SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   5 Temmuz 2020, Pazar

Temmuz 2017 Sayısı

Yıl : 14 | Sayı : s_159

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Bimeks-Arsay, 2017 Yılının İlk Yarısında %15 Büyüme Sağladı

Bimeks – Arsay Çelik Tel Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Tuğrul Gökağaçlı, 2017 yılının ilk 6 ayında bir önceki yılın benzer zaman dilimine göre yaklaşık %15-lik bir büyüme elde ettiklerini belirterek, fairmaları hakkında bilgiler verdi.

SUBCONTURKEY: Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Tuğrul Gökağaçlı: 1961 İstanbul doğumluyum. 1979 yılında İstanbul Erkek Lisesi-nden, 1983 yılında İ.T.Ü Kimya – Metalürji Fakültesi Metalürji Mühendisliği Bölümünden, 1984 yılında da İ.Ü. İşletme İktisadı Bölümünden mezun oldum. 1985 – 1989 yılları arasında Asil Çelik-te ve aynı yıl kısa bir süre İzdaş Dış Ticaret firmasında çalıştıktan sonra 1989 yılı Kasım ayında üniversiteden sınıf arkadaşım ve Asil Çelik-te de mesai arkadaşım olan İlhan Esmer ile Bimeks Dış Ticaret Ltd. şirketini kurarak özel ve alaşımlı çeliklerin iç ve dış ticaretini yaptık.

1996 yılında İtalyan parlak çelik çubuk ve tel üreticisi Rodacciai S.p.A-nın Türkiye temsilcisi olduk. Bu temsilcilik zaman içinde ortaklığa evirildi ve 2000 yılında Rodacciai ile birlikte Bimeks Çelik Ticaret A.Ş. firmasını kurduk. Bu şirket İstanbul ana depo olmak üzere Bursa, İzmir ve Ankara depolarımızla yurt içinde ağırlıklı olarak otomotiv, beyaz eşya, makine ve savunma endüstrilerine yan sanayi olan imalatçı firmalara otomat, karbon, alaşımlı ve paslanmaz kalitelerde çelik çubuk satışı gerçekleştirmektedir.


SUBCONTURKEY: Bimeks-Arsay-ın kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz? 

Tuğrul Gökağaçlı: 2008 yılında faaliyetlerini büyük oranda durdurmuş bulunan Arsay Tel firması ile görüşmelere başladık ve varılan anlaşma sonucunda firmayı devralarak Bimeks – Arsay Çelik Tel Sanayi ve Ticaret A.Ş. ünvanı altında işletmeyi tekrar çalıştırmaya başladık.

Çubuk satışından tanıdığımız ve deneyimimiz olan otomotiv, beyaz eşya, makine ve savunma endüstrilerine yönelik tel imalatı hedefleyerek yola koyulduk.

2008 yılında büyük oranda durmuş ve çalışan sayısı 30-lu rakamlara gelmiş olan fabrikayı 2017 yılı itibarıyla 62 çalışanı ile ayda yaklaşık 1.500 ton tel üretir bir firma haline getirmeyi başardık. Belirtilen miktar ilk anda tel olarak düşük gelebilir. Ancak ağırlıklı çapın 1,00 mm ve altı olduğunu düşündüğünüzde bu rakam ciddi bir miktardır. Halen 60.000 m2 toplam alan üzerinde 18.000 m2 kapalı alanda üretimimiz devam etmektedir.

Bimeks – Arsay olarak bizi pozitif ayrıştırdığına inandığım en önemli özelliğimizin 62 çalışan içinde: 3 metalürji mühendisi, 8 makine mühendisi, 1 fizik mühendisi, 1 kimya mühendisi istihdam edilmiş olmasıdır. Diğer bir pozitif ayrıştığımız nokta tam teşekkülü laboratuvarlarımızda fiilen gerekli olan tüm kimyasal, metalürjik testlerin yapılabilmesidir. Kısaca özetlemek istenirse ürettiğini ölçüp bunu belgeleyebilen ve sorun çıktığında bunu araştırıp yorumlayabilen bir tel üreticisiyiz. 

SUBCONTURKEY: Bimeks olarak satışını ve temsilciliğini yaptığınız marka ve makinalar, Arsay olarak yaptığınız tel üretimi hakkında detaylı bilgi verir misiniz?

Tuğrul Gökağaçlı: Bimeks Çelik olarak Rodacciai S.p.A grubuna ait fabrikalarda ve tamamı soğuk çekilmiş, kabuk soyulmuş ve taşlanmış olarak üretilen kullanım yerleri daha öncede belirttiğim sektörler olan:

• Karbon çelikleri,
• Otomat çelikleri,
• Alaşımlı çelikler,
• Paslanmaz çeliklerin belirtilen depolardan satışını yapmaktayız. Bu çelikleri her ne kadar genel başlıklar ile tanımladıysam satılan malzemelerin bir çoğu piyasada kolaylıkla temin edilemeyen,ısıl işlem gerektiren özel kalitelerden oluşmaktadır.

Bimeks – Arsay olarak faaliyetlerimizi iki ana gruba ayırmak daha uygun olacaktır. Üretim faaliyetlerimiz kapsamında tel ve tel ürünleri imal ediyoruz. Bunları şu şekilde sınıflarsak:

• Karbon değeri 0,06 ve daha düşük olan, kaplamasız veya galvaniz ve bakır kaplı ince teller: • 0,13 mm – 1,50 mm

• Vida, cıvata ve her türlü somun imalatına uygun teller: • 2,00 – 22,00 mm

• Karbon değeri 0,45 ve daha üzerinde olan, kaplamasız veya bakır, kalay kaplı ağırlıklı olarak yay imalatında kullanılan teller: • 0,20 mm – 12,00 mm

• Tel ürünü olarak da balata telleri ve ramble telleri

Ticari faaliyetlerimiz temsilcisi olduğumuz ve tel kullanan makinelerin Türkiye temsilcilikleri, Türkiye-de henüz üretimi olmayan tellerin satışı ile savunma sanayine yönelik çelik malzemelerin satışından oluşmaktadır.

Temsilciliğini yapıp satış ve teknik hizmet sunduğumuz makineler ve firmalar:

• JERN YAO ENTERPRISES CO., LTD – Tayvan : Çok istasyonlu somun, cıvata ve bu tür parçalar imal edebilen presler

• 3VIEW CO. – Kore : Proses monitör ve buna bağlı yönetim sistemleri. Bu sistemler ağırlıklı olarak bağlantı elemanları sektörlerine yöneliktir. Preslere bağlanan monitörler sayesinde endüstri 4.0 uyumlu akıllı fabrikalar, üretim yönetim sistemleri ve simülasyon programları elde edilebilir.

• IMANPACK PACKING & ECO SOLUTIONS – İtalya : Bağlantı elemanları, medikal ürünler, gıda ürünleri, kağıt & baskı ürünleri, ev ve temizlik ürünleri, plastik ürünler, tekstil ürünleri, ıslak mendil vs. paketlemelerinde kullanılan makineler

• ENKOTEC A/S – Danimarka : Dünyanın en hızlı çivi kesme makineleri, çivi ovalama makineleri, çivileri tele, kağıda ve plastiğe dizen makineler

• KOVOPOL a.s. – Çek Cumhuriyeti : Çivi kesme makineleri

• HTC SPRING COILING & FORMING SYSTEMS INC. – Tayvan : Yay sarma ve tel şekillendirme makineleri

• HUEI SHANG INDUSTRIAL CO., LTD. – Tayvan : Tav fırınları 

Tel ve çelik malzemelerde temsil edip ürünlerini sattığımız
malzemeler ve firmalar:
 
• PENGG AUSTRIA GmbH – Avusturya:
Yağda temperlenmiş teller ve özel tel profiller

• AUBERT & DUVAL – Fransa:
Havacılık, savunma, enerji sektörlerinde kullanılan özel çelikler


SUBCONTURKEY:Bağlantı elemanları sektörüne sunduğunuz ürün ve hizmetler hakkında bilgi verir misiniz?-Bimeks-Arsay olarak 2017 yılının ilk 6 ayı nasıl geçti? Geçen seneye göre kıyaslar mısınız?

Tuğrul Gökağaçlı: Bimeks – Arsay olarak bağlantı elemanları sektörüne yönelik soğuk dövmeye uygun çelik teller üretimi yapmaktayız. Bu kapsamda ürettiğimiz C4C, C8C, C10C, 20MnB4 gibi klasik kalitelerin yanı sıra yurt dışından ithal edilen C35B, 30MnB4, 35B2, 37CrB1, 37/41Cr4, 34/42CrMo4 gibi kalitelerde de tel üretimi yapmaktayız.

Bağlantı elemanları sektörüne yönelik olarak teli dışında az önce belirttiğim Jern Yao firmasının çok istasyonlu soğuk dövme presleri ile 3View- un monitörlerinin pazarlama, satış ve teknik servisini veriyoruz. Özellikle 3View ile Endüstri 4.0 hedefleyerek akıllı üretimler yapmak isteyen sektör firmalarına bu konuyu tekrar hatırlatmak isterim. Ülkemizin Batı ile arasındaki mesafenin açılmasındaki en önemli tarihsel süreçlerden biri de matbaanın Batı-da kullanılmaya başlamasından 350 yıl sonra Osmanlı İmparatorluğu-na gelmesidir. Endüstri 4.0  içinde bulunduğumuz üçüncü bin yılda insanlığın başka bir noktaya gitmesini sağlayacak bir sanayi devrimi olacaktır. Matbaayı ve bundan önceki sanayi devrimlerini kaçırmış bir ulus olarak bu devrimi kaçırmak ülkemiz adına çok yazık olacaktır. Hükümetin bu konuda ortaya koyduğu siyasi irade pozitif bir yaklaşımdır. Sanayi Bakanlığı-nın verdiği teşvikleri tüm sektör üyelerinin takip edip kullanmasını önemle tavsiye ederim.

Bimeks - Arsay olarak üretimimizin ağırlığı otomotiv ve beyaz eşyaya yönelik olduğu için 2017 yılının ilk 6 ayında bir önceki yılın benzer zaman dilimine göre yaklaşık %15-lik bir büyüme elde ettik. İkinci 6 yılda da bu büyümeyi koruyacağımızı düşünüyorum.


SUBCONTURKEY:Önümüzdeki dönem hedefleriniz arasında neler var?

Tuğrul Gökağaçlı: Üretimimizin yaklaşık %45 kadarı yurt dışına yöneliktir. Bu oranı 2018 sonu itibarıyla %60-a taşımak en büyük hedefimdir. Bunun için öncelikle ISO 9001 2015 versiyonunu bu yıl içinde tamamlayıp, 2018 sonuna kadar da 16949 belgesini almamız gerekiyor.

Dokümantasyonun yanı sıra giderek daha fazla ürün sattığımız yurt içi ve yurt dışı otomotiv sektörünün gereksinmeleri doğrultusunda laboratuvarımıza alınması gereken özel cihazlar ve üretimde gerekli olan bazı makine yatırımları da söz konusudur. Yapılmış olan iş planımız kapsamında bu konuda 2018 yılı sonuna kadar EUR 5 milyonluk yatırım yapmayı planlıyoruz.


SUBCONTURKEY: Bağlantı elemanları sektörünün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sektörün daha iyi yerlere gelebilmesi için neler yapılmalı?

Tuğrul Gökağaçlı: Ben fiilen 1995 yılından bu yana malzeme ve makine tedarikçisi olarak bu sektörün içindeyim. Aradan geçen 22 yıl içinde ilerlemeyi üretim miktarı ve çeşitliliği konusunda -müthiş- olarak değerlendiriyorum. 

Türkiye-de tüm sektörlerde olduğu gibi bu sektörde de daha iyi yere gidilebilmesi için en önemli yatırımın kalifiye eleman yetiştirilmesine yapılacak yatırımdır. Bildiğim kadarıyla BESİAD- ın meslek lisesi konumunda M.E.B kapsamında bir girişimi oldu. Sonuçları hakkında bilgim yok. Eğer olumlu gelişme sağlanamıyorsa hiç değilse mesleki kurslar düzenlenebilir ve burada öncelikle sektörde yer alan firma çalışanlarına tel, kalıp tasarımı ve imalatı, makine ayarı, makine bakımı vb. konularda dersler verilir. Sektördeki eğitimli çalışan sayısı ne kadar arttırılırsa alınacak yol ve hız da artar. 

SUBCONTURKEY:Sektöre ve okuyucularımıza vermek istediğiniz mesajlar var mı?

Tuğrul Gökağaçlı: Eğer mesleki eğitime inanır ve o konuda ortaya irade koyarsak kendimizi benzer imalat yapan diğer ülke sektörlerinden pozitif ayrıştırabilir ve katma değeri yüksek ürünler yapıp ülkeye döviz girdisi sağlayabiliriz.

Bu anlamda, bir şekilde bu sektörün kullandığı telin üreticilerinden biri olarak sahip olduğum tüm bilgileri istemeleri halinde tüm sektör çalışanları ile hiç çekinmeden paylaşacağımı belirtmek isterim.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi