SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   22 Ocak 2018, Pazartesi

Kasim 2017 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : S_163

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://comvexistanbul.com


http://www.turkcoat-paintistanbul.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Hakan Ömer Gider
Eğitimci,Danışman - info@hakanomergider.com


Satıcının Yıl Sonu Muhasebesi


Merhaba, 
Kışı beklerken sık sık güneşli günleri görmek ruh halimizi her ne kadar motive etse de gelecek günlerdeki soğukları hayal ederek de kendimizi sürekli bir beklenti halinde tuttuğumuzu düşünüyorum. Tabii ki bu beklenti bize stres ve kaygı olarak da geri dönüyor. Umarız her mevsim yine kendi devinimi ve olması gerektiği gibi davranır. 😊

Bu sayımızda yaklaşan yıl sonu ile satıcı dostlarımın ne yapması gerektiğini onlara hatırlatmak istedim. Aslında bu yapılması gerekenlerin kişiler arasında farklılıklar göstereceğini de unutmamak gerekir.

Ben aklıma geldiğince sıralamayı tercih ettim:
1. Yapılması gerekilen işlerin başında bu aylarda doğal olarak alacakların takip edilmesi gelecektir. Bu takibin gecikmiş ve muhtemel gecikebilecek alacaklılara göre ayrı stratejiler ile yapılması önemli olacaktır.
2. Satıcı arkadaşımız, geçmiş yılın mutlaka değerlendirmesini yapmak adına, müşterilerinin bir yıllık ekstrelerini alarak, en yüksekten en düşüğe göre cirolarını sıralayıp, bir yıl içinde ciro olarak kim ile ne yaptığına bakmalıdır. Buradaki sıralama A+, A, B, C, D ve E diye yapılabilir. 
3. Yine satıcının bir yıl süreyle yaptığı yüz yüze görüşmelerinin kaçta kaçının satışa döndüğünü de belirlemesinde yarar vardır. Bu oran ilgili bir kesim ile yapılan görüşmelerde her üç görüşmenin bir satışa dönmesi normal kabul edilir.
4. Satıcının bakması gereken bir tabloda yıl içerisinde yaptığı indirim, hediye vb. kampanyaların verimliliği olmalıdır. Burada da yapılan indirim ve verilen hediyelerin maliyetleri ile karlılık arasındaki başarı ölçülmelidir. Hediye veriyoruz diye karsız bir satış düşünülmemelidir.
5. Satıcı tüm yaptığı satışlar ile seyahat masraflarını karşılaştırmalıdır. Genelde şuursuzca yapılan seyahat ve ziyaretler gerek yurt içi gerekse yurt dışında karlarımızın erimesine sebep olmaktadır.
6. Satıcı eğer kendisiyle doğrudan ilgiliyse yıl içindeki reklam ve tanıtım aktivitelerini hem nitelik hem de nicelik olarak incelemelidir. Bu reklam bedelleri gerçekten kazanç sağladı mı onu belirlemeye çalışmalıdır.
7. Satıcı tabii ki dönüp bir de kendine bakmalıdır. Bu bir yıl içerisinde okuduğu kitaplar, izlediği filmler ve katıldığı seminerleri göz önüne alarak kendisini hangi konularda yenilediğini, hangilerini tekrar hatırladığını gözden geçirerek bir sonraki yıl için bazı hedefler belirlemeli. Bu hedeflere örnek şöyle verebiliriz. Ayda bir kitap (eğitimci bir dostum bu hedefi aylık bin sayfa ortalama 4 kitap gibi koymuş), günde en azından 15-30 dk.-lık bir eğitici video, 3 ayda bir de bir seminer olarak belirleyebilirsiniz. Daha önce okuduğum bir kaynakta ABD-deki satıcılar yıllık olarak bu saydığım aktiviteler için 900 USD harcıyorlarmış. Bizdeki rakamı bilmiyorum ama bunun dörtte birini bile bulabileceğini düşünmüyorum.

Sonuç olarak yılın muhasebesini çekmemizin bir satıcı olarak öneminden bahsetmek istedim. Umarım yararlı olmuştur.

 

  İlgili Haberler

 

İnovasyon ve Liderlik
TÜRDER Genel Başkanı Doç. Dr. Uğur ÖZGÖKER- in Yeni Kitabı Çıktı
Hakan Ünlü, Anahtar Teslim Mühendislik Hizmetleri Sunuyor
Gangnam (G.Kore) Style: Verimli ve Dev Şirketler Oluşturmak
CTC Eğitim, Bireysel / Kurumsal Koçluk ve Kuruma Özel Eğitim Hizmetleri Veriyor

  İlgili Yazılar

 

Gelişim ve Değişim
Emtia Fiyat İndeksi Tablosu ve Analizi
Değiştirmek İstiyorsanız Tasarım Düşüncesini Öğrenin
Türkiye-nin Orta Gelir Tuzağı ve Yeni Orta Sınıf İhtiyacı
Plastik Ev Gereçleri Sektör Analizi
 

http://www.busworldturkey.com

http://hefist.com


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi