş A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Turhan, Genel Müdür Murat Avcı, İmalattan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aykut Can Yıldız ve Mehmet Nalbantoğlu ile Turaş-ın bugününü ve geleceğini konuştuk. 

SUBCONTURKEY: Turaş Gaz için 2017 yılı nasıl bir yıl oldu? 2018 yılı beklentileriniz nelerdir?

Gökhan Turhan: Her geçen yıl şartlar zorlaşmasına rağmen hem adetsel ve hem de cirosal anlamda büyüme sağladık.  Daha da önemlisi Turaş için 2017 yeni bir dönüşüm yılı oldu. Bu dönüşümü tüm departmanlarımızda yapmaya çalıştık. İmalatta, kurumsal kimliğimizde, müşteri hizmetleri ve satış departmanımızda ve ürün gamımızda bu dönüşümü yaptık. Bu anlamda 2017 yılı Turaş-ın tarihindeki en büyük dönüşüm yıllarından biri oldu. 

Turaş, Milano-da Ofis Açıyor

Yeni bir departman oluşturduk; Müşteri hizmetleri departmanı. Artık öyle bir müşteri ve satış ilişkileri oluştu ki müşterinin ihtiyaçlarını önceden hissedebilen ve ona göre hareketlerini önceden planlayan firmalar belli bir noktaya gelmeye başladı. Bu amaçla müşteri hizmetleri departmanımızı kurduk. 2017 yılında şirket yönetimini, yönetim kurulu dışında şirkette oluşturduğumuz bir kurul ile yönetmeye başladık. Hedeflerimizi, geleceğimizi bu kurulda planlıyoruz. Bu kurulda aldığımız kararları daha sonra tüm departmanlara iletiyoruz. Kurulda danışmanlarımız da var. Bu kuruldan çıkan hedeflere ulaşmaya çalışıyoruz. Bir pazarda ürün ihtiyacı varsa o pazarda olmak gerekiyor. Örneğin Güney Amerika-dan bahsediyorsak orada yeriniz olması ve oradaki halkın dilini konuşan satış elemanlarınızın olması gerekiyor. Bence satışın ve büyümenin en önemli parametrelerinden biri de bu. Bununla ilgili Avrupa ayağında Milano merkezli bir yer planımız var. Bu yerimizi 2018 yılında açacağız ve İtalyan çalışanlarımız olacak. O bölgedeki firmalara hizmet edecek ve ilk planda ofis ve depo olarak hizmet verecek. Sınırlarımızın dışına çıkmamız gerekiyor. Sadece Avrupa-da değil Kuzey Amerika, Güney Amerika, Rusya veya Orta Doğu gibi bölgelerde yerlerimiz olacak. Bu konuda Ekonomi Bakanlığının da ciddi destekleri var bunlardan yararlanabileceğimizi düşünüyoruz. Sadece bu teşviklerle ilgilenen çalışanlarımız var ve böyle bir departman da kurduk. 

Turaş AR-GE Merkezi oldu

Müşterilerimize anında ürünlerini temin edebileceğimiz ve isteklerini anında sağlayabileceğimiz bir alt yapı oluşturuyoruz. Müşteri beklentileri neyse hemen cevap verebilen ve gelecekte bizden talep edecekleri ürünleri tasarlamak için çalışıyoruz. Müşteri ihtiyacına göre ürün tasarlama kabiliyetimiz var. 2017 yılında AR-GE Merkezi olduk. AR-GE Merkezinde çalışan arkadaşlarımız müşterinin isteyebileceği, gelecekte ihtiyaç duyabileceği şeyleri önceden tasarlamak için çalışıyorlar. Bugüne kadar da ciddi tasarımlar yaptık. 

Turaş olarak yeni bir firma kurduk. Turmach adındaki bu firmamızda Endüstri 4.0 ve gelecekteki teknolojilerle alakalı olarak üretim yapıyoruz. Bu tesiste ilk planda kendi teknolojimizi üretmeyi hedefledik ve üretiyoruz. Dışa bağımlı olmadan kendi makinalarımızı yapar hale gelmekti buradaki amacımız ve bunu gerçekleştirdik şuanda. Sonrasında buradaki teknolojiyi dışarıya satarak büyütme hedefimiz var. Özellikle robotik yatırımlar ve yapay zeka üzerinde çalışılması için hedef koyduk ve bu yönde çalışmalar devam ediyor.

Murat Avcı: 2017 yılında sanayi musluğu adı altında ticari mutfaklara yöneldik. Sadece evsel mutfaklar için üretim yaparken endüstriyel pişiricilere  de yöneldik. Bu yatırımlar uzun vaktimizi aldı. Türkiye-de bu konuda üretimde zayıftı. Dünyada bu konuda iyi olan bir firma var biz de kendimize onu rakip olarak belirledik. Pazarda yer almaya başladık. Bununla alakalı Hostech By Tusid 2017 fuarına katıldık ve iyi tepkiler aldık.
 
Endüstriyel pişiriciler dışında elektromekanik valflerde de ilerliyoruz. Gelecekte müşteri beklentilerinde böyle bir artış olacağını düşünüyoruz. 2023 yılı hedeflerimiz arasında bu konu da var ve hedeflerimizde bu valflerde büyüme öngörüyoruz. 

Üretimde Pirinçten Alüminyuma Geçtik

İhracat yaptığımız coğrafyaları büyütüyoruz. İhracat yaptığımız yerlere yeni bölgeler katmaya başladık. Yeni distribütörlükler oluşturuyoruz. Yalın Enstitü Derneği ile olan çalışmalarımız var. Müşterilerimizi daha iyi anlamak için müşteri segmentasyonu çalışmaları yaptık. Onların beklentilerini anlamak için anket çalışmaları yaptık. Segmentasyon 2017 yılında çok önem verdiğimiz yeni bir çalışma şekli oldu. 

2018 yılında ise mevcut müşterilerimizde eksik olduğumuz ürün gamlarında kendimizi geliştireceğiz. Ürün gamımıza yeni ürünler katacağız. Farklı coğrafyalarda da Turaş-ı tanıtacağız. Kullandığımız hammadde de değişim var. Pirinçten alüminyuma geçtik. Bu da üretimde proseslere olumlu katkısı olan, çevreye zararlı etkileri minimize eden ve maliyetlerimizi stabil hale getiren önemli bir yenilik. 

Aykut Can Yıldız: 2017 yılında beni geleceğe dair en çok umutlandıran şey, müşterilerimizin bize her dokunduklarında; -bu dokunuş bizi ziyaret edebiliyorlar. Biz onları ziyaret edebiliyoruz ya da onlara ürün göndererek olabiliyor ki her dokunuş bizim için pozitif sonuçlanıyor.- Tüm müşterilerimiz bizimle gelecek adına işbirliği yapmak istiyorlar. 2018 yılı ve sonrası için bunlar beni umutlandıran gelişmelerdir. 


Turaş, Her Mutfakta Var Olacak

Yalın üretim dile pelesenk olduğu şekliyle sadece üretim sahasında değil tüm departmanların israftan arınmış aksiyonlar alabilmesi veya yönünü ona çevirebilmesi olarak görülmeli diye düşünüyorum. 2016 yılının sonu 2017 yılının başında yapmaya çalıştığımız şey departmanlarımızın nihai müşterisine ve iç müşterisine sadece değer yaratan işleri yapmasını sağlamaya çalışmaktı. Böylelikle de amacımız şirketin en tepe hedefine doğru hizmet etmelerini sağlamaya çalışmaktı. Bizim için 2017 yılı öğrenme süreci idi. 2018 yılında çok daha kuvvetli stratejik yıl geçireceğimize inanıyorum. . Bu yıl içerisinde de yoğun bir şekilde, mottomuz yani -her mutfakta var olabilme- hedefi adına üretimimizi buna uygun şekilde revize ettik. Mükemmel asla yakalanamıyor ama onun yolunda nasıl çalışmamız gerektiğini biliyoruz ve uğraşıyoruz. 

Gökhan Turhan: Yalın üretim konusunda ana desteği Yalın Enstitü Derneği yönetim kurulu üyesi olan Hüsrev Yaman Bey-den alıyoruz. Yine Yalın Enstitü-den Hakan Akgül Hocamız ve Meryem İnal Çelik Hocamız ile de çalışmaktayız. H. Yücel Koç Hocamızla da yeni kurum kimliğimizin oluşturulmasında, kurumsallaşma konusunda beraber çalışıyoruz. 

SUBCONTURKEY AR-GE Merkezi olmak Turaş-a neler kattı?

Gökhan Turhan: Bizim bundan öncede bir AR-GE departmanımız zaten vardı ama AR-GE Merkezi olmak firmada kurumsal bir yapı oluşturuyor. Çalışanlar daha planlı, bilinçli davranmaya özen gösteriyor, proje dahilinde çalışmalarına devam ediyorlar. Kurumsal bir yapı oluştu. Bölüm yöneticileri bir iş üzerine yoğunlaşıyor. AR-GE merkezi ile ilgili devlet destekleri de var. Biz de bu desteğin üzerine ciddi anlamda finans ekleyerek tekrar Ar-Ge-ye yatırıyoruz. 

Murat Avcı: AR-GE merkezi olduktan sonra uluslararası firmalardaki saygınlığımız arttı. Firmamıza bu anlamda büyük değer kattı.  Diğer yandan yapılan AR-Ge harcamaları tek bir çatı altına alınmış ve şeffaflaşmış oldu. Doğru yerlere yatırım yapılmasına etki oldu. 

SUBCONTURKEY Kurumsallaşma çalışmalarınızı detaylandırabilir misiniz 2017-de neler yaptınız?

Gökhan Turhan: Kendi dergimizi çıkarmaya başladık. Bu yıl içerisindeki bahsettiğimiz dönüşüme örnek olarak dergimizi verebiliriz. Adı TURAŞK; müşterilerimizin ilgisini çekiyor ve örnek aldıklarını belirtiyorlar. Bu tür sosyal etkinliklerin organize olması, kurumsal yapının kurulması, derginin çıkması gibi aslında kolay gibi görünen ama belli bir yapıya gelmeden de bunlar yapılamayan işler. Hedefimiz 5 yıl içerisinde global bir firma olmak. -Global olmak esasında boyutla alakalı cirosal bir şey değil. Mantalite ile alakalı olduğunu görüyorum.- Belli bir kurumsal yapıya, belli bir hiyerarşik  sistemin kurulması, insanların bu firmayı kendi firmaları gibi görmeleri ve bağlı olmaları gibi unsurlar olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde de bunu başaracağımıza inanıyorum. 

Aynı zamanda dünyanın en önemli yemek kültürü koleksiyonuna sahip bir firmayız. Bu koleksiyonun olduğu müzemizin en kısa zamanda açılışını yapacağız. 

Mehmet Nalbantoğlu: Kurumsallaşma çalışmalarımız için ilk etapta Gökhan Bey-in fikriyle bir komisyon oluşturduk. Bu komisyonda üst yönetimden Murat Bey, Aykut Bey, yine satış kısmından, satın alma kısmından, finans bölümümüzden ve insan kaynakları bölümlerinden yöneticilerle ve Yücel Koç hocamız ile beraber öncelikle bir komisyon oluşturduk. Tek tek hedeflerimizi yazdık, adım adım ilerleyerek neler yapabiliriz diye bunları sıraladık ve faaliyete geçirmeye başladık. İlk olarak logomuzun biraz daha anlaşılır ve belirgin olması için ve her gören Turaş-ı tanısın düşüncesiyle logomuzu altın sarısından ateş mavisine yakın bir renge döndürerek logomuzu yeniledik. İkinci olarak web sitemiz üzerinde çalıştık ve yeni versiyonunu yayına aldık. İnsan kaynakları ile beraber çalışarak bütün çalışanlarımızın bir arada olabilmesini istedik. Bu konuda belli organizasyonlar düzenliyoruz. Bu organizasyonlardan biri de yılbaşı organizasyonudur. Yılbaşı organizasyonunda çalışanlarımız bir arada oluyor, tedarikçilerimiz oluyor hep beraber hem eğleniyoruz hem de çalışanlarımıza ödüller veriyoruz.

Bunların haricinde Gökhan beyin de değindiği gibi kendi dergimizi çıkarıyoruz. 3 ayda bir dergimizi güncel aktivitelerimizle birlikte yayınlıyoruz. 2. sayısı çıktı, yeni sayısı yılbaşı organizasyonundan sonra çıkacak. Dergimizi tedarikçilerimize ve müşterilerimize ücretsiz gönderiyoruz. Yine kurumsal tanıtım videomuzu çektik. Bu videoyu da sosyal medya hesaplarımızda yayınladık. 

Firmamızda her ay bir aktivite düzenliyoruz. Masa tenisi, satranç, langırt, dart gibi oyunlar üzerine yarışmalar düzenliyoruz. Bu yarışmalar sonucunda ilk üçe giren çalışanlarımıza madalyalar, hediyeler veriyoruz.  Meyve bahçesi projemizi de hayata geçirmiş bulunmaktayız. Artık Turaş ailesi olarak her bireyin kendine ait bir ağacı olacak ve ağacını kendisi yetiştirecek, projeyi gerçekleştirdiğimiz alanda büyük organizasyonlar yaparak birlik ve beraberliğimizi en üst seviyelere çıkartacağız.

Şirket takvimi oluşturduk ve bunu standart hale gelmesini sağlıyoruz. Takvimde bütün bilgiler yazıyor. Yapılacak her aktivitenin tarihini daha önceden belirliyoruz. Bu takvime göre bütün yılımızı planlıyoruz.

SUBCONTURKEY Sektörünüzün 2017 yılı değerlendirmesini yapar mısınız?

Gökhan Turhan: Sektör olarak 2017 yılında özellikle iç piyasada ÖTV indirimi sonucunda ciddi talep patlaması yaşandı. Ama o talep patlaması şuan bitti ve iç piyasada bir daralma yaşanıyor. Ben ÖTV indirimlerinin böyle anlık yapılmasını doğru bulmuyorum. Beyaz eşya ürünleri artık özel tüketim ürünü olmaktan çıktı ve ihtiyaç haline geldi. Beyaz eşyada ÖTV-nin komple kaldırılması gerekiyor. Şu an piyasada ani artışlar ve ani düşüşler yaşanıyor. Bu da birbirini tetikleyen sorunları yaratıyor. Tedarikçilerin ürünlerini yetiştirememesi, kalite sorunu gibi birbirini tetikleyen unsurlar oluşuyor. Bu bakımdan ÖTV teşviki yerine ÖTV-nin beyaz eşyadan komple kaldırılması gerekiyor. 

Türkiye-nin yurtdışında satış yaptığı pazarlarda da ciddi sıkıntılar var. Rusya pazarı, Orta Doğu ve Avrupa pazarında satışlar iyi değil ve düşüşler var. Bundan kaynaklı yeni pazarlara açılmaya gerek var.

Sektör olarak Avrupa-da üretim anlamında birinciyiz. Bunu kaybetme riskimiz söz konusu. Özellikle Balkanlarda; Romanya, Polonya gibi ülkelerde beyaz eşya konusunda çok ciddi yatırımlar yapılmaya başlandı. Bu ülkelerin hükümetleri de çok ciddi destekler sunuyor. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde böyle devam ederse üretim üssü olma özelliğimizi, Avrupa-daki birinciliğimizi kaptırabiliriz.

Devlet tarafından sanayicilerin desteklenmesi gerekiyor. Sanayiciler, üreticiler çok fazla desteklenmiyor. Bizim bu bölgede hala alt yapıyla ilgili sorunlar yaşıyoruz. Bunlar hep maliyeti artırıcı şeyler. Avrupa-ya çıkınca bunların hepsinin çözülmüş olduğunu görüyorsunuz. Katma değer yaratacak, teknoloji yaratan üreticilere destekler verilmesi gerekiyor. 

Enerji konunda bizim gibi üreticilerin desteklenmesi gerekiyor. Biz enerji kullanıyoruz ve kendi enerjimizi üretme potansiyelimiz var. Kendi enerjimizi kendimiz üretmemiz için devletin izni olsa bu bizi daha güçlü kılar. Arazi fiyatları zaten çok yüksek. Bu iki konu zaten sanayici için büyük sıkıntı oluşturuyor. Devlet desteği ile sanayicilik geliştirilmesi gerekirken devlet eliyle sanayici öteleniyor. Bulgaristan-da üretim yapmak veya benzer bir ülkede üretim yapmak daha cazip hale geliyor. Altyapısıyla, teşvikleriyle beraber düşünüldüğünde o bölgede üretim yapmak daha cazip. Bir sanayicinin elektrik sorunu, altyapı sorunu, ulaşım sorunu yaşamaması gerekiyor. Bunların devlet tarafından sağlanması gerekiyor ki sanayici de gelişip katma değer yaratsın. Yıllardır süregelen bu sorunları aşarsak gelişir büyürüz.

SUBCONTURKEY Gelecek dönem için Turaş-ın hedefleri nelerdir?

Gökhan Turhan: 2023 yılı hedeflerimiz arasında yeni Avrupa denilen, Polonya, Romanya, Bulgaristan gibi enerji, işçilik ve yatırım maliyetlerinin düşük olduğu ülkelerde yatırım yapmayı planlıyoruz. Oradaki üreticilere yakın olmak ve Avrupa-da ürün yapıp müşterilere anında tedarik edebilmek için yatırım planımız var. Maliyet rekabetçiliği ve müşteriye yakın olma anlamında o bölgede olmak istiyoruz. Hedefimiz Avrupa-da da üretim yapmak. 

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.win-eurasia.com/tr

http://bit.ly/2B0388W
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi