SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   23 Ekim 2018,

Kasim 2017 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : S_163

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.kaucukistanbul.com


https://www.sandvik.coromant.com/tr-tr/campaigns/primeturning/pages/default.aspx?internal_camplink=primeturning&internal_camplink_type=highlight


https://www.trex.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Sandvik, Havacılık Sanayi Üreticileri İçin Avantajlarını Sürüyor

Titanyum ve nikel alaşımlar için yüksek performanslı kılavuz çekme ve diş frezeleme çözümleri
 
Kesici takımlar ve takımlama sistemleri uzmanı Sandvik Coromant, havacılık sanayide güvenilir işleme çözümleri konusunda ortaya çıkan güçlü talebi karşılamak üzere ISO S malzemeler (titanyum ve nikel bazlı alaşımlar) için yeni kılavuz çekme ve diş frezeleme takımlarını tanıttı. Amaca yönelik tasarlanmış ürünler motor kasaları gibi yüksek değerli iş parçalarında mükemmel işlem güvenliği sağlar ve böylece hem hurda oranını hem de tezgah duruş süresini düşürür.
 
Yeni kılavuzlarda bulunan ve titanyum üzerinde tutarlı ve tekrarlanabilen sonuçlar sağlamak üzere geliştirilen optimize edilmiş geometri, zorlayıcı malzemelerde avantaj sağlayan küçük pozitif bir kesme açısına ve kaynak oluşumunu engellemeye yardımcı olan, aşınmaya dayanıklı ACN (Alüminyum Krom Nitrür) kaplamaya sahiptir. Zorlayıcı malzemelerde talaş sıkışmasını önlemek üzere bu kılavuzlarda sürtünmeyi azaltan yüksek yanak boşluğu bulunur. Gerçekten stabil bir kılavuz çekme işlemi sağlamak üzere nikel bazlı alaşımlar üzerinde çalışacak takımlarda 10° ölçüsünde düşük bir helis bulunur.
 
Diş frezeleri 27° helise sahip MJ diş şekillerinde üretilmektedir. Bu açı, alışılmadık malzemeler üzerinde diş çekmek için en uygun açıdır. MJ diş şekilleri parçalardaki diş kökünde bulunan gerilimi azaltmaya yardımcı olduğundan havacılık sanayide yaygın olarak kullanılır.
 
Sandvik Coromant-ta Diş çekme Global Ürün Müdürü Steve Shotbolt, -Nikel alaşımlarda kılavuz çekerken dikkat edilecek en önemli faktör gereken diş boyutuna uygun boyutta delik delmektir,- şeklinde açıklama yapıyor. -Dişin kavraması düşürüldüğünde kılavuzu sürmek için gereken tork da düşer ve böylece kılavuz kırılması riski de ortadan kalkar. %75-i bulabilen geleneksel diş kavrama değerlerinin yüksek güçlü malzemelerde gereksiz olduğu ve genellikle %50-%60 arası kavramaların pek çok isteği karşılayabildiği görüldü.-
 
Ti6Al4V gibi titanyum alaşımları üzerinde kılavuz çekme işlemi diğer alaşım malzemelere göre çok daha zordur. Örneğin, titanyum iyi bir ısı iletkeni olmadığından kesici takımların yüzlerindeki ve kenarlarındaki ısı parçada ve tezgahın yapısı içinde dağılma yerine yükselme eğilimi taşır. Olduğu yerde kalan bu sıcaklık nedeniyle kenarlarda çentiklenme görülebilir ve kılavuzun takım ömrü kısalır. Ayrıca, titanyumun oldukça düşük olan elastiklik modülüsü ve yüksek gerilme mukavemeti bir -yaylanma- etkisi oluşturur ve böylece kılavuzun -üzerine kapanma- etkisi yapar; bu durum dişte bozulma ve yırtılma oluşturabilir. Aynı zamanda kılavuzun torkunu yükselterek kullanım ömrünü kısaltır.
 
Sandvik Coromant-ın yeni kılavuzları bu sorunlara yanıt verecek şekilde tasarlanmıştır. Bu kılavuzlar başta kovanlar, şaftlar ve diskler olmak üzere kabartılar ve/veya flanşlar içeren ve ISO S malzemelerden yapılan tüm motor parçalarının ve diğer pek çok havacılık sanayi motor parçasının üretimini artıracaktır. Bu takımlar petrol ve gaz, pompa ve valfler ve tıp gibi titanyumun ve nikel bazlı alaşımların yaygın kullanıldığı diğer sektörlerde de ideal çözümler sunacaktır.
 
Sunulan ürünler arasında titanyum üzerinde boydan boya delikler için CoroTap® 200 SM, titanyumda kör delikler için CoroTap 300 SM ve nikel bazlı alaşımlarda kör delikler için CoroTap 300 SD bulunmaktadır. Diş frezeleme konusunda ise Sandvik Coromant MJ diş şekilleri için R217-yi sunmaktadır.
 
Gerçekleştirilen bir müşteri performans testi sırasında CoroTap 300 SM, Inconel 718 malzemeden yapılmış bir iş parçasında rakip kılavuzun yaptığı işin iki katından fazlasını yaparak 8 delik yerine 17 kılavuz deliği açmayı başardı. Bir DMG DMU 60 CNC işleme merkezinde yapılan çalışmada %8 dıştan kesme sıvısı kullanıldı ve her iki takımda da aynı kesme değerleri uygulandı: 251 dev/dak iş mili hızı; 6 m/dak (19,685 ft/dak) kesme hızı ve 0,907 mm/dak (28 TPI) ilerleme hızı.
 
 
Sandvik Coromant
Sandvik global endüstri mühendisliği grubunun bir parçası olan Sandvik Coromant endüstri standartlarını ve talaşlı imalat sanayisinin şimdi ve gelecekte ihtiyaç duyduğu yenilikleri yönlendiren üretim araçları, işleme çözümleri ve bilgi alanlarında liderdir. Eğitim desteği, kapsamlı Ar&Ge yatırımı ve güçlü müşteri ortaklıkları üretimin geleceğini değiştiren, önderlik eden ve yönlendiren işleme teknolojilerinin geliştirilmesini sağlar. Sandvik Coromant dünya genelinde 3100 adedin üzerinde patente sahiptir ve 8.000 üzerinde personel ile 150 ülkede faaliyet göstermektedir.

 

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

https://www.ankiros.com

http://www.sektorel.com/sektor-haberleri/beyaz-esya/beyaz-esya-ana-ve-yan-sanayi-fuari-hefi-mart-2019da-2-kez-yapilacak
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi