SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   23 Ekim 2018,

Kasim 2017 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : S_163

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.kaucukistanbul.com


https://www.sandvik.coromant.com/tr-tr/campaigns/primeturning/pages/default.aspx?internal_camplink=primeturning&internal_camplink_type=highlight


https://www.trex.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Raci Cihan Şener

Türkiye İnovasyon Ekosistemi-2Önceki sayıda inovatif girişim ekosistemine eleştirel bir giriş yaptık. Ekosistemde fikir ve girişimlerin yatırımcı karşısına çıktığı süreçlerde oluşan bir takım sıkıntıları dile getirmiş olduk. Bu yazıda yerleşmiş diğer söylemlerin üzerine odaklanmak istiyorum. 

-Fikir her yerde var. Önemli olan fikir değil, uygulama.- 

Bu söylem tamamen yanlış demeyeceğim. Ancak söylemin kökenine biraz inecek olsak, inovasyon ekosisteminde bu söylem sizce kimden çıkar? Doğru bildiniz, yatırımcılardan. Söylemin kökeninde bir fikrin girişime dönmesi için hem teşvik hem de iyimser bir mesaj verme isteği var. Aslında iyi niyetli bir mesaj verilmek istense dahi, nasıl bir etki yarattığına da bakmak gerekir. 

Esas değinmek istediğim söylemin nereden çıktığı veya neden sloganlaştığı değil. Sloganın gerçekliği ve de bir yandan da istemsiz dahi olsa yarattığı olumsuz algıdan bahsetmek istiyorum. Bu söylemin kendisi maalesef fikir sahiplerini inovasyon ekosistemi çemberinden uzaklaştırıyor. 

Düşünün üniversiteden mezun olmak üzeresiniz. Okulunuzda, çevre okullarda, kariyer etkinliklerinde inovasyon ve iş fikirleri yarışmalarından konuşuluyor. Aklınızdaki fikirler ile bir kuruma başvurmak istiyorsunuz. Hatta fikre ortaklar bulmak, yatırım ya da ödül almak istiyorsunuz. Hayatınızı değiştirebilecek bu aşamada yaşça sizden büyük ve deneyimlilerin -Piyasada fikirden çok birşey yok ki!- dediğini duyuyorsunuz. Ne hissederdiniz? Emek vermek için motivasyon sağlayan, çeken mi yoksa iten bir ortam mı? Belli ki bu söylem herkesi itebilir. 

Dahası olayı bir de şöyle görmek gerek. O yaşta olun ya da olmayın. Ülkenin ekonomik durumu, iş kaygısı ve bunun gibi gerçekleri tartmanız gerekirken birden aklınıza bir fikir geliyor. Sizin sarılabileceğiniz, umutlarınızı yükleyebileceğiniz, temiz ve derin bir fikir. Deneyimlilerden -Etrafta fikirden bol birşey yok- sözünü duymak ister miydiniz?

Peki fikir var eylem yoksa ne yapalım?

Fikre övgüler mi yağdıralım? Ya da hemen para mı yatıralım? Elbette hayır. Umutlara para yatırılmaz. Ancak fikir üretmenin bir beceri olduğunu da unutmayalım.

Fikir üretebilen, onları konuşup tartışabilen, artılarıyla eksileriyle ortaya koyabilen özgüvenli bir nesle ihtiyacımız var. Fakat bu nesil yalnızca ayrıcalıklı bir sınıfın aşırı özgüvenli çocukları olmamalıdır. Eğitime erişim, özgüven, yaratıcılık ve girişimcilik tabana yayılmalıdır. Bu kavramları -Bunları sergileyen bir grup insan var nasılsa- diyerek bir zümreye sıkıştırmamalıyız. Zira memleketin her köşesinden yeşerecek yeni fikir ve girişimlere ihtiyaç var. 

Fikir neden önemlidir? Bir örnekle açıklayalım.

Bugün bir fikirle yüksek teknoloji bir ürün üretmek için ciddi pozitif bilim birikiminiz olmalı. Oysaki, yüksek teknoloji ürün olmasa bile yüksek teknoloji ürün aracılığıyla hizmet yaratan fikirler de benzer katmadeğerleri ortaya çıkarabilir. Bu süreçte görev, fikirlerin girişimlere dönmesini sağlayacak ortam yaratmak olmalıdır.

Peki fikre karşı bu tutumun nedeni nedir? 

Az evvel de belirttiğim gibi her fikir gerçekleşme ihtimaline yakın değil. Üzerine iyice kafa yorulmamış, eksikleri ile yatırımcıların önüne çıkılmışsa; yatırımcı için bir zaman çalıcı haline gelebiliyor. Yatırımcılar da vakit kaybından kaçınmak adına bu sloganları türetiyorlar. 

Bir başka gerekçe ise hem sermaye sahiplerinin hem de fikir sahiplerinin ortak sorunu. Doğru fikir doğru yatırımcıya gitmiyor. Peki bu ne demek? Yatırımcılar belli bir konuda uzmanlaşmıyor ya da uzmanlaştıkları/yatırım yaptıkları alanları yeterince ya da uygun kanalları kullanarak doğru biçimde duyurmuyorlar.

İyi bir fikri anlamak da anlatmak da kolay değil. Yenilikçi bir fikirden söz ederken; tamamen yeni ve daha önce benzeri olmayan bir şey olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Bazen kapsam veya süreçte gerçekleşebilecek farklılıklarla yenilikçi fikirler doğabiliyor. Böyle yeniliklerin daha önceden benzerlerinin olmadığını söyleyebilir miyiz?

Detayda farklılaşan bir inovasyon yapacaksanız anlatmak için gerçekten iyi bir zaman dilimine ihtiyacınız var. Potansiyel yatırımcılarınızın size böylesine geniş bir vakit ayırması çok kolay görünmüyor. Ancak küçük nüans farkları ile devrimler yaratan fikirler de görmediğimizi söyleyemeyiz. Yoksa Yonja ile Facebook arasında uzun seneler var ve devrim Yonja ile değil Facebook ile oldu.

Tüm sermaye sahipleri birer yatırımcıdır. Ve yatırımlar için doğru zamanı aramak diye birşey yoktur. Yatırım her zaman yapılabilir; yeter ki ticarileştirilebilir bir fikir bulunsun. Böyle fikirleri bulmak için çaba sarfedin. İster inanın ister inanmayın bu ülkenin geleceği sermayenin doğru fikirleri keşfedip, kovalayıp denemesi ile kurtulacaktır. Yalnızca üretiyor olmak yetmez; siz de yenilik üretmelisiniz.

Not: Yaklaşık dört sene önce kurduğum diyalogin.com yeni sistemi ile siz derginizi okurken beta testlerini yapıyor olacak. Aklınıza gelen her türlü yorumu paylaşmanız bizi çok mutlu edecektir.
İletişim için 0533 654 70 35 – racicihan@yandex.com  
 

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

https://www.ankiros.com

http://www.sektorel.com/sektor-haberleri/beyaz-esya/beyaz-esya-ana-ve-yan-sanayi-fuari-hefi-mart-2019da-2-kez-yapilacak
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi