SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   23 Ekim 2018,

Kasim 2017 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : S_163

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.kaucukistanbul.com


https://www.sandvik.coromant.com/tr-tr/campaigns/primeturning/pages/default.aspx?internal_camplink=primeturning&internal_camplink_type=highlight


https://www.trex.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Geçmeli Bağlantı Varken Vidayla Uğraşmayın!

Enerji Depolama Çözümleri Için Modüler Dikdörtgen Konnektörler

Son yıllarda enerji depolama pazarında çok fazla hareket var. E-Mobilite gibi trend konuların ve Tesla ve Panasonic gibi sektör devlerinin sürüklediği hücrelerin performansı artarken fiyatlar sürekli düşmektedir. Burada maliyetleri göz önünde bulundurduğunuzda bağlantı teknolojisini ciddi olarak hesaba katılmalıdır .

Enerji depolama alanının gelişimi için öngörüler bundan daha iyi olamazdı - önümüzdeki birkaç yıl boyunca yüksek çift haneli rakamlar öngörülmektedir. Depolama, yenilenebilir enerjilerin çekiciliğini hem parasal hem de bağımsızlık derecesi açısından arttırmaktadır. Nihayet kendi sisteminizle ürettiğiniz enerjiyi gün boyunca dağıtılmış şekilde kullanmak mümkün olacak. Ev, endüstri ve   depolama cihazları için çözümleri olan mevcut çok sayıda tedarikçi bulunmaktadır. Ancak şimdiye kadar pil depolamasına yönelik standartlar olmadığından, bağlantı teknolojisinde de kontrolsüz bir büyüme söz konusudur.


Bağlantı teknolojisi – büyük bilinmezlik

Bağlantı teknolojisi söz konusu olduğunda iki süreç arasında - önden veya arkadan kablolama – seçim yapılması gerekir. Önden kablajda güç ve veri iletim kontakları önden bağlanır. Bunun avantajı farklı bağlantı yöntemlerine imkan tanıyan bağlantılara kolay erişimdir. Enerji depolama sistemlerinde yüksek fiyat baskısı göz önüne alındığında her kuruş sayılır. Sonuç olarak, batarya konumlarını uygun maliyetle bağlamak için en basit bağlantı teknolojisi - örneğin kablo pabucu - kullanılır. Bununla birlikte, çoğunlukla unutulan montaj ve bakım maliyetleri sistemi işletirken yüksek maliyetlere yol açar - böylece kârlar azalır. Bu konu son kullanıcı ile netleştirilmezse depolama üreticisinin itibarını kolayca etkileyebilir.

Arkadan kablolama ile ilgili olarak, rak, yani depolama modüllerine kayarak takılan ekipman parçası - konnektör önceden monte edilmiş ve bağlı olacak şekilde hazırlanmıştır. Böylece modüller kolayca monte edilebilir, muhafaza edilebilir veya değiştirilebilir. Rakın önünden kolayca kaydırılır ve daha sonra kendi kontaklarına temas ederler. Bu işlem montaj ve bakım maliyetlerini ve kablolama hatalarını en aza indirir.

Depolama sistemleri için günümüzde, standart ürünlere göre farklılık arz eden bazı bağlantı teknolojileri bulunmaktadır. Sonuç olarak, imalatçılar ve entegratörler mevcut ürünleri diğer uygulamalardan işletmek zorunda kalmaktadırlar. Böylece fotovoltaik endüstrisinden DC konnektörler sıklıkla kullanılmaya başlandı. Bağlantı teknolojisi üzerinde de etkisi olan lityum iyon pillerine talep olduğu için, elektriksel bağlantı teknolojisi üreticilerinin ürünlerini yeni zorluklara ve yönergelere göre ayarlamaları istenmiştir.

Çözüm konsepti olan hibrit konnektörler

Phoenix Contact-ta, modüler dikdörtgen konnektörlerin geçmişi eskidir. Variocon ürün yelpazesi piyasada uzun süredir mevcuttur. Ürün grubuna ait bileşenler kullanıcı tarafından bireysel ihtiyaçlarına göre bir araya getirilerek ürün oluşturulabilir. Bu nedenle kovan muhafaza modeli çeşitli ebat ve malzemeler arasından seçilebilir. Modüler kontak ara parçaları güç, sinyal ve veri iletimi için bir konnektörde arzu edildiği gibi birleştirilebilir. Modüller kolayca birleştirilebilir ve sonra uygun çerçeveye yerleştirilebilir - hepsi bu kadar! Karşılık gelen boyut modül sayısına göre belirlenir. 70 A akıma 630 V gerilime kadar taşınabilir. Vida, PCB ve krimp bağlantı teknolojileri mevcuttur.

Lityum iyon sistemleri her bir hücrenin şarj durumunu izlemek zorunda olduğu için bir hibrit konnektör kullanarak veri ve güç iletebilme özelliği de enerji depolama uygulamaları için oldukça avantajlıdır. Çok sayıda müşterinin talebi üzerine Variocon ürün yelpazesine yönelik bir konsept geliştirildi, otomatik konumlandırma veya -kendi kendine bulma- bağlantı tipi. Özellikle tekli modüllerin önden raka monte edildiği kızaklı sistemler için tasarlanmıştır. İki büyük metal kılavuz pimi ağır pil modüllerinde bile kendiliğinden bulma sağlar. Konnektörün montajı, yerleştirme işleminde toleransların telafi edilmesini sağlar.

Böyle bir sistemin avantajları açıktır: modüller bakım amacıyla hızlı monte edilir veya değiştirilir. Pin konnektör ancak doğru yönde takılabildiği için ters polarite ve akabinde pilde kısa devre riski en aza indirgenir (Şekil 3).

Bu gibi güvenlik unsurları bağlantı teknolojisinin tasarımı üzerinde belirgin bir etkiye sahiptir. Katılımcı dernekler, federal enerji depolama birliği, üreticiler ve enstitülerden oluşan bir konsorsiyum tarafından yaratılan lityum iyonu ev kullanımına yönelik güvenlik kılavuzlarında yanlış kurulum ve çalıştırmanın tehlikeli durumlara neden olabileceği açık bir şekilde belirtilmiştir. Bunu en başından önlemek için yapıcı önlemler ve hataya dayanıklı tasarım operasyonun açık ve hatasız olduğunu garanti etmelidir. Bu yaklaşımlar mevcut standartlaştırma çalışması için de dikkate alınmaktadır (Şekil 4).

Standartlaşmanın zorluğu

Enerji depolama pazarı hala emekleme aşamasındadır. Standartlaşma da farklı değildir. Bu nedenle komponent imalatçılarının belirli ürünleri piyasaya sunmaları zordur. Birçok potansiyel kullanıcı mükemmel bağlantı teknolojisinin nasıl göründüğünü merak etmektedir; çekici fiyatlı, kullanıcı dostu ve gereksinimler doğrultusunda geliştirilmiş bir teknolojidir. Günümüzde sistemlerin teknik gelişimi konusunda hala çok hareket olması komponent gereksinimlerinde sürekli değişim olduğunu göstermektedir.

Alıcılar bu noktada yalnızca satın alma fiyatını düşünürlerse hata yaparlar. Binlerce modülden oluşan bir depolama sistemi söz konusu olduğunda bakım kolaylığı göz ardı edilmemesi gereken bir faktördür. Bağlantı teknolojisine yapılan bir seferlik yatırım kısa süre içinde onarım veya bakım olarak kendisini amorti etmektedir. Phoenix Contact-ın modüler dikdörtgen konnektörlerinin, hibrit teknolojisi sayesinde bu uygulama için katma değeri yüksektir. Kendini kendini bulan yönlendirme pimleri ile yapılan değişiklikler sayesinde kanıtlanmış teknoloji gelecekteki enerji depolama pazarına uygun hale getirilmiştir.

Özet

Mevcut depolama sistemlerindeki hızlı büyümeye rağmen gelecekte fişli bağlantı teknolojisi enerji depolama alanına girecektir çünkü konfor ve maliyet etkinliği uzun vadede ikna edici bir faktör olacaktır. Bu yeni alan standardizasyona başarıyla dahil edildiğinde enerji depolama başarı hikayesi başlayacaktır.


Önemli özellikler:

4 boyut
Plastik, dökme alüminyum, dökme çinko ve EMC kaplamalı kovan muhafazalar
Sinyal, veri ve güç için kontak ara parçaları
Vidalı, PCB ve krimp bağlantı
70 A-e kadar akım ve 630 V-a kadar gerilim
Kablo rakorları ve adaptor plakalar gibi kapsamlı aksesuarlarHande Kongaz Baştürk
Elektrik Yük. Mühendisi 
Cihaz & Saha Bağlantı Sistemleri Ürün Yönetmeni
Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.
hkbasturk@phoenixcontact.com
www.phooenixcontact.com.tr


 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

https://www.ankiros.com

http://www.sektorel.com/sektor-haberleri/beyaz-esya/beyaz-esya-ana-ve-yan-sanayi-fuari-hefi-mart-2019da-2-kez-yapilacak
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi