SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   7 Mart 2021, Pazar

Eylul 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_173

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Ali Rıza Büyükuslu
arbuyukuslu@yahoo.com.tr


Toplum 5.0 (Society 5.0)


Dijital Dönüşüm Çağının yeni bir akıllı toplum felsefesi ve projesine ihtiyaç olduğunu düşünen Japonya, Toplum 5.0 felsefesini bizzat Japonya Başbakanı Shinzo Abe tarafından tanıtmıştır. Toplum 5.0 felsefesi kapsamında yeni bir ekonomi ve sosyoloji reformuna ihtiyaç duyulduğu Japon Ekonomik Organizasyonlar Federasyonu Keidanren  in hazırladığı 26 sayfalık bir çalışma ile dünyaya deklare edilmiştir. Bu yeni felsefeye göre Avcı Toplum, Tarım Toplumu, Endüstriyel Toplum, Bilgi Toplumu ve Akıllı Toplum (Toplum 5.0) olarak karşımıza çıkıyor. 

Dijital dönüşüm ve Endüstri 4.0 mikro düzeyde işletmeleri etkisi alırken, makro düzeyde ise yeni bir büyüme ve kalkınma modelini ortaya koyarken, bu eş zamanlı teknolojik değişime dayalı toplumsal dönüşüm yeni bir akıllı toplum inşasını gündeme getirmiştir.

Yeni toplumsal dönüşümün yeni toplumsal felsefesinin mücadele etmesi gereken global sosyal sorunlar:

Yoksulluk ve artan eşitsizlik
Global göç sorunu
İşsizlik
Yaşlanan Nüfus
Beslenme, Temiz Su 
Sağlık
Ekoloji ve çevre 

Tüm bu sorunların çözümünde sanal dünya ile gerçek dünya arasındaki ilişkilerin düzenlenmesi, sosyal ağların genişlemesi, nesnelerin internetinin toplum çıkarları için kullanılması gerekmektedir. Bunun için ICT tabanlı mesleki eğitim reformunun yapılması mecburi bir görevdir. Dijital dönüşümü gerçekleştirecek nitelikli toplumun eğitimi ve toplumun yeteneklerini geliştirme noktasında eğitime ayrılan payın artması, eğitim alan toplumun kapsamının genişletilmesi, üniversitelerin ve ar-ge merkezlerinin ön plana çıkması, etkin ve adil hukuk sistemi ve evrensel insan haklarının işlevselliği yeni toplum düzeninin parametreleridir. 

Bu bağlamda, IOT, Büyük Veri, Yapay Zeka (AI), robot gibi yenilikçi teknolojilerin ve paylaşım ekonomisinin aynı zamanda sosyal yaşamı dönüştürme kuvveti bilgi toplumundan akıllı topluma geçişte en önemli rolü oynamaktadır. Tüm bu gelişmelerin ve teknolojik devrimlerin hiç kuşkusuz ki nihai amacı insanlığın daha konforlu ve sürdürülebilir bir sosyo-eko sistem içinde  iyi yönetilmesidir.

IOT tarafından toplanan büyük veri yapay zekaya dönüşecek, yapay zeka ürünleri ise toplumun gelişimi için ihtiyaç duyulan akıllı sistemlerin kullanılması ve verimlilik artışına neden olacaktır. Akıllı ürünler ve akıllı hizmetler toplumun refahını artıracaktır. Sosyal sorunların önemli bir kısmı da sosyal yaratıcı fikirler, sosyal girişimcilik, sosyal sorumluluk projeleri ya da sosyal  inovasyon ile çözümlenecektir. Büyük veri ve yapay zeka devrimi aynı zamanda yeni işler yaratarak, işgücü piyasalarına yenilikçi istihdam fırsatları getirecektir. Ayrıca başta gelişmiş ülkeler olmak üzere tüm dünyada yaşlanan nüfus, çevre ve eşitsizlik gibi global sorunlara karşı geliştirilecek inovatif mücadele araçlarının veya mecraların bir çoğunun da dijital tabanlı çözümler olacağı görülmektedir. 

Akıllı topluma geçişin en önemli teknoloji devrimi olan yapay zeka, robot ve büyük veri kullanımının yaygınlaşması ve Toplum 5.0 felsefesi ile bütünleşmesi ile birlikte toplumun konforu ve refahını doğrudan etkileyen alanların başında sağlık (Healthcare), hareketlilik (mobility) akıllı toplu taşıma, insansız çevre dostu arabalar, elektrikli araçlar gibi dijital bazlı yenilikçi ürünler vasıtasıyla üretim maliyetlerinin düşürülmesi, verimliliğin artırılması, temiz teknoloji kullanımının yaygınlaşması, depolama, lojistik ve taşıma işleri ile ürün pazarlama, satış, sevkiyat, muhasebe, ürün kalite kontrol, ürün güvenliği, ambalajlama, etiketleme gibi tüm süreçlerin hızlanması ve takibi dijital akıllı sistemlerle hayatı hem üretici hem de tüketici için kolaylaştıracaktır. Toplam toplumsal fayda ya da yarar sağlanacaktır. 

Dijital teknoloji tabanlı  altyapı hizmetleri (Smart Infrastructure) , ICT, Robots, Sensors gibi yenilikçi teknolojilerle kamusal hizmetin kalitesi ve verimliliği artacaktır. Diğer taraftan , Finans teknolojileri (Fintech) , blockchain teknolojileri vb gelişmeler yine insanlığa zaman, hız ve verimli hizmet sağlayan gelişmelerdir. Tüm bu gelişmeler toplumların avcılıktan tarıma, tarımdan sanayiye, sanayiden bilgiye ve nihayet bilgiden akıllı topluma geçişte geçirdiği aşamalar ve toplumsal dönüşüm zamanlarından bağımsız değildir. Bugün endüstride ve teknolojide yaşanan dehşet verici hızlı dönüşüm yeni bir toplumsal örgütlenme ve yaşam felsefesinin çok yakında global bazda yaygınlaşacağını işaret etmektedir.      
  

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi