SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   16 Ocak 2021, Cumartesi

Eylul 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_173

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Raci Cihan Şener

İnovasyon Teknikleri - 1


İnovasyon hakkında birçok şey paylaştık. En çok sorulan sorulardan biri ise  Peki inovasyonun kaynağına sürekli olarak nasıl ineriz?  oldu. Aslında bu sorunun cevabı ile başlayarak birkaç teknikten bahsetmekte fayda var.

Tüketicinin satın alma ve kullanım yerinde bulunmak:
İnovasyonla ilgili ilk yazılarımda olabildiğince bahsetmeye çalışmıştım. Şirketlerin her biri gelirleri arttıkça müşterilerine daha iyiyi sunmak için ürünlerine özellik ekleme yarışına giriyorlar. Her zaman daha büyüğü daha iyisi demek değildir. Kalabalık şehirlerde büyük araçların park zorluğu sebebiyle tercih edilen daha küçük araçlar, araçların şehir trafiğinde park ve kullanım zorluğuna karşı motorlar – bisikletler, gittikçe daha büyük ambalajlardaki deterjanların yerini alan konsantre ürünler, süpermarketlerde market araçlarının yerine gelen tekerlekli sepetler, büyük çikolataların yerine gelen tek kişilik bir kahve yanında bile hızla tüketilebilen küçük paketler, yaşlanan kadınların büyük evler yerine temizlemesi daha kolay olacak diye daha küçük evler tercih etmeleri tüketicileri çok daha fazla memnun edebiliyor.

Elbette her ürün küçüldükçe güzelleşir demiyorum. Ancak daha iyi ürün yapmak uğruna yapılan hatalardan biri de maalesef özellikleri ya da boyutları arttırmak olabiliyor. Yoksa büyütmenin de işe yaradığı durumlar var. Cep telefonu örneğini herkes iyi biliyor. İlk çıktığında ağır ve büyük olan modeller 2000li yılların başında elde görülmeyecek kadar küçük boyutlara indirgendi. Şimdi yeniden çok büyük ekranlara doğru ilerliyoruz. 

Yani bir ürünün daha çok özellikli olanını ya da daha büyüğünü/küçüğünü değil de; mümkün olduğunca müşteri ihtiyaçlarına göre olanını tasarlamakta fayda vardır. 

Bir inovasyon örneği değil; ancak bence müşteri amaçlarına en uygun olana karşı ne kadar özensiz olunabildiğine dair geçerli bir örnek vereyim. Türkiye de halen küçük boyutlu iş makinelerinin sayısı ve çeşidi oldukça kısıtlı. Dozerler, kepçeler, kazı makinaları hepsi birer örnek olarak verilebilir. Bunların birçoğu inşaat işleri için kullanılıyor. Ancak hepsinin çevre düzenleme için dar/küçük alanlarda da kullanım örnekleri yurt dışında mevcut. Türkiye de İstanbul–Ankara–İzmir gibi şehirlerimizde gerçekten önemli bir ihtiyaç olduğu aslında kullananlar yakından takip edilse anlaşılacaktır. Yalnızca inşaat işlerinde değil, tarlada bahçede dahi çapalamaya, bellemeye kullanılabilecek neredeyse bir motosiklet boyutlarındaki bu araçlardan Türkiye de görmek o kadar zor ki, gerçekten müşteri ihtiyaçlarına karşı bir körlük olduğunu söylemek mümkün oluyor. Bu sebeple müşteriyi hem satın alırken hem de kullanırken tanımakta fayda var. 

Tasarıma değer verin
İnovasyon dendiğinde akla yeni bir işlevsellik, farklı bir konuda boşluğu doldurmak gelse dahi aslında bireylerin en önemli ihtiyaçlarından biri de göz zevkinin doyurulmasıdır. Bu konuda da insanların hayatına değer katacak çalışmalar yapmak önemli bir inovasyon adımı atılmasına başat bir aracı olabilir.

Dünya kültürlerini kullanın

Çok kültürlü ortamlarda çalışması gereken çalışanlara genelde farklıları anlamak ve yönetmek üzerine eğitimler verilir. Ancak sadece bu konuda değil inovasyon konusunda da farklı kültürleri anlamak oldukça önemlidir. Burada söz konusu olan kurumun pazarı dışında pazarlara yeni kültürlere açılması değil diğer pazarlarda kabul görmüş ürünlerin kendi pazarlarında kabul görüp görmediğini denemektir. Her zaman yeni pazara ürün aynen uygulanmasa da adapte edilebilmektedir. 

Boşluklara yatırım yapın

Az ya da hiç karşılanmamış ihtiyaçlara yatırım yapmaya başlayın. Çünkü bu ihtiyaçlar karşılanmaya başlandıkça yeni istek ve arzularla pazarda gelişmesi ve ilerlemesi oldukça kolay olacaktır. Ürün zenginleştikçe pazarı büyüyecektir. Müşterilerin tam karşılanmamış her bir ihtiyacı tüm kurumlar için önemli bir adım atacak, pozisyon alacak alan demektir.

Tüm inovasyon çalışmalarınızı hem çalışanlarınıza hem de müşterilerinize açın

İnovasyon çalışmaları genelde antrenmanlı zihinlerle kolayca yapılabiliyor. Tüm çalışanlarınızın sizin ürünleriniz ve müşterileriniz konusunda antrenmanlıdır. Yaşadıkları üretim sıkıntılarından tutun da şikayetlere kadar her biri mücevher değerinde önemli bilgilerle zaman zaman karşılaşmışlardır. Tüm bu sorunlar yeni ürün çalışmaları yapılırken çok kıymetli birer bilgi girdisi sağlayacak başat faktörlerdir.

Özünde inovasyon; ürünü ve hizmeti insanın çevresine inşa edilmesi gereken bir kavramdır. Tüketicinin satın alma ve kullanım alışkanlıklarını yerinde görmek, karşılanmamış ihtiyaçlarına tüm kurum birlikte odaklanmak, bu sırada global normlara bakmak – farklı kültürleri anlamak ve geliştirmeyi de tasarımla birleştirmek keyifli bir inovasyon yolculuğu yapmaya yardımcı olacaktır. 

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi