SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   28 Mayıs 2018, Pazartesi

Haziran 2017 Sayısı

Yıl : 14 | Sayı : s_158

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.kaucukistanbul.com


http://comvexistanbul.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

M.Göker Sarp
ERP Komitesi ve Kurumsal Dönüşüm Platformu Koordinatörü - goker.sarp@erpcommittee.org


ERP-ler Artık Vaatlerini Yerine Getirebiliyor


Yirmi beş yıl kadar önce, ERP çok da bilinen bir kavram değildi. 1980-1990 yılları arasında kendi evriminin ilk adımlarını attı. Bununla birlikte, ERP sistemlerinin genel hedefi yılları içinde hep aynı kaldı, hiç değişmedi: Bir firmadaki tüm departmanları ve süreçleri birbirine bağlamak, entegre etmek.

Zaman ilerledikçe büyük şirketler, süreçlerinin her parçasını birbirine bağlama konseptine kapıldı gitti. Ancak, o sıralarda mevcut bilişim teknolojileri ERP-lerin sunduğu tüm potansiyeli destekleyecek kadar yenilikçi değildi.

Ayrıca ERP-lerin kullanıcı başına ücretlendirme fiyatlandırılması, firmalarda herkesin sisteme girmesini bir parça zorlaştırdı. Yüksek uygulama maliyetleri nedeniyle firmalarda her nokta sisteme bağlanamadı.

Ayrıca o yıllarda mevcut teknolojilerle iş ortaklarını ve müşterileri sisteme dahil etmenin güvenli bir yolu da yoktu.

Yeni binyıl ile birlikte karşımıza internet fırsatı çıktı. Kullanıcılar bundan böyle web-den erişilebilen herhangi bir bilgisayardan ERP-ye de erişebileceklerdi. Ancak güvenlik sorunları bir türlü peşimizi bırakmıyordu ve bulut teknolojisi ile firma içindeki sistemleri bütünleştirmek pratikte hâlen kolay değildi.

Ancak tüm bunlara rağmen bulut teknolojileri ile birlikte gelişen yeni iş modelleri sayesinde ERP-nin potansiyelini artık daha iyi değerlendirebilme imkanına kavuştuk.

Geçmişte, ERP sistemlerinin güvenlik önlemlerinin yeterli olmaması, firmaların harici taraflarla veri paylaşmasını neredeyse imkansız hale getirirdi ancak firmalar günümüzde endişelenmeden herkesle (iş ortakları, müşteriler, çalışanlar vb.) veri paylaşabilir hale geldi.

Bir yönüyle ERP, ilk tanıtıldığında zamanının ilerisinde olan bir sistemdi. O zamanlardaki teknoloji, bir ERP sisteminin vadettiği tüm işlevleri ve potansiyelini düzgün bir şekilde yerine getirmesine olanak sağlamıyordu.

Artık ERP sistemini dizüstü bilgisayarımızda, akıllı telefonumuzda, tabletimizde veya internet erişimi olan herhangi bir cihazda kullanabiliyoruz. Verilerimiz, güvenli ve ölçeklenebilir veri merkezlerinde saklanabiliyor, böylece daha ekonomik ve sürdürülebilir bir altyapıya kavuşabiliyoruz.

Ayrıca ERP sistemleri, tüm bunları sadece firmalardaki karar vericiler için vaad etmiyor.

Günlük girişlerini yapan bir muhasebe elemanı ERP çözümü ile firmanın muhasebe bilgilerini saklayabilir, talep edildiğinde birkaç tıklamayla tekrar erişebilir.
Firmadaki herhangi bir çalışan, yaptığı harcamaların ödenmesi için ERP yoluyla hızlı bir şekilde kayıt oluşturup talepte bulunabilir ve yöneticileri harcamalarını kontrol edip, hızlıca onaylayabilir, ödenmesini sağlayabilir.

Firmayı ERP ile düzgün yönetmek için ERP-nin özellikleri ve fonksiyonları çok önemlidir ancak ERP sistemi yeterince kullanıcı dostu olmadığı zaman kullanıcıları için sinir bozucu ve sıkıcı bir iş haline gelebilir.

Çalışanların ERP sistemini kullanmaya motive eden modüllerin işlevsellikleri ve genel kullanımıdır. Ancak bunun için öncelikli kullanıcılara yeterli eğitim verilmelidir ayrıca istenmeyen yöntemler ve ilgisiz modüller ile olan ilişkiler kullanıcıyı şaşkına çevirir. Dolayısıyla firmanızda bir ERP çözümü uygulamadan önce sadece karar vericileri değil kullanıcıları da dinlememiz ve anlamamız gerekir.

İşte ERP sistemlerinin bazı vaatleri:
Çalışan verimliliğini arttırmak
Anında karar vermeye yardımcı olmak
Departmanlar arası etkin iletişimi sağlamak

ERP sistemlerinin tüm organizasyonunuz için sağlayacağı pek çok avantajı vardır ancak her düzeydeki kullanıcıları hesaba katarak daha basit ve kullanışlı ERP ekranlarını tercih etmelisiniz.

ERP sistemleri yalnızca karar vericiler için değildir ama karar verme amaçlıdır.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.hefist.com


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi