SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   11 Ağustos 2020,

Temmuz 2017 Sayısı

Yıl : 14 | Sayı : s_159

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Ahmet Yılmaz
Extim GmbH, ayilmaz@extim.de


Teknolojik Dönüşüm


Türkiye-de makine ve otomotiv sanayiinde nitelikli bir dönüşüme olan ihtiyaç düne göre katbekat artmıştır. Birbiri ile çok yakından ilgili bu sektörlere iletişim ve yazılım teknolojilerinin entegrasyonu ile başlayan süreç çok hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Bilhassa  son 30 yılın ve yine bunun son 10 yılında gerçekleşen ilerlemeler vasıtasıyla fevkalade değişim ve dönüşümler olduğunu görmekteyiz. Teknolojik gelişmelerdeki hız, değişim ve dönüşümün ana etken faktörü. 

Ülkemizde yukarıda bahsedilen her iki sektörde geçen 10 yıl içinde önemli yatırımlar gerçekleşmiş olsa da (buna yabancı yatırımlar da dahil) teknolojik seviyemizin arzu edilen noktada olmadığı aşikardır. Bunun için sadece bu iki sektörün ihracat ürünlerindeki teknoloji seviyesi bile bize net fotoğrafı gösteriyor; üretilen ve ihracat ürünlerin neredeyse tamamı orta düşük ve orta seviye teknoloji içerikli ürünler. Bu bir risk unsurudur. Bu tür ürünlere olan uluslararası talep bugünden yarına değişmeyecek ama bu kategoride ihracat yapabilen ülke sayısı artacak, diğer taraftan küresel pazarlarda teknoloji yoğun ürünlere olan talep artışı yüksek. Yüksek talebe nazaran bu teknoloji yoğun ürünlerin pazar fiyatları eskisine göre ve göreceli olarak da daha makul seviyelere inmiş görünüyor. Bunda tabiki küresel rekabetin bir etkisi olduğu kadar teknolojinin yaygınlaşmasının da bir etkisi vardır.

Teknoloji Üretmek / Satın Almak

Teknolojide başat olmayan ülkeler teknoloji açığını nasıl giderebilir, bunun için nasıl bir yol izleyebilir? Teknoloji üretmek için gerekli koşullar nelerdir? Ve biz bu koşullara sahip miyiz? Bu soruların yöneltilmesi belki bazılarınız için gereksiz görülebilir, ne de olsa Türkiye bu konularda belli yolu kat etmiş denilebilir, ama alınan yol, kat edilen mesafe biliniyor; en pozitif bakışla -orta halli-, gerçekçi bakışla oldukça -vasat- bir durumdayız!

Hali hazırda Türkiye-de teknoloji açığını kapatmada önemli bir faaliyet olan Ar&Ge çalışmaları ne Üniversitelerde ne de diğer araştırma kurumlarında gereği kadar yapılabiliyor. Hatta bazı üniversitelerde Ar&Ge başlığında yapılan çalışmalar ya 1980-lerin konuları ya da eklektik, karma karışık projeler. Dolayısı ile pazarda büyük uğraşı veren işletmelere maalesef üniversite kanadından yeterli bir destek gelmiyor, gelemiyor. Bunun nedenleri üzerine ayrıca konuşmak, tartışmak lazım. Burada kritik soru, madem üniversitelerden böylesi bir destek yok, kendilerinin de içerde bu meşakkatli sürece girecek zamanı ve kaynağı yok,  o halde işletmeler teknoloji açıklarını nasıl giderecekler? Sıkça kullanılan iki olasılık var; ya yabancı işletmelerle ortaklık ve bu ortaklık üzerinden belli bir know-how ve teknoloji transferi ya da dışarıdan teknoloji satın almak!

Belli bir dönem Güney Kore ve şimdilerde de Çin-in başarı ile uyguladığı bir yöntem, teknoloji şirketlerini satın almak. Bunun için tabii önceden hangi teknolojilere gereksinim duyulduğu ve kritik önemi (ülke içinde itici fonksiyonun neler ve nasıl olacağı) tespit edilmek zorundadır.(Örneğin; Yerli ve milli araç üretmek adına Volvo-dan alınan platformun Türkiye otomotiv endüstrisine ne tür bir katkısı olacağı hala muallak olması gibi…) Bir diğer husus ise, bu tür şirket satın almalarının maliyeti ve bunun finansmanıdır. Bu tür projeler için önemli miktarlarda kaynak ayırmış olan Çin için bu sorun teşkil etmemektedir. Oldukça yüksek meblağlı fonlarla Avrupa ve ABD-de şirket satın alma turlarına çıktılar (son örneklerden biri Endüstri 4.0 bağlamında çok fazla dile getirilen otomasyon ve robot tekniklerinde Alman devi Kuka Çinliler tarafından satın alındı, yine otomotiv koltuk sistemlerinde öncü bir Alman işletme yine Çinliler tarafından satın alındı). Bu klasik satın alma modeli pek yakın zamanlarda başka tür bir finansman model ile de yürütülmektedir. -Startup -lara yapılan Risk Sermaye yatırımları ile de birçok ülke, işletme, teknoloji açığını kapatmaya çalışıyor. Burada -Startup-lara yatırım derken sadece ülke içindeki değil çok değişik coğrafyalarda yapılan yatırımlşar ve satınalmaları kastediyorum.

Kanımca, Türkiye-nin üretim ve ihracat açısından aciliyeti olan teknolojileri kendi başına kazanması mevcut teknoloji-ekosistemimizden dolayı pek mümkün görünmüyor. Dolayısı ile kısa vadede ya yeni yabancı yatırımcıları ülkeye çekerek üzerinden  ya da yurtdışından teknoloji transferi için şirket satın almak en uygun model gibi görünüyor. Staruplara yapılacak yatırımlar bile kısa ve orta vadede önemli geri dönüşler sağlayabilecektir. Bunun içinde şirket satın almalarına kredi ve destek şarttır. Oluşturulacak bir kriter kataloğu ile (ki, bu daha çok sanayiciler tarafından hazırlanmalı, bürokrat tarafından değil) bu tür çabalar ülke sanayisi için verimli hale dönüştürülebilir. Kısaca, kesinlikle bişeyler yapılmak zorunda kasi takdirde yine makus talih bizleri bekliyor olacak.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi