SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   11 Ağustos 2020,

Temmuz 2017 Sayısı

Yıl : 14 | Sayı : s_159

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

M.Göker Sarp
ERP Komitesi ve Kurumsal Dönüşüm Platformu Koordinatörü - goker.sarp@erpcommittee.org


Özelleştirmek ya da ÖzelleştirmemekERP-nizi İhtiyacınıza mümkün olduğunca yakın yapılandırmak mı?
 
Tam istediğiniz şekilde çalışmasını sağlamaya çalışmak için özelleştirmek mi?

Bir kurumda ERP projesi başlatıldığında ilk akla gelen şeyler arasında satın alınacak yazılımın kurumun süreçlerine ne kadar uygun olacağı ve ne kadar adapte edilebileceği konuları ön sıralarda yer alır.
 
Kurumlarda ERP projesi süreci, bir çözüm ihtiyacı doğması ile başlar ve sonra hızlı bir şekilde gereksinim ve iş analizi faaliyetlerine dönüşür. Bu süreçler tamamlandıktan sonra yapılması gereken ilk şey ihtiyaçlarınıza yönelik bir çözüm bulunup bulunamayacağının araştırılmasıdır. 
Ancak ihtiyaçlarınızı %100 olarak karşılayacak bir ERP yazılımını bulmanız nerdeyse imkansızdır. 

Çoğu durumda satın aldığınız ve ihtiyaçlarınıza yönelik olarak yapılandırdığınız çözümler, gereksinimlerinizin %100-ünü değil ama çoğunu karşılayacaktır. 

ERP çözümleri, son dönemde gitgide fonksiyonelliği artan yeni jenerasyon versiyonları ile kurumlarda neredeyse dokunmadığı departman, operasyon ve kişi kalmadı sayılır. 

-Bu kadar kapsamlı bir ERP yazılımı satın aldığınızda o yazılımın size sunduğu standartları mı kullanacaksınız yoksa her şeyi kendi işleyişinize göre bire bir özelleştirecek misiniz?
Ya da nereye kadar özelleştireceksiniz? 
Bu iş size yarar mı getirecek, yoksa zarar mı?-

Özelleştirme yapmak, kuruma avantajlar sağladığı kadar pek çok dezavantaj da getirebilir. Seçim sizin ellerinizde. 

Özelleştirme temel olarak bir ERP sisteminin, kurumunuzun iş süreçlerini birebir yansıtmadığı durumlarda yazılımı kurumunuzun süreçlerine uyumlu hale getirmek için ek kod yazılması anlamına geliyor ve genelde kullandığınız yazılımın özelliklerini biraz daha artırmak ve mevcut fonksiyonlarını genişletmek için yapılıyor.

Bu durumda yazılımı özelleştirmeye başlamadan önce kurumunuzun iç süreçlerini gözden geçirmek doğru bir yaklaşım olacaktır. 

Elbette ERP sistemleri, şirketlerin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterince esnek olmalıdır. Çünkü birbirine çok benzeyen iki şirkette bile ERP sistemlerinin aynı olmayacağı bir gerçektir.

Peki, ERP sisteminiz yapmak istediğiniz şeyleri halledebilecek şekilde esnek olması iyi bir şey midir? Bunun cevabı her zaman -EVET- değildir.

Yine de özelleştirme yapmak, ERP implementasyonu yapan kurumların %100 kaçınabilecekleri bir şey değildir ancak bu süreci ve kapsamını iyi planlamalı ve yönetmelisiniz.

İsteklerinizin sistem ve proje üzerinde doğurabileceği etkileri bilemeyebilirsiniz. Bu süreci iyi yönetemezseniz ve yazılımı satın aldığınız ERP firmasının deneyimlerini göz ardı ederseniz sonunda kullanıcıların özel isteklerine ve beklentilerine göre yönlendirilmiş ve kurumun ihtiyaçlarını çok da gözetmeyen büyük bir sürpriz ile de karşılaşabilirsiniz. 
 
Bir ERP yazılımı satın aldığınızda öncelikle yazılımın olduğu haliyle karşılaşırsınız. Bundan dolayı özelleştirmeler için yapılacak analizler, geliştirilecek kodlar ve detaylı test işlemleri projenizin implemantasyonu sürecinde karşınıza çıkacak olan aşamalar olur.

Özelleştirme, bu şekilde düşünüldüğünde maliyetli olabilir ve yazılımdaki versiyon yeniliklerini kullanmanızı zorlaştırabilir çünkü kod değişiklikleri ve modifikasyonlar yeni sürüme kolaylıkla geçirilemez.
 
Bu da sizi, sistemi; ihtiyacınıza mümkün olduğunca yakın yapılandırmanız ile tam istediğiniz şekilde çalışmasını sağlamaya çalışmak için özelleştirme yapmanız arasında tercih yapmaya zorlayacaktır. 

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi