SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   16 Temmuz 2018, Pazartesi

Ekim 2017 Sayısı

Yıl : 14 | Sayı : s_162

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.kaucukistanbul.com


http://www.metalexpo.com.tr/


http://comvexistanbul.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Barbaros Demirci
Danışman demircib1948@gmail.com


TÜRKİYE İLAÇ VE İLAÇ AMBALAJ SEKTÖRÜ PROFİLİ


İlaç sektörü, beşeri ve veteriner hekimlikte tedavi edici, koruyucu ve tanı amaçlı olarak kullanılan sentetik, bitkisel, hayvansal ve biyolojik kaynaklı kimyasal maddeleri farmasötik teknolojiye uygun olarak üreterek tedaviye sunan bir sanayi dalıdır. Çok dinamik bir yapıya sahip olan ilaç sektörü ekonomik kalkınmadaki öneminin yanı sıra savaş, epidemik hastalıklar ve olası ambargolar gibi faktörler dikkate alındığında ülkenin ilaç ihtiyacını karşılayacak şekilde geliştirilmesi gereken stratejik bir sektördür. 

Üretim kapasitesi, standartları ve teknolojisi açısından gelişmiş bir yapıda olan Türk ilaç sektöründe 56sı yerli olmak üzere 71i ilaç üreticisi firma faaliyet göstermektedir.  Türkiye ilaç sektörü yüksek üretim teknolojisi gerektiren ürünler (biyoteknolojik ürünler) dışında her türlü ürünü üretebilme kapasitesine sahiptir.

İlaç üretiminde kullanılan hammaddeler ağırlıklı olarak yurt dışından temin edilmekle birlikte sektörde 6sı yerli olmak üzere yurt içinde hammadde üretimi yapan 12 tesis bulunmaktadır. Diğer firmalar ise ilaçlarını fason üretimle ya da ithal ederek pazara sunmaktadır. Dünyanın en büyük 10 ilaç üreticisinin tümünün Türkiye pazarına satışı bulunmaktadır. 

Türkiyede çoğunlukla biyoteknolojik ürünler, bazı aşılar, kan ürünleri, bazı değiştirilmiş salım sistemine sahip olan ilaçlar, insülin ve kanser ilaçları gibi birçok tedavi grubundan ilaç ithalatı yapılmaktadır.  Türkiyede satılan ilaçların yaklaşık %63-ü ithalatla karşılanmaktadır. Türkiyede imal edilen ilaçların yaklaşık %22-si ihraç edilmektedir. 2017 yılının 6 ayında miktar ve değer bazında en büyük ihracat 3004 GTİPte yer alan - Tedavide/Korunmada Kullanılmak Üzere Hazırlanan İlaçlar (Dozlandırılmış) - de gerçekleşmiştir. 

Uluslararası istatistik kuruluşu International Medical Statisticsin (IMS) verilerine göre Türkiye 2016 yılında 7,2 milyar dolarlık ilaç pazarıyla dünya sıralamasında 17. sırada yer almıştır. Ülkemizde satın alma gücü paritesine göre (SAGP) kişi başına düşen ilaç harcaması yıllık 86 dolar seviyesi ile gelişmiş ülkelerin çok gerisindedir.  Yurtiçi ilaç tüketimi 2017 yılının ilk 6 ayında 3,5 milyar dolar olarak gerçekleşmiş olup yıl sonunda 7 milyar dolar civarında gerçekleşeceği tahmin edilmektedir.

Türkiyede son 5 yılda yılda ortalama 3,5 milyar dolarlık ilaç üretilmekte, 4,5 milyar dolarlık ilaç ithal edilmekte, 900 milyon dolarlık ihracat yapılmakta ve yurtiçinde 7,1 milyar dolarlık ilaç tüketimektedir. Türkiye ilaç dış ticaretinde yılda ortalama 3,6 milyar dolar dolarlık açık vermektedir. İlaç endüstrisi gelişmiş ülkeler de dâhil olmak üzere, bütün ülkelerde, ilaç ve ilaç hammaddesi ithalatı yapılmaktadır. İlaç sektörü için önemli olan ithalat miktarı değil, ihracatın sektör kapasitesinin gerisinde kalması ve dış ticaret dengesinin ithalat lehine olmasıdır. Türkiye ilaçta net ithalatçı ülkelerden biridir. Sektörün en önemli sorunu yüksek dış ticaret açığı vermesidir.

İlaç Sektörü Arz ve Talep Gelişim Tahmini ( Milyar $ )
 
        Kaynak : TUİK ve ITC

Türkiye ilaç tüketimi olarak çok cazip bir pazar görünümünde olduğu için bölgede de üretim üssü olabilmek için ideal bir ülke olarak değerlendirilmektedir. İlaç ihracatı ağırlıklı olarak Avrupa ülkelerine, Türki Cumhuriyetlere, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine yapılmaktadır. İlaç ithalatının %65-i AB ülkelerinden, %13-ü ABDden gerçekleştirilmektedir.  

Sektörün mevcut kapasitesinin daha verimli bir şekilde değerlendirilmesi ve ileriye taşınması amacıyla Temmuz 2015te T.C Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca 2015-2018 dönemi için -Türkiye İlaç Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı- oluşturulmuştur. Planda ilaç sektörünün mevcut durumu analiz edilmiş, katma değerli ürün üretiminin artırılarak uluslararası rekabet gücüne sahip bir hale dönüştürülmesi için bir eylem planı oluşturulmuştur. 

2020 yılında Türkiyenin dünyanın 14üncü en büyük ilaç pazarı olacağı tahmin edilmektedir. Türkiye ilaç endüstrisinde beklenen başlıca nedeni; nüfus yaşlanması, ilaca erişimin kolaylaşması, sağlık politikalarında yaşanan gelişmeler gibi etkilerdir. Diğer taraftan devletin sağlık sektöründe yaptığı iyileştirme ve geliştirmeler pazara önemli katkı vermektedir.

PLASTIK İLAÇ AMBALAJ SEKTÖRÜ 

Türkiyede 20 civarında firma, ilaç üreticisi firmalara yönelik plastik ambalaj malzemeleri üretmektedir. Plastik ambalaj malzemeleri, içinde ilaç ile ithal edilirken, ihracat da içinde ilaç ile dolaylı olarak ihraç edilmektedir.

Türkiyede toplam ilaç ambalaj malzemeleri tüketiminin yaklaşık % 60ını plastik ambalajlar oluşturmaktadır. Plastik ilaç ambalaj malzemeleri ise toplam plastik mamul üretiminden yaklaşık %2 pay almaktadır.

Türkiyede 2016 yılında 56,2 bin ton ve 85,2 milyon dolar olan plastik ilaç ambalaj  iç pazar tüketimi 2016 yılında 62,3 bin ton ve 94,4 milyon dolara  çıkmıştır. 

2017 yılının ilk 6 ayında 33,4 bin ton ve 50,5 milyon dolar olan plastik ilaç ambalaj malzemeleri tüketiminin 2017 sonunda 66,7 bin tona ve 101,4 milyon dolara çıkması beklenmektedir.

Türkiyede Plastik İlaç Ambalaj Malzemesi Tüketimi
 
Kaynak: TUİK ve ITC

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aseurasia.com

http://maktekfuari.com/online-davetiye
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi