SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   24 Haziran 2018, Pazar

Haziran 2017 Sayısı

Yıl : 14 | Sayı : s_158

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.kaucukistanbul.com


http://www.metalexpo.com.tr


http://comvexistanbul.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Ferel Elektronik, Otomasyona Yatırım Yapıyor

Beyaz eşya sektöründe gazlı pişiriciler ve gazlı su ısıtıcıları için ateşleme sistemi üreten Ferel Elektronik, Silivri-deki 10.000 metrekare kapalı alana sahip fabrikasında üretim yapıyor. -Genç bir firma olmamıza rağmen hali hazırda çeşitli faydalı model ve patentlerimiz bulunmaktadır. Ayrıca verimliği arttırıcı ve Endüstri 4.0 için alt yapı oluşturacak bazı yenilikleri de ürün gruplarımız üzerinde çalışmaktayız- diyen Ferel Elektronik Genel Müdürü Aşkın Korucu, sorularımızı yanıtladı.

SUBCONTURKEY: Okuyucularımıza firmanızı tanıtır mısınız?

Aşkın Korucu: Ferel Elektronik, beyaz eşya sektöründe gazlı pişiriciler ve gazlı su ısıtıcıları için ateşleme sistemi üreten bir yan sanayidir. Genç bir firma olmamıza rağmen birlikte çalıştığımız ekibimiz uzun yıllar bu sektörde büyük guruplarla çalışmış deneyimli personeldir. Silivri-deki yerimizde 10.000 metrekare kapalı alanda çalışmaktayız. İşimizdeki önemi sebebi ile çok hassas ve verimliliği çok yüksek olan kalıphane makine parkı ve çok tecrübeli bir takımla çalışmaktayız. Kuruluşumuzdan itibaren bu kalıphanemizin bu avantajı sebebi ile çok kısa bir sürede piyasanın talep ettiği ana modellerin %99-unu tamamladık. Bu süre zarfında farklı müşterilerin talep ettikleri özel veya yeni ürünler için işbirliği yaparak bu avantajımızı müşterilerimizin menfaati doğrultusunda da kullandık. 

SUBCONTURKEY:Ürün çeşitliliği hakkında bilgi verir misiniz?

Aşkın Korucu: Gazlı pişiriciler için piyasanın yoğun olarak kullandığı ateşleme bobini, ateşleme anahtarı ve ateşleme bujisi ürünlerinde çok özel amaçlı olmayan tüm modellere sahibiz. 


Ferel Elektronik,  Gazlı Pişiriciler İçin Ateşleme Bobini, Ateşleme Anahtarı ve Ateşleme Bujisi Üretiyor

SUBCONTURKEY: Firma bünyesinde yaptığınız Ar-Ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Aşkın Korucu: Genç bir firma olmamıza rağmen hali hazırda çeşitli faydalı model ve patentlerimiz bulunmaktadır. Ayrıca verimliği arttırıcı ve Endüstri 4.0 için alt yapı oluşturacak bazı yenilikleri de ürün gruplarımız üzerinde çalışmaktayız. Ferel kuruluşu ile birlikte piyasanın talep ettiği standart ürün ailesine çok hızlı cevap vermekle birlikte yeni uzak pazarların ihtiyaçları için 2016 yılı sonu ve 2017 yılında çalışma başlattık. Amerika kıtası beyaz eşya üreticilerini  taleplerine göre Ar-Ge çalışmaları başlattık. 2017 yılı itibari ile bu Ar Ge çalışmalarını tamamlamayı düşünüyoruz. 


SUBCONTURKEY:Yeni ürün çalışmalarını nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Müşterilerinizden gelen istekler doğrultusunda yeni ürün çalışmalarınız oluyor mu? Bunlar hakkında bilgi verir misiniz?

Aşkın Korucu: Ferel olarak kuruluş amaçlarımızdan biri olan müşteri memnuniyetini klasik manada sadece uygun fiyat/kalite ve servis şeklinde değil, aynı zamanda müşteri özel isteklerine de kendi bünyemizde önemli bir ar ge ve personel ayırıyoruz ve şu ana kadar ayırdık. Rakiplerimizin çok uzun sürelerde cevapladığı veya hiçbir zaman olumlu cevap vermediği birçok özel projeyi biz rekor denilebilecek bir sürede tamamlayarak müşterilerimize teslim ettik. Bundan sonra da bize özel talepler geldiğinde bu aynı hassasiyet ve gayretle projeleri ele alacağız.  

SUBCONTURKEY:Son günlerde çok konuşulan Endüstri 4.0 için firma olarak siz neler yaptınız/yapacaksınız? Endüstri 4.0 için yatırımlarınız  var mı? Olacak mı?

Aşkın Korucu: Endüstri 4.0 Almanya 2011-de konuşulmaya başlamasından sonra 2015 son çeyreğinden itibaren Türkiye-de de gitgide çeşitli platformlarımı a sıkça bahsedilmeye başlandı. Hatta böyle önemli bir gelişme için çok kısa denilebilecek bir sürede müşterimiz ve potansiyel müşterimiz olan birçok ana sanayi fiili olarak çalışma başlattı. Başından itibaren otomasyona halihazırda bu kadar büyük yatırım yapmış olan Ferel olarak bizim bu konun dışında kalmamız düşünülemez. Ferel olarak biz zaten hazır olan alt yapımızı daha da kuvvetlendirmek piyasanın gelecekte artacak olan taleplerine daha iyi servis verebilmek için 2016 yılı boyunca Endüstri 4.0 ile ilgili firma içi bilgilendirme çalışmaları yaptık. BEYSAD-ın hazırlamış olduğu ziyaret ve çalıştaylara katılarak büyük firmaların pratikte nasıl çalışmalar yaptıklarını inceledik. 

 2017 başı itibari ile firma bünyesinde otomasyon ve Endüstri 4.0-dan sorumlu sadece bu işe odaklanmış otomasyon konusunda çok tecrübeli 5 kişilik bir ekip ve çalışmalarını uygulayabilecekleri 500 metrekarelik bir alan tahsis ettik. Endüstri 4.0-ın çok büyük bir değişim olduğuna inanıyoruz. Bu değişimi kendi imkanlarımıza göre en doğru ve verimli bir şekilde kullanarak çok daha verimli ve güvenli bir iş ortamı yaratmak istiyoruz. 

SUBCONTURKEY: Endüstri 4.0 kavramından anlaşılması gerekenler sizce nelerdir?

Aşkın Korucu: Endüstri 4.0 çok yeni bir kavram olması ve gerçek hayatta yeterince uygulaması olmaması sebebi ile hala çoğu firma için büyük bir bilinmeyen oluşturuyor. Özellikle orta ölçekli firmalar tam olarak kendilerinin hangi seviyede olduklarını ve nasıl bir çalışma ile Endüstri 4.0 gereklerini yerine getireceklerini bilmiyorlar. Diğer bir sorun da büyük firmalar da bile yerli deneyimli personel henüz yok. Bunula birlikte piyasada her firmaya uygun paket bir çözüm şeklinde -al sen bunu kullan Endüstri 4.0 a geç- şeklinde bir uygulama mevcut değil. Her firma kendini analiz ederek mümkünse bağlı bulunduğu dernekler aracılığı ile bu geçişin aşamalarını tamamlamalı. Bu konuda biz BEYSAD-ın yapmış olduğu çalışmalardan çok memnunuz. Son katıldığımız çalıştay, ileride kurulması planlanan bir merkezin nasıl olması gerektiği ile ilgiliydi. Bu gibi çalışmalar ve seminerlerin çok iyi takip edilmesi gerektiğine inanıyorum.   


SUBCONTURKEY:2017 yılı geçen seneye göre nasıl geçiyor? Önümüzdeki dönem için hedefleriniz nelerdir?

Aşkın Korucu: 2017 yılı başı itibari ile geçtiğimiz iki yıla göre çok daha hızlı bir başlangıç yaptık. Ferel ilk 4 ayı son iki  yılın aynı aylarına göre çok büyük artışla kapadı. Bunun sebebi olarak daha önce bahsettiğim ilk aylardaki yüksek talep ve Ferel-in bünyesine yeni katmış olduğu müşterilerden gelen artışları da kapsamakladır. Unutmayalım ki geçtiğimiz iki yıl iç piyasa için birden çok seçim dönemini yaşadı. Bu sebeple 2017 ikinci yarısını daha istikrarlı bekliyoruz. 


 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.hefist.com

http://maktekfuari.com/online-davetiye


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi