SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   11 Ağustos 2020,

Temmuz 2017 Sayısı

Yıl : 14 | Sayı : s_159

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Gürkan Hüryılmaz

Emtia Fiyat İndeksi Tablosu ve Analizi


Değerli Satınalma Profesyonelleri,

Ülke olarak yeni bir yarışın içindeyiz: Endüstri 4.0. 

Dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak istiyorsak, bu yarışın içinde var olmalıyız. Türkiye-nin ilk ve tek satınalma meslek derneği olarak TÜSAYDER bu alanda a öncülüğünü göstererek, -Satınalma 4.0- konseptini ortaya çıkardı. -Satınalma 4.0- ile amaç dünyada Endüstri 4.0 ile oluşan gelişmelerin satınalma tarafındaki  değişmelerini, gelişmelerini ve etkilerini takip ederek, meslektaşlarımıza aktarmak olacak. Bu sebeple iki önemli proje başlattık. Birinci olarak bu sayı ile birlikte -Satınalma 4.0- konusunda bilgilendirme yazıları yer alacak. İkinci olarak bu yıl 7.kez organize edeceğimiz -Satınalma ve Tedarik Yönetimi Zirvesi-nin ana mottosunu -Milli Satınalma 4.0- olarak belirledik. Bu sayede, Satınalma 4.0 konusundaki farkındalığı hem meslektaşlarımız hem de üreticilerimiz için arttırmayı hedefliyoruz. Bu kapsamdaki gelişmeleri web sayfamızdan ve sosyal medyadan duyurmaya devam edeceğiz. Tüm bu yenilikçi gelişmeleri takip edip, ülkemizi geliştirmeye devam ederken; bildiğiniz üzere satınalma olarak dış gelişmeleri de takip ediyoruz. Bu ay ülkemizi de yakından ilgilendiren konulardan biri Fitch Ratings-in Türkiye ile ilgili açıklamaları oldu. Habertürk-e göre Fitch, Türkiye-ye dair ekonomik büyüme oranlarını yukarı yönlü revize edildiğini duyurdu. 

Buna göre, geçen yıl %2,9 büyüme kaydeden Türkiye ekonomisinin, bu sene %4,7, gelecek yıl %4,1 büyümesinin tahmin edildiği belirtildi. Fitch Ratings, daha önce, Türkiye-nin bu yıl ve gelecek seneye dair büyüme oranı beklentilerinin sırasıyla %2,3 ve %1,3 olduğunu bildirmişti. Ocak ayının sonunda Türkiye-nin kredi notunu BBB --den BB+-ya düşüren Fitch böylece Türkiye-nin tek yatırım yapılabilir notunu da kaybetmesine neden olmuş ve büyük eleştirilerin de hedefi olmuştu. Aradan geçen 4.5 ay içerisinde büyüme rakamlarına yönelik bu revizyon sürpriz olarak nitelendirildi. Fitch Ratings-in hazırladığı haziran ayı -Küresel Ekonomik Görünüm- raporunda, küresel büyümenin güçlendiği bildirilirken, büyüme hızının 2017 ve 2018 yıllarında artmasının tahmin edildiği belirtildi. Gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerdeki ilerlemelerin daha -senkronize- olmasının hızlı büyümeye yol açacağının altı çizilirken, gelişmiş ülkelerdeki makro ekonomik politikalar ve sıkılaşan iş gücü piyasasının talep artışını destekleyeceği vurgulandı. Ayrıca, 2016 yılının başından bu yana emtia fiyatlarında görülen toparlanmanın gelişmekte olan piyasalardaki talebi geri getirdiğine dikkat çekildi. Bu gelişmeler ve beklentiler altında fiyat analizleri emtialar bazında devam eden kısımlarda paylaşılmıştır. Bu gelişmeler ve beklentiler altında fiyat analizleri emtialar bazında devam eden kısımlarda paylaşılmıştır.

Metal-Demir-Çelik:
LME Bakır stokları Mayıs ayında %19.80-lik artış gösterirken; bakır fiyatları %1.28 oranında azalış göstererek 5.615 $/ton oldu. Haziran ayının üçüncü haftası sonunda ise fiyatlar tekrar yükselerek 5.773 $/ton seviyesine geldi. Şili Escondida madeni grev sonrasında üretimi artırdığından tedarik endişelerini biraz olsun hafifletti. Mayıs ayındaki üretim seviyeleri , grev öncesi üretim seviyelerine ulaşmış durumda. Ancak, Freeport McMoRan-ın Grasberg madenindeki işçilerin Temmuz ayına kadar grevi devam etmesi bekleniyor. Foreks-e göre, Afrika-nın ikinci büyük metal üreticisi Zambiya-nın 2017-de bakır üretiminin geçen yılki 770.600 tonu geçerek 850.000 ton olması bekleniyor. Zambiya Devlet Başkanı Yardımcısı -Bakır üretimi mevcut devam eden madenlerde ve yeşil alan projelerinde genişleme nedeniyle artışı devam ediyor- dedi. Global tahminlere baktığımızda; Citibank-ın Haziran raporunda Bakır fiyatlarının önümüzdeki 3 aylık dönemde 5.950, 6-12 aylık dönemde 6.170 $/ton seviyelerinden işlem görmesini tahmin ediyor. 

LME Alüminyum stokları Mayıs ayında %10,42 oranında azalırken, alüminyum fiyatları %0.54 oranında azalış göstererek 1.919 $/ton oldu. Haziran ayının üçüncü haftası sonunda ise fiyatlar Çin-den gelen verilere istinaden düşüşe devam ederek 1.867 $/ton seviyesine geriledi. Foreks-e göre, Çin-in en büyük alüminyum dökümcüsü olan Hongqiao Group-un üretimi azaltacağını açıklaması alüminyum fiyatlarına yukarı yönlü baskı yapabilir. Alüminyum primleri ise Haziran ayı başında ABD bölgesi için 205$/ton, Batı Avrupa için 90$/ton, Doğu Asya için 110$/ton ve Güneydoğu Asya için 15$/ton olarak gerçekleşti. Global tahminlere baktığımızda; Citibank-ın Haziran raporunda Alüminyum fiyatlarının önümüzdeki 3 aylık dönemde 1.990, 6-12 aylık dönemde 1.930 $/ton seviyelerinden işlem görmesini tahmin ediyor. Goldman, alüminyumun Çin-de arz yönlü reformun bir sonraki hedefi olmasını bekliyor. En son verilere göre, 2017 yılının ilk dört ayında, Çin-deki alüminyum üretimi geçen yılın aynı dönemine göre% 12 arttı. İlk dört ay boyunca ihracat% 2 arttı.

LME Nikel stokları Mayıs ayında %0.17-lik azalış gösterirken, nikel fiyatları %7.12 oranında azalarak 8.805 $/ton oldu. Haziran ayının üçüncü haftası sonunda ise fiyatlar tekrar yükselerek 9.160 $/ton seviyesine geldi. Outokumpu, Mayıs ayı prim değerlerini; 430 kalite için 39ğ/ton, 304 kalite için 105ğ/ton ve 316 kalite için 55ğ/ton düşüş ile açıkladı. Freeport-McMoRan, 2018 yılı ortalama nikel fiyat tahminini %20 azaltarak 11.020$/tona çekti. Foreks-e göre, BMI Reseach, Endonezya-da ihracat yasağının zayıflamasının itmesiyle 2013-ten beri ilk kez bu yıl küresel nikel üretiminin büyümesinin beklendiğini açıkladı. BMI Research analistleri, 2017-2021 arasında, dünya nikel üretiminin ortalama % 3,4 büyüyeceğini tahmin ediyor. Global tahminlere baktığımızda; Citibank-ın Haziran raporunda Nikel fiyatlarının önümüzdeki 3 aylık dönemde 9.950, 6-12 aylık dönemde 10.000 $/ton seviyelerinden işlem görmesini tahmin ediyor.

LME Çinko stokları Mayıs ayında %5.11 oranında azalış gösterirken, çinko fiyatları %2.58-lik azalış kaydederek 2.570 $/ton oldu. Haziran ayının üçüncü haftası sonunda ise fiyatlar tekrar yükselerek 2.724 $/ton seviyesine geldi. Foreks-e göre Brezilyalı çelik üreticileri, çinko kaplama çelik ürünlerinin ithalatına karşı antidamping davası açmayı planlıyor. Ülkenin yassı çelik birliği Inda Başkanı, imalathanelerin talebine istinaden soruşturmanın Çin ve Güney Kore-den alının ürünleri kapsadığını belirtti. Inda verilerine göre Mayıs-ta ithal edilen çinko kaplama çelik ürünleri Brezilya-nın görünür tüketiminin % 25,70-ini oluşturuyor. ILZSG, 2017 yılının ilk dört ayında dünya çinko madeni üretiminin, Çin, Hindistan, Peru, Türkiye ve Eritre-deki üretim artışından dolayı geçen yılın aynı dönemine göre% 7,3 oranında arttığını belirtti. Global tahminlere baktığımızda; Citibank-ın Haziran raporunda Çinko fiyatlarının önümüzdeki 3 aylık dönemde 2.850, 6-12 aylık dönemde 3.000 $/ton seviyelerinden işlem görmesini tahmin ediyor.

LME Kurşun stokları Mayıs ayında %9.67oranında artarken, kurşun fiyatları %8.93-lük azalış göstererek 2.075 $/ton oldu. Haziran ayının üçüncü haftası sonunda ise fiyatlar tekrar yükselerek 2.186 $/ton seviyesine geldi. LME Kalay stokları ise Mayıs ayında %34.33 oranında azalırken, kalay fiyatları %2.77-lik artış göstererek 20.375 $/ton oldu. Haziran ayının üçüncü haftası sonunda ise fiyatlar düşmeye devam ederek 19.490 $/ton seviyesine geriledi. Haziran ayında kalay stoklarının da düşmesi fiyatları yukarı yönlü hareket ettirebilir. Endonezya Ticaret Bakanlığı-nın verilerine göre, rafine kalay ihracatı, bir önceki yılın aynı dönemine göre %30, bu yılın Nisan ayına göre %9.6 artarak 7.000ton oldu. Global tahminlere baktığımızda; Citibank-ın Haziran raporunda Kurşun fiyatlarının önümüzdeki 3 aylık dönemde 2.350, 6-12 aylık dönemde 2.500 $/ton seviyelerinden işlem görmesini tahmin ederken, aynı dönemler için Kalay fiyatlarını ise 20.350 ve 20.350 $/ton olarak öngörüyor.

Demir cevheri fiyatları Mayıs ayında %15.1-lik azalış göstererek, 62 dolar seviyelerinden işlem gördü. Haziran ayında ise fiyatlar 60 dolar seviyelerinde işlem gördü. Citibank analistleri, Çin-in büyümesinin zayıflaması beklentisi ile piyasaların yeni dengeye oturması için demir cevheri fiyatlarının düşeceğini belirtti. Citibank, Haziran ayı raporunda demir cevheri tahminini 2017 için 61$ ve 2018-2020 yılları için ortalama 50$ olarak açıklarken, spot fiyatların önümüzdeki altı ile sekiz ay için 40 doları görebileceğini belirtti. Bankanın bu konudaki gerekçesi ise çelik hurdası talebi düşerken, Çin-in fırın kullanım oranının yüksek olmasına paralel olarak demir cevheri stoklarının 2017 yılının ikinci yarısında oldukça yüksek seviyelere gelecek olması. Citibank, piyasanın yeniden dengelenmesi için demir cevheri fiyatlarının 45 $/tonun altına inmesi gerektiğini de vurguluyor. Diğer yandan Macquarie 2017-de spot demir cevheri için kendi fiyat projeksiyonlarını % 1.6 azalttı. Avustralyalı komisyoncu spot demir analistleri, demir cevheri fiyatlarını 2017 yılının ikinci yarısında ton başına 50 $ olarak tahmin ediyor. Çin-deki üreticilerin aylık fiyat açıklamaları ise talebin henüz artmadığını gösteriyor. Zira, Çinli Shougang sıcak rulo ve soğuk rulo için Temmuz ayı fiyatlarını sabit tutarken, Çinli Benxi Steel de aynı şekilde temmuz ayı çelik satış fiyatlarını değiştirmedi. Türkiye-nin demir cevheri ithalatı, 2017 yılının ilk dört ayında 2016 yılının aynı dönemine göre% 11.6 artarak 3.94 milyon ton oldu. İlk üç ithalat ülkesi ise Brezilya, İsveç ve Güney Afrika oldu.

Plastik ve Kauçuk:
Haziran ayında yurtiçi plastik piyasasında ortalama %2.90-lık azalış görülürken; aynı dönem için değişim PE fiyatlarında %2.83-lük, PP fiyatlarında %1.35-lik, PVC fiyatlarında %0.89-luk, PS fiyatlarında %11.46-lık ve ABS fiyatlarında %3.00-luk düşüş olarak görüldü. Plastik üreticilerinin Haziran ayı fiyatlarına baktığımızda genellikle artış yönlü bir tablo izliyoruz. BASF polialkol fiyatlarında artış açıkladı. Buna göre, plastik reçine üretiminde kullanılan Neopentilglikol (NPG) fiyatları 200ğ/ton, boyalarda yer alan alkid reçinelerde kullanılan Trimetilpropan (TMP) fiyatları 200 ğ/ton ve endüstriyel kaplamalarda kullanılan 1,6-Hekzandiol (HDO) fiyatları 100ğ/ton oranında arttı. BASF kaplama, plastik ve baskı endüstrilerinde kullanılan ftalosiyanin ve inorganik pigmentlerin bir çoğunda dünya genelinde %15-e varan fiyat artışları açıklarken, bazı ürünlerde de artış yaptığını duyurdu. Buna göre, mühendislik plastiklerinde, poliüretanlarda, solventlerde ve elastik spandex ipliklerde kullanılan 1,4 Bütandiol (BDO) fiyatlarında 200 ğ/ton, Tetrahidrofuran (THF) fiyatlarında 150 ğ/ton, Politetrametileneterglikol (Poly THF) fiyatlarında 300 ğ/ton, N-Metil-2-Pyrrolidon (NMP) fiyatlarında 150 ğ/ton ve Gamma Bütirolakton (GBL) fiyatlarında 150 ğ/ton artış oldu. Trinseo firması da haziran ayı için Polikarbonat fiyatlarını 70 ğ/ton, GPPS ve HIPS fiyatlarını 50ğ/ton arttırdı.  

Kağıt ve Kereste:
Mayıs ayında Yurtiçi Kağıt fiyatlarında ortalama %5.6-lık artışlar görüldü. TL bazlı ortalama artışlar Fluting için %5.0, Testliner için %5.8, Kraft için %5.9 ve Gri Karton için %5.37 oranında görüldü.

Hurda kağıt fiyatları Mayıs ayında değişim göstermedi. Buna göre fiyatlar, Karton Kağıt için 0.52TL, Karışık Kağıt için 0.50TL, Beyaz Kağıt için 0.72TL, A4 Fotokopi Kağıdı için 0.72TL, Peçete Kağıdı için 0.74TL, Bardak Kağıt için 0.63TL, Kullanılmış Gazete Kağıdı için 0.36TL ve Kullanılmamış Gazete Kağıdı 0.55TL seviyelerinde hareket etti. Üreticilerin haziran ayındaki fiyat açıklamalarına baktığımızda; SCA Kahverengi ve Beyaz fiyatlarını, talepteki artışı neden göstererek, 1 Ağustos-tan geçerli olmak üzere ton başına 50 ğ arttırdığını duyurdu. Avrupa-da kraftliner arzındaki azalmanın fiyatları arttırdığı yönünde görüşler oluşurken, diğer bir üreticiden de fiyat artış haberi geldi. Smurfit Kappa Group, Haziran başında, 17 Temmuz-dan itibaren tüm Avrupa pazarlarında beyaz / kahverengi kraftliner fiyatlarını 50 ğ / ton artırmayı planladığını bildirdi. Uzmanlara göre Avrupa-daki kraftliner tedarikinin bu şekilde sıkı devam ettiği sürece fiyat artışları görülecek.

Enerji ve Petrol:
Yurtiçi elektrik ve doğalgaz fiyatlarında  2017 yılı Haziran ayı için bir değişikliğe gidilmedi. Pompa fiyatlarında Mayıs ayında motorin için %1.33-lük  artış ve kurşunsuz benzin için %0.19-luk azalış görüldü. Buna göre motorin ve kurşunsuz  benzin fiyatlarının 2017 yılı değişimleri sırasıyla %0.44 azalış ve %0.77 artış şeklinde oldu.  Mayıs ayı için global ham petrol fiyatlarında %0.97-lik azalış görülürken, doğalgaz fiyatları da %5.60 oranında azaldı. DHA haberine göre, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü-nün (OPEC) üretim kısıntısını sürdürme kararına karşın, Libya-nın yeni petrol kuyularını devreye almasının ardından, ABD-nin de üretimi artırması, ham petrol fiyatlarını aşağıya doğru çekiyor. Haziran ayının sonuna girerken, ABD hafif petrolünün varil fiyatı 42.30 dolara kadar inerken, Türkiye-nin de akaryakıt fiyatlarını belirlemede temel aldığı Brent petrolünün varil fiyatı 45 doların da altına inerek 44.82 dolara kadar geriledi. ABD ham Petrol stoklarında azalış meydana gelmesine karşın, üretimde 20 bin varillik artış meydana gelmesi fiyatların düşmesine neden oldu. Global tahminlere baktığımızda, Barclays Equity Reaserch, 2017 ve 2018 yılı için brent petrol tahminini revize ederek, tahminini 2017 yılı için 52 dolar/varil, 2018 yılı için ise 57 dolar/varil seviyene düşürdü. Barclays daha önce 2017 yılı için 56 dolar, 2018 yılı için 67 dolar tahminini açıklamıştı. Barclays 2019 için 60 dolar/varil tahmininde ise bir değişikliğe gitmedi. Barclays 2018 yılı için görünümünün ABD-de sıkı arz direnci ve Opec-in mevcut üretim kısmayı gevşetme beklentisi nedeniyle bozulduğunu da belirtti. Diğer yandan, ABD-de aktif petrol sondaj kuyusu sayısında süregelen artışın da fiyatlara aşağı yönlü baskı yaptığı belirtiliyor.

Döviz Kurları:
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Haziran tarihli Beklenti Anketine göre 2017 yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 3,80 TL iken, bu anket döneminde 3,76 TL olmuştur. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 3,94 iken, bu anket döneminde 3,90 TL oldu. Goldman Sachs, Türk Lirası için uzun vadeli risklerin önemini koruduğunu belirtirken, Dolar/TL de 3, 6 ve 12 aylık tahminlerini sırasıyla 3.45, 3.35 ve 3.40 olarak duyurdu. Goldman Sachs diğer yandan güçlü doların devam edeceği ve Fed-in politikasını piyasanın beklediğinden daha hızlı normalleştireceği tahmininde bulundu. Bloomberg HT-nin aktardığına göre, güçlü doların devam etmesini bekleyip beklemedikleri sorusu üzerine, -Güçlü dolar bekliyoruz,- dedi ve doların euro karşısında yıl sonuna kadar parite seviyesine (1 dolar = 1 euro) ulaşabileceğini sözlerine ekledi. Global tahminlere baktığımızda; Commerzbank-ın Haziran ayı raporunda uzun vadede doların avroya göre daha iyi performans göstereceği vurgulanırken, EUR/USD paritesinde 2017-Q3, Q4, 2018-Q1, Q2 ve Q3 için tahmini sırasıyla 1.12, 1.10, 1.08, 1.06 ve 1.07 olarak açıklandı. Citibank ise EUR/USD paritesini 3 aylık dönemde 1.12 ve 6-12 aylık dönemde 1.08 olarak tahmin ediyor. Citibank-a göre kısa vadede EUR-a avrupadan gelen güçlü verilerin etkisi ile güçlenecek.

Diğer Emtialar ve Haberler:
SunSirs tarafından izlenen verilere göre Haziran ayında fiyatı yükselen bazı emtialar; Glikol %11.39, Vidalı Çelik %11.21, Oktanol %10.93, Soğuk Haddelenmiş Levha %6.52, Çelik Putreller %6.05, Melamin %5.94, Polisilikon %5.91, PVC %4.58, PET %4.42, Sıcak Haddelenmiş Rulo %4.29, PTFE %4.09, Çinko(Külçe) %3.84, LLDPE %3.64, Titanyum Dioksit %3.47, Üre %3.45, Kuru Koza %3.07, Galvanizli Sac %2.52, Ham İpek %1.70, Çimento %1.44, Akrilik Asit %1.14. olurken fiyatı düşen bazı emtialar; Adipik Asit %24.62, Bütadien Kauçuk %14.23, Stiren-Bütadien Kauçuk %13.31, Anilin %13.02, Demir Cevheri %9.72, Doğal Kauçuk %9.42, Brom %8.58, Soya Küspesi %7.72, Sıvılaştırılmış Gaz %7.67, Naylon FDY %7.62, Kloroform %6.88, Nikel(Külçe) %5.97, Polyester POY %5.55, Metanol %5.33, Hidroklorik Asit %4.77, Paslanmaz Çelik Levha %4.64, Aseton %4.41, Polyester DTY %4.17, Saf Benzen %3.65, Pamuk İpliği %2.98, Kobalt %2.66, PA6 %2.48, Gümüş %2.33, Alüminyum(Külçe) %2.11, Bakır(Elektrolitik) %2.05, Asfalt %1.90, Fosfor %1.89, Kükürt %1.46, Stiren %1.45.  

Yurtiçi Fiyat ve Maliyet Endeksleri:
Üreticilerin ürün fiyat değişimlerini izleyerek tedarikçilerimizin maliyetlerinde fikir edinebileceğimiz fiyat ve maliyet endeksleri aşağıda verilmiştir : Tedarikçilerimizin maliyetlerinin artışı hakkında bize fikir veren göstergelerden biri olan Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %0,52, bir önceki yılın Aralık ayına göre %7,74, bir önceki yılın aynı ayına göre %15,26 ve on iki aylık ortalamalara göre %9,02 artış gösterdi. Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %0,54 düşüş, imalat sanayi sektöründe %0,57 artış, elektrik ve gaz sektöründe %0,31 artış ve su sektöründe %0,72 artış olarak gerçekleşti. Ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2017 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %0,88 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre %5,87, bir önceki yılın aynı ayına göre %21,60 ve on iki aylık ortalamalara göre %13,59 artış gösterdi.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi