SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   16 Ocak 2021, Cumartesi

Eylul 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_173

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Gürkan Hüryılmaz

GENEL GÖRÜNÜMDeğerli Satınalma Profesyonelleri,
Haziran ayında yurtiçi ve yurdışındaki gelişmelerden etkilendik ve etkilenmeye devam ediyoruz. Yurtiçinde seçim ile istikrar arayan bir Türkiye varken, global piyasalarda ticaret savaşlarının oyuncuları vardı. Satınalma tarafında özellikle TL bazlı fiyatlar, hem yurtiçi hem de yurtdışı gelişmelerden fazlasıyla etkilendi. Coface nin Haziran ayında yayınladığı  Ülke Riskleri ve Ekonomik Çalışmalar  raporuna göre; siyasi müdahaleler ve jeopolitik sorunlar her zaman metal sektöründe değişkenlik ve fiyat artışlarına neden olan önemli faktörler olmuşlardır. ABD tarafından (örneğin çelik ve alüminyum ithalatına yönelik gümrük vergileri) ve Avrupa Birliği tarafından (örneğin çelik ve demire yönelik anti-damping tarifeleri) son zamanlarda getirilen korumacı tedbirler şu ana kadar Çinli metal üreticileri üzerinde yumuşak düzeyde etkiye neden olmuştur, zira metal üreticileri üretimlerini bu piyasalardan başka piyasalara kaydırmıştır ve iç pazara yönelmişlerdir. Çin in ABD nin çelik borular, uçaklar ve araçlara yönelik olarak almış olduğu tedbirlere karşı Çin in misilleme olarak uyguladığı tariflerin otomotiv endüstrisi üzerinde büyük bir etkiye sebep olması olası değildir. Şu ana kadar ekonomik büyümeyi engelleyememiştir ve ABD nin ve Çin in Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının % 1 den daha azı tehlike altındadır, fakat olası bir ticaret savaşı kesinlikle şirketlerin kredi risklerini etkileyecektir. Coface 2018 yılında yatırım arzusunun ve ticari güvenin artan bu korumacılık uygulamalarından olumsuz bir şekilde etkileneceğini öngörmektedir. 

Tüm sinyaller dünya ekonomisinin büyüme açısından zirve noktasına ulaştığını ve teorik açıdan bu durumun 2019 yılından itibaren fiyatlar üzerinde aşağıya dönük olarak baskı uygulamasının muhtemel olduğuna işaret etmektedir. Kısa vadede artan gerilimler fiyatların mutlak surette artmasına yol açacaktır. Bu durum; batarya ve elektronik parçalar açısından talep artışları ile desteklenen baz metaller için fayda sağlayacaktır. Aralık 2017 ila Aralık 2019 döneminde alüminyumun yalnızca % 2 oranında büyümesi beklenmektedir. Bakır % 2.4 seviyesinde aynı trendi sürdürecektir ve nikel ile çinkonun ise sırasıyla % 18 ve % 14 oranında artış göstermesi beklenmektedir. Bu durum batarya ve otomobil üreticileri gibi son kullanıcıları kıtlık veya yüksek fiyatlar nedeniyle başka materyaller bulmaya zorlayacaktır. Aksine, çelik fiyatları aynı dönemde muhtemelen % 19 oranında azalma kaydedecektir, Çinli çelik üreticilerinin fiyatların düştüğü dönemlerde üretim için üst limit belirleme konusunda disiplinleri bulunmadığından aşırı kapasitenin artması beklenmektedir. Demirli metallere ilişkin bu temel fiyat senaryosu, şirket borçlarının genel anlamda yüksek düzeylerde olması ile desteklenmektedir. Net borç oranları; özellikle de sektörün çoğunlukla büyük devlet işletmelerinin hakimiyeti altında olduğu Çin de ve aynı zamanda şirketlerin çoğunun nakit akışları açısından potansiyel düzeltmelere çok daha fazla maruz kaldığı ABD de (% 15) yüksek seviyededir. Yüksek seviyelerdeki ekonomik büyüme, teknolojik gelişmelerin metallerin kullanımında ani bir yükselmeye neden olması ve tedarik kıtlığı ile eş zamanlı olarak, metal fiyatları 2016 yılının ortalarından itibaren sürekli olarak yükseliş kaydetmektedir. 2008 yılında yaşanan krizi takip eden dönemden bu yana, bu ölçekte bir talep artışı gözlenmemiştir. ABD Dolarının zayıf olmasıyla birlikte bu durum metal fiyatlarının artmasına yol açmış, alüminyum fiyatları yılın başından bugüne kadar % 37 oranında artış göstermiştir. Diğer yandan kobalt fiyatı dört misli yükselmiştir, bakır ve nikel fiyatları sırasıyla % 44 ve % 53 seviyesinde artmıştır ve 2016 yılının başındaki fiyatlarla mukayese edildiğinde çinko fiyatları iki katına çıkmıştır. Pek çok segment açısından büyüme ve kârlılık yeniden sağlanmış olmakla birlikte, metal endüstrisi Coface ın sektör değerlendirmesinde en riskli sektörler arasında yer almaktadır ve kredi risk seviyesi  yüksek  olarak değerlendirilmektedir. Zayıf aktörler hala toptan satış faaliyetleriyle ilişkilidir ve büyük oyuncu olan müşterilerle asimetrik ilişkileri sürdürmeye çalışmaktadırlar.

Dünya Bankası nın Haziran ayındaki  Küresel Ekonomik Beklentiler  raporuna göre; Görünümdeki riskler aşağı yönlüdür. Küresel finansal koşulların düzensiz bir şekilde sıkılaşması dış finansman koşullarında sert bir kötüleşmeyi tetikleyerek sermaye akışlarının tersine dönmesine ve ekonomik faaliyetin zayıflamasına yol açabilir. Türkiye gibi cari açık sorunu yaşayan ülkelerde, dış finansman ihtiyaçlarının karşılanması zorlu hale gelebilir. Politika belirsizliğinin yükselmesi bölgede ekonomik faaliyeti bastırabilir. Avrupa Birliği üyeleri ile AB kurumları arasındaki politika anlaşmazlıkları uluslararası yatırımcıları caydırabilir. Son olarak, bölge ticarete açık olduğundan ve küresel tedarik zincirlerine entegre dolayı, küresel korumacılık tutumlarındaki artışa karşı da kırılgan olacaktır.

Bununla birlikte, Türk ekonomisinin ilk çeyrekte %7,4 gibi güçlü bir büyüme gösterdiğine işaret eden Morgan Stanley, 2018 in ikinci çeyreğinden itibaren büyümenin yavaşlamasını beklediklerini bildirdi. Son dönemdeki politika sıkılaştırma ve piyasa oynaklığından kaynaklı olarak Türk ekonomisinde büyümenin %4 civarına veya altına gerileyeceğini öngördüklerini belirtti. Türkiye için 2018 GSYH büyüme tahminini %4,2 olarak sürdüren Morgan Stanley , bu tahmin için risklerin açık bir şekilde aşağı yönlü olduğunu vurguladı. 

Tüm bu gelişmeler altında, emtia fiyat analizleri aşağıdaki şekilde ele alınmıştır.

Selamlarım ve Saygılarımla.

Metal-Demir-Çelik:
Londra Metal Borsası (LME) aysonu kapanış verilerine göre Bakır fiyatları Haziran ayında %2.63 azalılş göstererek 6.645 USD/ton seviyesinde olurken, bakır stokları %5.46 oranında azaldı. Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşı endişesi başta bakır olmak üzere metal fiyatları üzerinde düşüş baskısı oluşturdu. Diğer yandan, Bank of Monteral (BMO), mevcut fiyatlar ile uyumlu olarak, bakır için uzun vadeli denge fiyat tahminlerini, yenilenebilir enerjinin ortaya çıkmasıyla ortaya çıkan artan talep artışından kaynaklandırarak, bakır için 3.25 $/lb ye yükseltti. Uzun vadeli emtia fiyatlarının değiştirilmesi nadir bir olay olduğunu ve sadece gelecekteki görünümde belirgin bir kayma olduğunda görülmelidir diyen BMO; yenilenebilir enerji kaynaklarına ve elektrikli araçlara olan talep artış beklentisinin bu durumun ortaya çıkmasında etkili olduğunu belirtti. BMO nun araştırmasına göre, bakır talebi, güneş ve rüzgar enerjisi tesislerinden gelen talep ve daha fazla elektrikli aracın üretilmesi ile büyük ölçüde artacak. Scotiabank, Temmuz ayı raporunda Bakır ortalama fiyat tahminini 2018 yılı için 3.10 $/lb ve 2019 yılı için 3.25 $/lb olarak açıkladı.   

Londra Metal Borsası (LME) aysonu kapanış verilerine göre Alüminyum fiyatları Haziran ayında %4.49 azalış göstererek 2.183 USD/ton olurken, alüminyum stokları %7.61 oranında azaldı. ABD nin bazı Rus şirketlerine yönelik yaptırımları, küresel alüminyum tedariki ile ilgili endişeleri ortaya çıkarmaya devam ediyor. Diğer ülkeler, ABD e sevk ettikleri ürünlerde kullanılan Rusya menşeili alüminyum ürünlerini satınalma konusunda askıya alabiliyor. Örneğin, Japon rulo alüminyum üreticisi UACJ Corporation firması Rusal dan alüminyum hammadde tedariğini durdurarak, alternatif kaynaklara yöneldiğini açıklamıştı. Diğer yandan Rio Tinto nun yıl sonuna kadar yapılacak yatırımlar ile %9 luk kapasite artışı kararı gibi bazı üreticilerin alüminyum külçe tedariğini kendi içinden karşılama çalışmaları karşımıza çıkıyor. Scotiabank, Temmuz ayı raporunda Alüminyum ortalama fiyat tahminini 2018 yılı için 0.95 $/lb ve 2019 yılı için 1.00 $/lb olarak açıkladı.        

Londra Metal Borsası (LME) aysonu kapanış verilerine göre Nikel fiyatları Haziran ayında %1.78 azalış göstererek 14.905 USD/ton olurken, nikel stokları %6.19 oranında azaldı. AME Grup a göre Nikel talebi 2017 yılındaki %6.3 lük büyümeden sonra 2018 yılında da %7.8 büyüyerek 2.33 Mton a ulaşacak. LME stokları son dört yılın en düşük seviyelerine ulaşırken, fiyatlar her ay artmaya devam ediyor. Elektrikli araç bataryalarındaki güçlü talep yükseliş beklentisi ile Beijing Easpring Technology Material firmasının Çin in Jiansu eyaletinde, yeni bir lityum-iyon pil üretim tesisi kurmayı planladığı bildirildi. Norilsk Nikel, Rusya daki Kola MMC tesisinin modernizasyonu için 2023 yılına kadar 413 Milyon dolar yatırım yapacağını açıkladı. Modernizasyon ile kapasitenin arttırılmasının yanında emisyon değerlerinin azaltılması, işletme maliyetlerinin düşürülmesi ve fire oranının iyileştirilmesi amaçlanıyor. Scotiabank, Temmuz ayı raporunda Nikel ortalama fiyat tahminini 2018 yılı için 6.50 $/lb ve 2019 yılı için 7.00 $/lb olarak açıkladı.   

Londra Metal Borsası (LME) aysonu kapanış verilerine göre Çinko fiyatları Haziran ayında %4.90 azalış göstererek 2.947 USD/ton olurken, nikel stokları %1.44 oranında arttı. Uluslararası Kurşun ve Çinko Çalışma Grubu na (ILZSG) göre, küresel rafine edilmiş çinko piyasası 2018 yılının ilk çeyreğinde 25 kt fazla verdi. Ayrıca, stokların stokları ilk çeyrekte 118 kt yükseldi. Çinko madeni üretimi ise, geçen yılın ilk çeyreğine kıyasla 2018 ilk çeyrekte neredeyse hiç düşmedi. Bu yılın ilk çeyreğinde maden üretimi 3.086.000 tona yükseldi. Bu arada, rafine çinko metal üretimi, 2018 yılının ilk çeyreğinde yıllık% 1,7 artarken; Avustralya, Belçika, Çin, Norveç ve Peru daki üretim artışları; Hindistan ve Çin deki üretim düşüşlerini kompanse etti. Reuter haberine göre, Çin li üreticiler düşük fiyatlar sebebiyle üretimlerini %10 oranında düşürecekler. Scotiabank, Temmuz ayı raporunda Çinko ortalama fiyat tahminini 2018 yılı için 1.45 $/lb ve 2019 yılı için 1.45 $/lb olarak açıkladı.   

Londra Metal Borsası (LME) aysonu kapanış verilerine göre Kurşun fiyatları Haziran ayında %0.61 azalış göstererek 2.430 USD/ton olurken, kurşun stokları %1.44 oranında azaldı. Aynı dönem için Kalay fiyatları ise %5.30 azalış göstererek 19.650 USD/ton olurken, kalay stokları %26.39 oranında yükseldi. 

Demir cevheri fiyatları Haziran ayında dar bir aralıkta yatay olarak seyir izleyerek, %1.4 oranına artış göstererek 75 dolara seviyesinden ayı kapattı. TSKB raporuna göre; birçok sektörle etkileşim içinde olan demir çelik sektörü, inşaatın yanı sıra, otomotiv, makine, elektrikli cihazlar, savunma gibi birçok sektöre girdi sağlaması sebebiyle stratejik öneme sahiptir. Küresel çelik yatırımları, gelişmekte olan ülkelerdeki inşaat ve üretim sektörlerinin gelişmesi ile özellikle 2014 yılına kadar hızla artmış, ilerleyen yıllarda ise Çin in tesis kapatmalarının etkisiyle sınırlı artış göstermiştir. Kapatmalara karşın, sektörün kapasite kullanım oranının yıllar boyunca gerilediği görülmekte, söz konusu kapasite fazlasının mamul fiyatlarında ve üreticilerin karlılıklarında gerilemeye yol açtığı izlenmektedir. Kapasite fazlası, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye de de sektörün gündemindeki önemli sorunlardan biridir. Demir çelik sektöründe kullanılan hammaddelerin fiyatları küresel ekonomik ve siyasi gelişmelerden etkilenmekle birlikte, demir cevheri ve hurda çelik fiyatları arasındaki fark açılabilmekte, bu durum demir cevherinden üretim yapan entegre tesisler ve hurdadan üretim yapan elektrik ark ocaklı tesislerin üretim ve karlılıkları arasında farklılığa sebep olabilmektedir. 2014 yılından itibaren demir cevheri fiyatlarındaki gerilemenin hurda fiyatlarına yansımasının sınırlı olmasından dolayı söz konusu farkın açıldığı görülmektedir. Dünya genelinin aksine, Türkiye de üretim ağırlıkla hurda ile gerçekleştirilmekte, sektör üretimi için yeterli hammadde yurtiçinden sağlanamadığından ithal edilmektedir. Hurda çelik ithalatında dünyada ilk sırada yer alan Türkiye, küresel hurda ithalatının %20 ye yakınını gerçekleştirmektedir. Reuters tarafından gerçekleştirilen bir ankete göre, Çin ekonomisinde görülen yavaşlama işaretleri ve ABD-Çin arasındaki ticaret savaşlarından kaynaklanan risklere bağlı olarak, 2018 yılının 2. yarısında çelik yapımında kullanılan demir cevheri talebinin azalabileceği ve bu nedenle cevher fiyatında %13 lük bir gerileme görülebileceği belirtiliyor. Ankete göre, % 62 kalitedeki demir cevheri üretimi, yılın ilk yarısında 70 $/ton düzeyinden aşağı doğru bir trendle, Temmuz-Aralık ayında ortalama 61 $/ton a düşebilir. Güçlü kar marjları, bu yıl Çin in çelik üretimini artırarak Mayıs ayında 81.13 milyon tonluk rekor düzeye çıkardı. Ancak Çin deki talebin daha sıkı kredi koşulları ve daha yavaş altyapı yatırımları nedeniyle azalacağı tahmin ediliyor. Scotiabank, Temmuz ayı raporunda Demir Cevheri ortalama fiyat tahminini 2018 yılı için 63 $/ton ve 2019 yılı için 60 $/ton olarak açıkladı.   

Plastik ve Kauçuk:
Haziran ayında yurtiçi plastik piyasasında ortalama olarak %0.86 luk artış görülürken, en yüksek artış %4.71 ile PA fiyatlarında görüldü. ABS, PS, PVC, PP ve PE fiyatlarının yatay seyir izlediği görüldü. Haziran başında, Ekonomi Bakanlığı Trump yönetiminin çelik ve alüminyum üzerindeki ek vergilerine misilleme niteliği taşıyan bir dizi vergi uygulama planını açıklamıştı. 25 Haziran tarihli Resmi Gazete ye göre, belirlenen ürünler üzerinde ek vergiler 21 Haziran itibarıyla yürürlüğe girdi. Karar kapsamında, Amerikan malı PVC de halihazırda tabi olduğu %6,5 gümrük ve %18,81 antidamping vergisine ilaveten %25 lik bir ek vergiye tabi tutulmaya başladı. ChemOrbis haberlerine göre, CFR Uzak Doğu Asya bazındaki spot etilen fiyatları kısıtlı tedarik nedeniyle son zamanlarda üç ayın zirvesinde seyrediyor. Verilere göre, ithal YYPE film fiyatlarının haftalık ortalaması şimdilerde spot etilenin 5-10$/ton altında yer alıyor. YYPE film fiyatları Mayıs ayının ilk yarısı boyunca etilen üzerinde yaklaşık 140-150$/tonluk bir prim taşıdı. Veriler ayrıca spot etilen fiyatlarının haftalık ortalamasının Mayıs ayının ortasından bu yana toplamda 125$/ton arttığını, YYPE filmin ise aynı dönemde 40$/ton gerilediğini gösteriyor. Çin de, Orta Doğu menşeli PE için ilk Temmuz ayı teklifleri geçen hafta Haziran daki seviyelerden yenilenerek veya ufak düşüşlerle açıklandı. Vietnam da, bir yurtiçi üretici Temmuz ayı PVC fiyatlarını Haziran a kıyasla 1.180.000-1.280.000VND/ton (güncel parite ile 51-56$/ton) arışlarla açıkladı. Üreticiden bir kaynak, zam kararlarını ülkede kısıtlı seyreden tedarike ve Vietnam Dongu nun ABD Doları karşısında son zamanlarda değer kaybetmesine bağladı. Çin in yurtiçi PP piyasasında düşen vadeli kontratların sebep olduğu gevşeme, ABD ve Çin arasında tırmanan ticari gerilim ve talepte süregelen durgunluk nedeniyle zayıf olmasına rağmen; Güneydoğu Asyalı üreticiler Temmuz PP tekliflerinde artışlar uygulamayı sürdürdü. PE ye bakıldığındaysa, Temmuz fiyatları oyuncuların düşük sezon neticesinde zayıf seyreden talep ve Çin in PE piyasasındaki gerilemeye bağlı olarak stabil veya düşüş yönlü ilk beklentilerine paralel olarak geldi. Güneydoğu Asyalı bir üretici, PP tekliflerini Haziran ayına kıyasla homo PP rafya ve enjeksiyon için 10$/ton artırırken, enjeksiyonluk PPBC tekliflerini 20$/ton yükseltti ve enjeksiyonluk PPRC tekliflerini ise değiştirmedi. Öte yandan, üretici Temmuz AYPE tekliflerini aylık bazda 40$/ton düşürdü. İkinci bir Güneydoğu Asyalı üretici de PP tekliflerinde Haziran a kıyasla 50-60$/tonluk artışlar uygularken, PE tekliflerini sabit tuttu. Bu arada, Malezya da da benzer bir durum gözleniyor. Güneydoğu Asyalı bir üretici ülkeye Temmuz PP tekliflerini 10-20$/ton artırırken, AYPE tekliflerini 30$/ton düşürdü.

Kauçuk tarafında Haziran ayında da fiyat artış haberleri geldi. Keltan markası ile EPDM kauçuk üreten Arlanxeo; 18 Haziran dan geçerli olmak üzere Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki fiyatını 125 EUR/ton; Latin Amerika bölgesindeki fiyatını 150 UD/ton oranında arttırdığını duyurdu. Birla Carbon ise giderek artan maliyetler nedeniyle, 1 Ağustos 2018 den itibaren Avrupa ve Afrika bölgelerindeki karbon siyahı fiyatını 94 EUR/ton oranında arttıracağını açıkladı.

Kimyasal Ürünler:
Arkema, ana hammadde fiyatlarındaki artışları ve güçlü talebi neden göstererek, poliüretan, polyester ve epoksi reçinede kullanılan Dianol fiyatlarını 15 Haziran da %10 arttırdığını açıklarken, 1 Temmuz dan itibaren Esterol fiyatlarını 90 EUR/ton, Heptonoik Asid ve Heptaldehid fiyatlarını Avrupa bölgesi için 150 EUR/ton, Avrupa dışı için 200 USD/ton oranında artacağını duyurdu. 

Eastman 16 Temmuz dan itibaren geçerli olmak üzere, PM Asetat fiyatlarını 0.05 $/lb ve İsopropil Asetat fiyatlarını 0.07 $/lb oranında arttıracağını açıklarken; Evonik 1 Temmuz dan geçerli olmak üzere Metil Metasrilat, n-Bütil Metasrilat ve Hidroksi-Ester  için 0.05 $/lb, Metasrilik Asid için 0.06 $/lb oranında fiyat artışı yaptığını açıkladı. 

Sun Chemicals, fabrika yangını gibi beklemeyen bir sorunu sebep göstererek, Avrupa bölgesi için tüm ultraviolet (UV) ve electron ışını (EB) mürekkep fiyatlarının, 1 Temmuz dan itibaren geçerli olmak üzere %4 ile %6 oranında artacağını duyurdu. 

BASF, yüksek hammadde fiyatları nedeniyle, 25 Haziran dan itibaren geçerli olmak üzere, bizmut vanadate pigments ve buna dayalı prepatların fiyatlarını dünya çapında %15 oranında arttıracağını açıkladı.
  
Kağıt ve Kereste:
Yurtiçi kağıt fiyatları Haziran ayında beyaz kağıtlarda ortalama %10.0 oranında artış gösterirken, gri kağıtlar fiyatlarında yatay bir hareket izlendi. Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD) tarafından düzenlenen Sanayi 4.0 sempozyumunda bir araya gelen uzmanlara göre, sanayide artık yeni normal,  Al-Yap-At  değil,  Ödünç Al-Kullan-Geri Döndür.  Sürdürülebilir üretim için kaynakların yeniden kullanımının önemli olduğunu belirten uzmanlar, böylece başta gıda olmak üzere israfın önleneceğini ve 600 milyar dolarlık tasarruf sağlanacağını öngörüyor. Global piyasalara baktığımızda kağıt fiyatlarında artış haberleri görüyoruz. Nippon Paper, duvar kağıdı astar fiyatlarını 21 Temmuz dan itibaren geçerli olmak üzere, üretim ve lojistik maliyet artışlarını neden göstererek, en az %15 oranında arttıracağını duyurdu. Caraustar, artan kimyasal hammadde ve nakliye maliyetlerini sebep göstererek, tüm kağıt rulo ve temel ürünlerde 18 Temmuz dan itibaren minimum %7 lik artışa gideceğini açıkladı. Termal kağıt tarafında ise Mitsubishi HiTec Paper, sürekli olarak artan kağıt hamuru ve ODB2 başta olmak üzere artan diğer hammadde fiyatları sebebiyle, 1 Temmuz dan itibaren geçerli olmak üzere dünya genelinde fiyatlarını %10 oranında arttırdığını duyurdu.

Ahşap Global e göre, Orman Genel Müdürlüğü nden alınan veriler çerçevesinde; tomruk ihalelerinde Mayıs ayında toplam 303,291 m3 3.Sınıf tomruk satılmış olup Türkiye ortalama fiyatı 382,86  TL/m3 olarak gerçekleşmiştir. Bu rakamlara göre Mayıs ayında miktarsal olarak 2017 yılı mayıs ayında gerçekleşen 354,271 m3 karşılaştırmasında yaklaşık %14 lük bir düşüş gerçekleşmiştir. Fiyat bazında karşılaştırıldığında; 2017 mayıs ayında 351,53 TL/m3 iken 2018 mayıs ayında 382,86 TL/m3 olarak % 9 luk bir artış görülmüştür. İthal tomrukta en yüksek yüzde oranı ile çoğunluğu Belçika, Almanya, Romanya ve Sırbistan olmak üzere Meşe tomruk ithalatı toplamda 1424 m3 olarak gerçekleşmiştir. Ortalama fiyatı 468 USD/m3 seviyesindedir. İkinci olarak 1326 m3 ile büyük oranda Bulgaristan dan gerçekleştirilen Çam Tomruk ithalatı yer almıştır. Bu tomrukların ithalat ortalama fiyatı yaklaşık olarak 111,20 USD/m3 seviyesinde oluşmuştur. Üçüncü sırayı 1088 m3 ile büyük çoğunluğu Kamerun dan Sapelli, afrika maunu ve iroko tomruk ithalatı almış olup ortalama ithalat fiyatı 472,32 USD/m3 seviyesinde gerçekleşmiştir. Yerli kereste fiyatları, Marmara Bölgesi için 730–790 TL/m3 , Ege Bölgesi için 780–810 TL/m3, Akdeniz Bölgesi için 700–750 TL/m3, Batı ve Orta Karadeniz Bölgesi için 720–750 TL/m3, Doğu Karadeniz Bölgesi için 740–790 TL/m3, İç Anadolu Bölgesi için 700-740 TL/m3, Doğu Anadolu Bölgesi için 720 – 750 TL/m3 ve G.Doğu Anadolu Bölgesi için 710 – 770 TL/m3 bandında seyrederken, ithal kereste piyasa satış fiyatları 770-820 TL/m3 bandındadır.
Enerji ve Petrol:
Yurtiçi doğalgaz ve OSB elektrik fiyatlarında Temmuz ayı için bir değişikliğe gidilmediği görülürken; yurtiçi pompa fiyatları artan döviz kuru ve global piyasalardaki petrol trendine ragmen Haziran ayında değişmemiştir. Mayıs ayında benzin ve motorin üzerindeki ÖTV ayarı için Haziran ayında bir bildirim yapılmazken; Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) bazı sosyal medya paylaşımlarında yer alan,  1 Temmuz 2018 den itibaren akaryakıtta Özel Tüketim Vergisi nin (ÖTV) aralıklı olarak artırılacağı ve bunun zam olarak pompa fiyatlarına yansıyacağı  yönündeki iddiaların asılsız olduğunu bildirdi.  

Global beklentilere baktığımızda; ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), 2018 ve 2019 a ilişkin petrol fiyatları tahminlerini revize ettiğini duyurdu. EIA nın  Haziran 2018 Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu na göre, Brent tipi ham petrolün ortalama varil fiyatı bu yıl için 71 dolarda sabit tutulurken, gelecek yıl için 2 dolar yukarı çekilerek 68 dolara yükseltildi. EIA nın mayıstaki raporunda, Brent tipi ham petrolün ortalama varil fiyatı bu yıl için 71 dolar, gelecek yıl için ise 66 dolar olarak tahmin edilmişti. Haziran ayı raporunda, Batı Teksas (WTI) türü ham petrolün ortalama fiyatı bu yıl için 64,5 dolar, 2019 için ise 62 dolar olarak öngörüldü. EIA nın geçen ayki raporunda WTI türü ham petrolün ortalama fiyatı 2018 için 66 dolar, 2019 için ise 61 dolar olarak tahmin edilmişti. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya nın da dahil olduğu OPEC dışındaki bazı ülkelerin 22 Haziran da küresel petrol piyasasının durumunu ele alacağının ifade edildiği haziran ayı raporunda, Suudi Arabistan ve Rusya petrol bakanlarının Ocak 2017 den bu yana uygulanan petrol kesintisi anlaşmasını yeniden gözden geçirecekleri kaydedildi. Raporda ayrıca, Venezuela nın petrol üretimindeki sert düşüş ve İran üzerindeki yaptırımlar nedeniyle önemli petrol üreticisi ülkelerin gelecek yıl ham petrol üretimini artırabileceği vurgulandı. EIA, ABD nin 2018 ve 2019 yıllarına yönelik ham petrol üretim tahminlerini de revize etti. ABD nin bu yıla ilişkin ham petrol üretim beklentisi günlük ortalama 100 bin varil arttırılırken, gelecek yıla yönelik ham petrol üretim beklentisi ise günlük ortalama 100 bin varil aşağı çekildi. Buna göre, ülkenin günlük ortalama ham petrol üretiminin bu yıl 10,8 milyon varil, gelecek yıl ise 11,8 milyon varil olmasının öngörüldüğü bildirildi. EIA, mayıs ayı raporunda, ABD nin günlük ortalama ham petrol üretiminin 2018 de 10,7 milyon varil, 2019 da ise 11,9 milyon varil olarak tahmin etmişti. Diğer yandan, ABD merkezli çok uluslu yatırım bankası Goldman Sachs, Brent petrolü varil fiyatı için yaz aylarında  82.5 doları göreceği  öngörüsünü sürdürdüklerini açıkladı. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi ve üyesi olmayan petrol üreticisi ülkelerin üzerinde uzlaştıkları küresel petrol arzının günde 1 milyon varil artırılması kararını değerlendiren Goldman Sachs analistleri şu öngörüyü not ettiler :  Brent petrolü için petrol fiyatının yıl sonuna kadar kademeli olarak 75 dolar/varile düşeceği temel senaryomuz devam ediyor. OPEC toplantısında alınan karar sonrası ortaya çıkan gerçek, bugünkü arz açığının büyük olasılıkla devam edeceği yolunda. 

Döviz Kurları:
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Haziran tarihli Beklenti Anketine göre 2018 yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 4,44 TL iken, bu anket döneminde 4,58 TL olmuştur. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 4,58 TL iken, bu anket döneminde 4,78 TL oldu. Commerzbank seçimlerden sonra paylaştığı ilk dolar/TL tahminlerinde kurun kademeli olarak yükseleceğini öngördü. Bloomberg veri setinde yer alan tahminlere göre, banka bu yılın üçüncü çeyreğinin sonunda dolar/TL kurunun 4,60 seviyesinde olacağını öngördü. Bankanın 29 Haziran itibariyle yaptığı değerlendirmelerine göre yılın son çeyreğinde ise kur 4,70 seviyesinde gerçekleşecek. Banka 2019 yılında da kurda kademeli yükselişin devam etmesini tahmin ediyor. Buna göre önümüzdeki yılın ilk çeyreğinin sonunda kur 4,75 seviyesine gelecek, ikinci çeyreğin sonunda ise kur 4,85 seviyesinde olacak. Banka 2019 yılının sonunda ise doların 5 liraya geleceğini öngördü. ABD li yatırım bankası Morgan Stanley de yılın son çeyreğinde dolar/TL kurunun 5 seviyesini aşacağını öngördü.  Seçim sonrası ilk dolar/TL tahminlerini açıklayan bankanın öngörülerine göre bu yılın üçüncü çeyreğinin sonunda dolar/TL kuru 4,90 seviyesinde olacak. Bankanın değerlendirmelerine göre yılın son çeyreğinin sonu itibariyle ise dolar/TL 5,05 olacak. Banka bu tahminleri ile seçim sonrası dolar/TL tahminleri açıklayan kurumlar arasında 5 seviyesini ilk telaffuz eden kurum oldu.  Bankanın değerlendirmelerine göre 2019 yılında dolar/TL kuru kademeli olarak gerileyecek. Buna göre banka 2019 yılının ilk çeyreğinin sonunda kuru 5 seviyesinde, yılın ikinci çeyreğinde ise 4,85 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyor. 2019 yılının sonunda ise banka yeniden 5 seviyesini öngörüyor.

Yurtiçi Fiyat  ve Maliyet Endeksleri:
Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %3,03, bir önceki yılın Aralık ayına göre %15,52, bir önceki yılın aynı ayına göre %23,71 ve on iki aylık ortalamalara göre %16,57 artış gösterdi. Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %2,44, imalat sanayi sektöründe %3,16, elektrik ve gaz %1,97, su sektöründe %1,20 artış olarak gerçekleşti. Bir önceki aya göre en fazla artış; %15,09 ile ham petrol ve doğal gaz, %6,87 ile kok ve rafine petrol ürünleri, %5,18 ile elektrikli teçhizat olarak gerçekleşti. Buna karşılık kömür ve linyit ise bir önceki aya göre %0,24 düşüş gösterdi. Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2018 yılı Haziran ayında aylık ve yıllık en fazla artış enerjide gerçekleşti. Ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2018 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %6,40, bir önceki yılın Aralık ayına göre %15,51, bir önceki yılın aynı ayına göre %30,65 ve on iki aylık ortalamalara göre %21,65 artış gösterdi. Bir önceki aya göre en fazla artış; %18,62 ile kok ve rafine petrol ürünleri, %10,01 ile diğer ulaşım araçları, %9,23 ile bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünleri sektöründe gerçekleşti. Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2018 yılı Mayıs ayında en fazla aylık ve en fazla yıllık artış enerji mallarında gerçekleşti.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi