SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   23 Ekim 2018,

Kasim 2017 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : S_163

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.kaucukistanbul.com


https://www.sandvik.coromant.com/tr-tr/campaigns/primeturning/pages/default.aspx?internal_camplink=primeturning&internal_camplink_type=highlight


https://www.trex.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

PAGDER&ASLAN OSB-de Altyapı İnşaatı Hızla Sürüyor

Ambalaj, otomotiv, beyaz eşya, elektrik-elektronik, tekstil, makine gibi birçok sektör için vazgeçilmez hale gelen plastikler, üretim teknolojilerindeki yenilikler sayesinde sağladıkları faydayı her geçen gün artırıyor. Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de plastik sanayi hızla gelişip büyüyor. 

Türk plastik sektörü genç ve dinamik yapısı ile Türkiye ekonomisine en çok katkı sağlayan sektörlerin başında geliyor. Üretim, ihracat ve katma değer yaratma potansiyeli ile de kritik bir noktada bulunuyor. Türkiye dünyanın en büyük 7., Avrupa-nın ikinci büyük plastik üreticisi olup direkt ve dolaylı ihracatı yaklaşık 11 milyar dolar seviyesinde. 


Ambalajdan sağlık ve medikal sektörüne, tekstilden otomotive, kozmetikten elektrik-elektroniğe neredeyse tüm sektörlerle etkileşim içinde olan plastik sektörümüzün büyüme hedefleri ve gelişim potansiyeline duyduğumuz inançla Türkiye-nin ilk ve tek Plastik İhtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi-ni Kırklareli-nin Vize İlçesi-nde hayata geçiriyoruz. Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) ve Asrey İnşaat girişimi olan PAGDER&ASLAN Plastik İhtisas OSB (PAOSB), özel sektör ve STK işbirliğinin ilk örneği olarak da özel bir konumda yer alıyor.

Sanayicilerden oluşan Yönetim Kurulumuz ile sektörün ihtiyaçları ve beklentilerine en iyi imkanlarla cevap verecek örnek bir OSB modeli ortaya koyduk. Plastik sanayi ağırlıklı olarak Bayrampaşa ve İkitelli olmak üzere İstanbul-un birçok ilçesinde küçük alanlarda ve zor koşullarda dağınık bir şekilde sıkışıp kalmış durumda. Bu elverişsiz çalışma ortamı gelişime ve büyümeye açık plastik sanayicileri açısından en büyük darboğazı oluşturuyor. Plastik üreticilerini bir araya toplayarak modern bir üretim alanı yaratmak ve sektöre yatırım imkânı sağlamak amacıyla çıktığımız yolda önemli bir ilerleme kaydettik. İstanbul-a, otoyola, demiryoluna, limana ve havalimanına yakınlığı ile lojistik açıdan önemli avantajlara sahip bir konumda bulunan PAGDER&ASLAN Plastik İhtisas OSB-de 650 bin metrekarelik alanda plastik sektöründen 69 katılımcımız yerini almış durumda. Aynı sektöre ait birbirleriyle ilişkili tesislerin bir arada olmasının getireceği kolaylıklar ve yaratılacak sinerji firmalarımızın kârlılığını ve rekabet güçlerini de artıracak. 


Katılımcılarımıza tapularını teslim ettik, altyapı inşaatımız ise hızla devam ediyor. Yoğun gayretlerimiz sonucunda OSB-mizin elektik ihtiyacına yönelik önemli bir adım attık. Sanayicilerimize direkt iletim hattına bağlanmak suretiyle Bölge OSB-lere kıyasla yüzde 30 daha ucuz elektrik tedariki sağlayacağız. Daha ucuz enerji, enerjinin yoğun olarak kullanıldığı plastik sanayinde faaliyet gösteren yatırımcılarımızın üretim maliyetlerini aşağı çekerek daha rekabetçi fiyatlarla üretim yapmalarına imkan verecektir.  

PAGDER&ASLAN Plastik OSB-de yatırım enerjinin yanı sıra birçok fırsatı da içinde barındırıyor. Teşvik Sisteminde plastik sanayine yönelik yatırımlar sadece 6. Bölge illerinde yapılmaları koşuluyla yatırım teşviklerinden yararlanabiliyorken İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olmamız dolayısıyla yatırımcılarımız 3. Bölge teşviklerinden yararlanma imkanına sahipler. Dolayısıyla hem İstanbul ve Avrupa-ya çok yakın bir noktadaki Kırklareli Vize-de geleceği olan değerli bir yatırım yapmış hem de Bölgesel desteklerden yararlanmış olacaklar. 

PAOSB-de yapılacak plastik sanayi yatırımları 3. Bölge desteklerinden faydalanacak demiştik… Bu sanayicimizin Kurumlar Vergisi indirimi desteği ve Sigorta Primi işveren hissesi desteği sayesinde yapacağı yatırımın yüzde 45-ini geri alması anlamına geliyor. Ek olarak Organize Sanayi Bölgesi-nde yer almaları dolayısıyla; Gümrük Vergisi, KDV istisnası, emlak vergisi, bina inşaat harcı ve yapı kullanma izni harcından muaf olacaklar. Ayrıca ekstra ÇED raporu, arıtma maliyeti ve atık su bedeli de olmayacak. Bir diğer vurgulamamız gereken konu ise Üretim Reformunu düzenleyen 7033 sayılı kanun kapsamında İstanbul-da yerleşim alanları içine sıkışıp kalmış sanayi işletmelerinin planlı sanayi alanlarına taşınmasına katkı sağlamak için düzenlenen yüzde 3 faizle kredi desteğinden de faydalanacaklar. 

PAOSB ile bir yandan plastik sanayicilerimize önemli avantajlar sunarken diğer yandan Vize ve çevresinin ekonomik ve sosyo-kültürel açıdan gelişimine, istihdama katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Çevreye ve doğaya dost bir üretim anlayışla tasarladığımız PAOSB, bir yaşam alanı oluşturacak. Otelden bankaya, postaneden eczaneye, marketten kafe/restorana, noterden camiye, tenis kortundan basketbol ve voleybol sahalarına, piknik alanına kadar her türlü ihtiyaca yönelik sosyal tesis, OSB-miz içerisinde yer alacak. Sosyal alanlardan Bölge halkının da faydalanmasını istiyoruz. Ayrıca nitelikli eleman ihtiyacına yönelik olarak bir de Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine ev sahipliği yapacağız. 

Projesi üzerinde titizlikle çalıştığımız ve sanayicinin ihtiyaçları doğrultusunda yapılanan altyapımızın inşaatı Mart ayında başladı ve yılsonuna kadar da tamamlanmış olacak. Böylece OSB-miz 2018 yılından itibaren üst yapı inşaatına hazır hale gelecek. PAGDER&ASLAN olarak diğer OSB-lerden önemli bir farkımız katılımcılarımıza yatırım zamanı konusunda herhangi bir zaman kısıtlaması getirmiyoruz. Sanayicilerimiz istedikleri zaman fabrika yatırımlarına başlayabilecekler. Ekim ayı içinde plastik sektöründen katılımcılarımızla birlikte altyapı inşaatımızı ziyaret ettik ve devam eden faaliyetlerimiz hakkında kendilerini bilgilendirdik. Son derece verimli geçen saha ziyaretimiz yatırımcılarımız açısından da motive edici oldu.

PAOSB Yönetimi olarak 2018 yılının son çeyreğinde OSB-yi her şeyiyle hazır hale getirmek ve önümüzdeki beş yıl içinde parsellerinin çoğunluğunda fabrikaların üretime geçtiği, başta bölge halkı olmak üzere binlerce kişiye istihdam sağlayan, yatırımcıların istihdam sorununa çözüm getiren ve ülke ekonomisine değer yaratan bir OSB olmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Büyüme alanları ile plastik sanayinin yanı sıra mobilyadan tekstile, makinadan elektrik-elektroniğe ve ambalaja kadar tüm imalat sanayine açık olan PAOSB ile 20 bin kişiye istihdam sağlamayı hedefliyoruz. 


Biz sektörümüze katkı sunmaya çalışırken sesimiz olup çalışmalarımızı okuyucularınıza aktardığınız ve hedeflerimizi daha çok kişiyle paylaşmamızı sağladığınız için sizlere teşekkür ediyoruz. Detaylı analizleri, dosya haberleri ve yorumlarını ilgiyle takip ettiğimiz, kaliteli yayıncılık anlayışıyla 15 yıldır sanayicilerin yanında yer alan SUBCONTURKEY Yönetimi ve gazetede emeği geçen tüm çalışanlarını şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına kutluyor, daha nice yıllar başarılarınızın devamını diliyorum.    

Fidan Aslan Eroğlu
PAGDER&ASLAN Plastik İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

https://www.ankiros.com

http://www.sektorel.com/sektor-haberleri/beyaz-esya/beyaz-esya-ana-ve-yan-sanayi-fuari-hefi-mart-2019da-2-kez-yapilacak
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi