SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   11 Ağustos 2020,

Temmuz 2017 Sayısı

Yıl : 14 | Sayı : s_159

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Hakan Akgül
Yalın Enstitü Derneği YK Üyesi - hakgül@lean.org.tr


Şirketlerde -İletişim- ve -İlişki- Yönetimine Yalın Bakış


Hayatta pek çok konuda bir metoda ihtiyacımız oluyor. Doğru metodu olanlar geleceği daha iyi planlıyorlar, değişim ve gelişim sürecini sürekli aktif tutabiliyorlar. Bazı konularda kendi metodumuzu geliştiriyoruz bazen bir metodu alıp uyguluyoruz. Burada önemli olan şeyin doğru metodu bulmak, adapte etmek ve hayat boyu iyileştirmek olduğunu söyleyebiliriz.

Yalın Düşünce ve Uygulamalar özünde problemleri ele almakla ilgilidir. Daha iyiye ulaşmak için kişi ve takımların problemlerle uğraşma alışkanlığını kazanması gerekir.

-Problem sahibi olmak- tabiri rahatsız edici olarak algılanabilmektedir; genelde -problemi olmak- negatif bir çağrışım yapar. Oysa iş ya da özel hayatımızda,-problem yoksa problem vardır- deyişi prensibimiz olmalıdır. Problemlere sahip olmak normal olanıdır. Problem çözerek ilerler ve farklılaşırız.
Peki problem nedir? Kısaca problem, hedefimizle şu anki mevcut durum arasındaki farktır: -satış hedefini tutturamamak, üretim adedine ulaşamamak, projeyi zamanında tamamlayamamak, randevuya gecikmek, ihaleyi kaybetmek, kar beklerken zarar etmek, tahmini tutturamamak, sınavda beklediğimiz puanı alamamak- vb. O halde problemi olmayan kişi ya da şirket olabilir mi ?

Doğru metotla ele aldığınızda problem çözmek kolay ve keyifli olmaktadır; iş hayatına mana katar. Problemleri genelde tek başımıza çözmeyiz. Takım çalışmalarında ilişki yönetimi ve iletişim devreye girer.
İletişim bilginin paylaşılmasıdır. İş hayatında doğru iletişim, takım olarak, hedeflerimizi, mevcut durumumuzu ve bunların arasındaki farkı aynı şekilde anlamaktır (ortak anlayış). Bundan sonraki aşama takımın, bu farkı nasıl kapatacağı hakkında mutabık kalabilmesidir.

Aynı yöne bakabilen (hizalanmış) takımlar şirketlerin rekabetçiliği açısından bulunmaz fırsat sunarlar: Fizik dersinden hatırlayacağımız gibi, bir eşyanın bir grup insan tarafından aynı yöne çekilmesiyle oluşan bileşke kuvvet ile farklı yönlere çekilmesinde oluşan bileşke kuvvet çok farklıdır; ikincisi neredeyse etkisizdir.

Çalışanlar ortak problem çözme çabaları sırasında hizalanırken (alignment) doğru iletişimi garanti etmek için şu metot ve araçları kullanabilirler:

• Bilgiyi görünür yapmak; görsel yönetim (süreç, problem, fark analizi)

• A3 raporlama

• Değer akışı haritalama

• Strateji yayılımı (Hoshin Kanri)

• Çekmeye dayalı bilgi paylaşımı (israfa sebep olmadan)

• Bilgi için 5S uygulamaları (ihtiyaç olan bilgiyi belirle ve gerek oldukça ikmal et)

Bu araçlar paylaşmayı ve işbirliğini kolaylaştırır.

Kişiler arasında (takım içinde) -negatif iletişim- hizalanmayı, ortak anlayışı ve hedef belirlemeyi engelleyebilir. Sağlıklı çatışmalar tabi faydalıdır ancak bu çatışma sonunda birbirimizi muhakkak anlamalı ve ortak hedefler belirleyebilmeliyiz. Aksi halde sonuç -negatif- olabilmektedir. Bizim kültürümüzde çatışmalar alınganlıkları tetikleyebilir. Takım ortak karar alınana kadar tartışabilir ama bir kere karar alınınca herkes tam uyum içinde olmalıdır.

Takım çalışmaları sırasında ve problem çözerken -gerçek veri-lerden yola çıkmalıyız. Aksi halde kişilerin algı ve yorumlarına göre tartışmalar şekillenir ve daha kötüsü mevcut durum ve hedef tespiti bu çerçevede yapılabilir. Hele toplantıdaki üst yönetim ya da -en çok sesi çıkan- kişi şahsi yorumuyla işe başlarsa diğerleri buna göre gruplara ayrılmakta, veriler ikinci planda kalabilmektedir. Oysa gerçek veriyi yorumlayıp buna göre görüş oluşturursak zemin daha sağlam olur.
Sonuç olarak önce veriler incelenmeli sonra iyileştirme çalışmasına başlanmalıdır; böylece hizalanma kolaylaşır, problemler kesin çözümlere kavuşur.

Yalın Düşünceyi incelemiş olanların bildiği gibi ürün ya da hizmet üretiminin müşterinin talebine göre küçük partiler halinde hazır edilmesi önerilir. İletişim için de aynısı geçerlidir. Tutarlı ve doğru içerikte bilginin belirli bir sıklıkta sürekli paylaşımı gereklidir. İnsanları etkilemek için iletişimin frekansı mükemmelliğinden daha önemli olmaktadır. Mükemmellik hedeftir ancak bilgi paylaşımını mükemmelleştirmeye çalışırken biriktirip geciktirmek etkiyi zayıflatmaktadır.

Şirketlerdeki zayıf iletişim ve ortak anlayış eksiğini bu şekilde aşabiliriz.

Şirket içinde olduğu gibi pazarlama uygulamalarımızda müşterilerimize dönük iletişimde yine bu metodu tavsiye ederiz.

Her tür iletişimde, abartıdan kaçınmak, kısa, öz ve net olmak için çabalamalıyız.

İnsanın iletişimde etkili olması için kısa ve öz olması gerekir. Bunun için;

• Konusuna çok hakim olmalı,

• Gereksiz ayrıntılara girmemeli,

• Bulunduğu ortama göre iletişimini biçimlendirmeli (kendinden beklenene göre)

• Diğer insanlarla empati kurmalı

• Kendini gereğinden fazla önemsememelidir.

İnsanın kendisini, etkili ve güzel ifade etmesi, özellikle bu devirde, çok değerli bir nitelik. Bu niteliği hepimiz kazanabiliriz. Yeter ki bu gerekliliğin farkında olup, bunun için çaba sarf edelim.

İlişki iletişimden daha geniş kapsamlıdır; diyebiliriz ki, hayatta başarı ve huzurun anahtarıdır.

İş arkadaşlarımız, ailemiz, komşularımız ve müşterilerimizle ilişkimiz bir ömür boyu sürer. O halde ilişkilerimizi doğru yönetebilmek bir ihtiyaçtır.

İlişki bir üretimdir; birden çok sayıda kişinin ortak faaliyetiyle olur. Derin ve uzun süreli olması beklenir.

İlişkilerimizi doğru kuramazsak hedeflerimize geç ulaşırız (genelde yaşanan budur). Peki ne tür hatalı tavırlarımız olmaktadır: dinlemeden bilmek (sanmak), niyet gizlemek, ima etmek, cesur olmamak, alınganlık, söyleyememek, uzun ya da kısa konuşmak vb. Bu sebeplerle zaman kaybediyoruz, etkin ve verimli olamıyoruz. Bazen bir saatte karara bağlanacak bir konuyu haftalarca gelgitler içinde yaşıyoruz.

İlişkide yalınlık daha hızlı, daha güçlü ve daha etkin olmaktır. Bunun için bir metot gerekir.

Referans: John Shook,LEI; Müfit Ataseven, İnteractifs; Temel Aksoy blogdan bir fotoğraf

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi