SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   24 Haziran 2018, Pazar

Haziran 2017 Sayısı

Yıl : 14 | Sayı : s_158

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.kaucukistanbul.com


http://www.metalexpo.com.tr


http://comvexistanbul.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Dünya Standartlarında Çelik Servis Merkezi (ÇSM) Hizmetlerinin Türkiye-deki İlk Uygulayıcısı: Kerim Çelik

Bursa, Manisa ve Adana şubelerinde 500 bin ton üretim kapasitesiyle dilme, boy kesme, multi blanking, trapez form ve oluklu levha form hizmetleri veren Kerim Çelik 2017 yılının ilk beş ayında hedeflediğimiz rakamlara ulaştı. -Müşteriyi, operasyonlarını, ihtiyaçlarını anlamak, hızlı servis verebilmek ve ilave nakliye maliyetleri yaratmamak için müşteriye fiziksel olarak yakın olmak gerekiyor biz de bunu en iyi şekilde başarıyoruz- diyen Çelik Servis Merkezi Müdürü Özgür Savaş, sorularımızı yanıtladı. 

SUBCONTURKEY: Kerim Çelik-in kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

Özgür Savaş:Kerim Çelik olarak faaliyetlerimize 1960 yılında Borusan Holding-in ilk girişimlerinden biri olarak başladık. 1977 yılına kadar sürekli gelişim gösteren Kerim Çelik bu tarihte çağdaş anlamda ilk çelik servis merkezini hizmete aldı. Kerim Çelik-in, dünya standartlarında Çelik Servis Merkezi (ÇSM) hizmetlerinin Türkiye-deki ilk uygulayıcısı olduğunu da belirtmek isterim. Dünyanın en büyük çelik üreticilerinden ArcelorMittal ve Borusan Holding ortaklığı ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Halen Bursa, Manisa ve Adana şubelerimizde 500 bin ton üretim kapasitemizle dilme, boy kesme, multi blanking, trapez form ve oluklu levha form hizmetleri veriyoruz.

SUBCONTURKEY2017 yılının ilk 5 ayı hedeflediğiniz rakamlara ulaştınız mı? Yıl sonu hedefleriniz için öngörüleriniz nelerdir?

2017 yılının ilk beş ayında hedeflediğimiz rakamlara ulaştık. Müşteriyi, operasyonlarını, ihtiyaçlarını anlamak, hızlı servis verebilmek ve ilave nakliye maliyetleri yaratmamak için müşteriye fiziksel olarak yakın olmak gerekiyor biz de bunu en iyi şekilde başarıyoruz. 

Yılsonu hedeflerimize gelince, hacimden çok katma değer arttırıcı proje ve ürünlere odaklanıyor olacağız. Bu doğrultuda gerek ticari ve operasyonel gerekse teknik hizmetlerimizi müşteriye özel olarak sunmaya devam edeceğiz, diğer yandan inovasyon projeleri de odağımızda olacak. Ayrıca hizmet verdiğimiz müşterilere yakın yerli bir oyuncu olarak faaliyet gösterirken aynı zamanda yatırım fırsatlarını yakından takip ediyor olacağız. 

SUBCONTURKEY Ar-Ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz? 

Ar–Ge, inovasyon sadece bizim değil grubumuz için de çok büyük bir önem taşıyor. Bunun bir göstergesi olarak Holding bünyesinde tüm grup şirketlerine hizmet vermek üzere  tasarlanmış bir Ar-Ge yapısı hayata geçirildi. Bu yapı bağımsız bir şirket mantığıyla hareket ediyor. Biz de bu oluşumla ortak hareket ederek pazarda bizi farklılaştıracak projeler üzerine çalışmaya devam ediyoruz.

Diğer yandan bizi farklılaşma noktasına götüren bir başka neden de özellikle son birkaç yılda yassı çelik sektöründe düşen kâr marjları oldu. Sektörde rekabetin daha zor koşullar altında yapılmasına neden olan bu yapı aslında bir yerde kendimizi sürekli diri tutmamızı da sağlıyor. Dolayısıyla böyle bir tablo içinde katma değeri yüksek ürün ve hizmetlerle yeni alanlar yaratmak ve bunları korumak büyük önem taşıyor. Biz de bu noktadan hareketle müşterimizin hurdasını azaltacak, süreçlerini optimize edecek, işletme sermayesini azaltacak, müşterimizi maliyet, iş güvenliği ve lojistik beklentileri açısından yüksek katma değerli hizmet alabilecekleri tüm hizmet ve ürünü sağlamaya çalışıyoruz. 

SUBCONTURKEYÖnümüzdeki dönem için hedefleriniz nelerdir? Yatırımlarınız olacak mı? 

2015-2019 yıllarını kapsayan stratejik planımız doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Verimlilik ve ürün kalitesini arttıran yeni ürün ve hizmetleri müşterilerimize sunmak için süreçlerimizi yeniliyor, gerekli olan her türlü ilave yatırımın çalışmasını hızlı ve titiz bir şekilde yapıyoruz.

SUBCONTURKEY Sizce sektör de öne çıkan sorunlar nelerdir? Bu sorunlara ne gibi çözümler üretilmelidir?

Çelik servis merkezleri özelinde baktığımızda iç piyasadaki arz fazlası ve kıyasıya iç rekabetin, dolaylı olarak çelik servis merkezlerini etkilediğini görüyoruz. 

Kapasitelerini doldurmakta zorluk çeken yassı sac üreticileri, dağıtım kanalının çok önemli bir parçası olan çelik servis merkezlerini kontrol etme ihtiyacı duyuyorlar. Bunun için pazarda halihazırda faaliyet gösteren ÇSM-ler  ile ticarı anlaşma yoluna gitmek yerine, kendi ÇSM-lerini kurmaya/güçlendirmeye çalıştıklarını gözlemliyoruz. Tek üreticiden ürün tedarik eden, satın almada farklı kaynaklar kullanmayan bu tarz ÇSM-ler esneklik konusunda sorun yaşamakla birlikte, toplam ÇSM kapasitesini talebin üzerine çıkarmakta.

ÇSM-lere ürün tedarik eden üreticileri göz önünde bulundurduğumuzda mevcut dengenin çok hassas bir şekilde yönetilmesi gerektiği ortaya çıkıyor. Bu üreticiler kendi ÇSM-lerini  desteklerken aslında müşterileri olan diğer ÇSM-lere de rakip olabiliyorlar.

Aynı zamanda geçmişten gelen, fragmante olmuş, küçük, çok fazla saç işleme merkezi var. Bu merkezler dağınık durumda ve ne iş güvenliği ne de sosyal haklar açısından aynı standardı yakalayamıyorlar. Bu nedenlerden ötürü servis ve işleme için istenen değer giderek düşüyor.
 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.hefist.com

http://maktekfuari.com/online-davetiye


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi