SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   6 Mart 2021, Cumartesi

Haziran 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_170

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

3M, Beyaz Eşya Sektörünün Çözüm Ortağı

3M Türkiye Endüstriyel Bant ve Yapıştırıcı Satış ve Pazarlama Müdürü Murat Burç Üstüner ile beyaz eşya ve elektronik sektörü üzerine bir ropörtaj gerçekleştirdik.


SUBCONTURKEY: Murat Bey sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Murat Üstüner: Son 2 senedir 3M Türkiye Endüstriyel Bant ve Yapıştırıcı Satış ve Pazarlama Müdürü olarak görev yapıyorum. 3M de sekinci yılım. Daha önce de 3M in Oto Tamir ve Bakım departmanında Satış ve Pazarlama Müdürü ydüm. 3M in geniş portföy ve farklı birçok endüstriye hitap etmesini avantajını tecrübe ediyor ve bunu işimi yansıtmaya çalışıyorum. 3M den önce de sekiz yıl endüstriyel pazarlarda çeşitli satış görevleri yaptım. 

SUBCONTURKEY:3M in kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

Murat Üstüner: 3M, Endüstri Ürünleri Grubu, Elektronik ve Enerji Grubu, Tüketici Ürün Grubu, Güvenlik ve Grafik Çözümleri Grubu ve Sağlık Bakım Ürünleri Grubu olmak üzere 5 ana iş grubu altında faaliyet göstermektedir. 70 ülkede faaliyet gösteren 3M in dünya çapında yaklaşık doksan bin çalışanı bulunmaktadır. Şirketimiz kurulduğu 1902 yılından beri zımparalardan, filtre sistemlerine, endüstriyel bantlardan, ileri kimyasal ürünlerine, beyaz eşya sektöründen metal işleme endüstrisine kadar onlarca sektöre 55.000 i aşkın endüstriyel ve kişisel ürünüyle hayatı değiştiren çözümler sunmaktadır. 

SUBCONTURKEY: Sürekli inovatif ürünler geliştiren bir firma olarak Ar-Ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Murat Üstüner: Zımparadan maskeleme bantlarına pek çok ürünün mucidi olan 3M, 100.000 i aşan patent sayısı ile dünyadaki en inovatif şirketlerin içinde yer almaktadır. 3M in başarısının temelinde, aşındırıcılar, yapıştırıcılar, nanoteknoloji ve optik gibi farklı alanlarında geliştirdiği 46 adet teknoloji platformunu inovatif bir bakış açısıyla yönetmesi, teknolojilere öncülük etmesi ve bu teknolojileri sektörün gereksinimlerine göre sürekli güncelleyerek uygulaması ve sürekli Ar-Ge yatırımı yapması bulunmaktadır. 

Şirketimiz, her yıl 1,5 milyar doların üzerinde kaynak ayırarak, dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan laboratuvarlarımızda 10.000 den fazla Ar-Ge çalışanıyla inovasyon kültürünü her geçen gün daha da geliştirmektedir. Hedeflerimiz arasında, her yıl sektörlerle buluşturduğumuz ürünlerin %30 unun son 5 yıl içinde geliştirilmiş olması yer alıyor. Bu noktada müşteri odaklı yaklaşımımız devreye giriyor; sektörde farklı ihtiyaçlara sahip müşterilerimizin sorunlarını dinliyor, ihtiyaçlarını belirliyor ve bu doğrultuda müşteriden ilham alan yeni teknoloji ve ürünler geliştirebiliyoruz. 

SUBCONTURKEY:3M den ve 3M in beyaz eşya sektöründeki faaliyetlerinden bahseder misiniz? 

Murat Üstüner: 3M olarak odaklandığımız ana pazarlardan bir tanesi de beyaz eşya sektörü. Dünyada ve Avrupa da beyaz eşya sektörü için Türkiye nin stratejik konumu da göz ardı edilemez. Dünyada beyaz eşya piyasasına yön veren markaları ve 25 milyon adedin üzerindeki üretim kapasitesiyle Türkiye, bizim de 3M olarak beyaz eşya sektörüne yönelik en çok yatırım yaptığımız ülkeler arasında yer alıyor ve çalışmalarımızı da bu doğrultuda gerçekleştiriyoruz. 

Türkiye nin lokomotif sektörlerinden biri olan beyaz eşya endüstrisine 3M olarak standart bir tedarikçi gibi değil, bir çözüm ortağı olarak yaklaşıyoruz. Firmaların da bu noktada bizi tercih etme sebepleri ürün değil, çözüm sunuyor olmamız. Hem Türkiye de hem de Doğu Avrupa da sadece beyaz eşya pazarına odaklanarak çalışan sektör ve uygulama geliştirme yöneticileri ve mühendisleri bulunuyor. 3M, beyaz eşya sektöründe  Müşteriden İlham Alan İnovasyon  olarak isimlendirdiğimiz bir programla çalışıyor ve pazardaki mega trendlere öncülük etmeye çalışıyoruz. OEM ler ve yan sanayiler özelinde çalışan teknik mühendislerimiz, müşterilerimiz ile beraber ürün geliştiriyor ve ihtiyaca yönelik ürünleri bulmalarına destek oluyorlar, üretim ve tasarım süreçlerini iyileştirmek için çalışıyorlar. 3M içerisinde tüm dünyada bu sektör için çalışan Ar-Ge mühendislerimiz düzenli toplantılarda bir araya gelerek deneyimlerini de paylaşıyorlar. Bu programlarla beraber çalıştığımız OEM özelinde ürünleri geliştirebiliyor ve üretebiliyoruz. 

SUBCONTURKEY: Beyaz eşya sektöründe en önemli trendleri ne olarak görmektesiniz? 

Murat Üstüner: Beyaz eşya sektöründe bugün en önemli akımlar, ses azaltma, enerji verimliliği, birbiriyle konuşan araçlar, kişiselleştirme ve ürünlerin kolay kullanımı, tasarım ve verimli üretim olarak düşünebiliriz. Biz de yeni ürünlerimizi bu akımları göz önünde bulundurarak geliştiriyoruz ve müşterilerimize sunuyoruz. 

3M olarak beyaz eşya sektörüne sunduğumuz, geleneksel bağlantı yöntemlerini ortadan kaldıran yüksek mukavemet sunan 3M™ VHB™ bantlar, tasarımları daha estetik hale getirirken üretim sürecini hızlandırıyor. Laminasyon bantlarımız ile yine kuvvetli, sağlam ve estetik tasarımlar elde edilmesine destek oluyor; günümüzün akımı PP, PE, Silikon gibi malzemeleri dahi birleştirebiliyoruz. Birleştirme çözümleri dışında filament bantlarımız ile sabitleme, güçlendirme işlemlerine, ventilasyon bantları ile proses geliştirme, performans etiketleri ile ömür boyu ürün üzerinde kalması beklenen yönlendirmelerin yapıştırılmasına, metal bantlarımız ve patentli 3M™ Thinsulate™ ürünleri ile ısı izolasyonuna, özel seri sönümleme bantları ile ses azaltma ve yüzey koruma filmlerimiz ile montaj ve taşıma sırasında oluşabilecek hasarları engelleme uygulamalarına çözümler sunabiliyoruz. Bunun dışında Novec™ kimyasal ürün grubumuzla elektronik ekipmanların temizliğini ve korozyondan korunmasını sağlamaktayız. Ayrıca buzdolaplarında kullanilabilen 3M Özel filtre çözümleri ile tüketicilerin daha kaliteli su temin edebilmesi sağlanmakta. 

SUBCONTURKEY: 3M olarak beyaz eşya pazarının Türkiye deki durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Murat Üstüner: Avrupa da ve dünyada beyaz eşya üretim verilerine baktığımızda Türkiye nin bir üretim üssü olduğunu görmek cok memnuniyet verici. Ülke olarak beyaz eşya endüstrisinde sadece montaj yapan konumda olmamak, Ar-Ge yapan, teknoloji üreten, bu alanda pek çok patente sahip olan, dünyada rekabet etme gücüne sahip markaların oldugu bir pazarda 3M olarak bulunmaktan memnuniyet duymaktayız. 

SUBCONTURKEY:2017 yılının ilk 5 ayına göre 2018 yılı nasıl geçti? Yılsonu beklentileriniz nelerdir? Nasıl bir büyüme bekliyorsunuz? 

Murat Üstüner: Şirket politikası gereği bir rakam veremiyoruz ancak bizleri mutlu eden, emeklerimizin karşılığını aldığımız büyümeleri yakaladığımızı söyleyebilirim. Sonuçta ihracat ağırlığının da yüksek olduğu bir sektör olduğundan iç pazar kadar ihracat pazarlarının performansının da önemli olduğunu unutmamak gerekli. İç ve dış pazarlarda talep artışına sebep olacağını tahmin ettiğimiz Dünya Kupası etkisi beklentimiz mevcut iken, finansal piyasalardaki hareketler iç pazardaki talebi olumsuz etkileyecek beklentimiz de mevcut. 

SUBCONTURKEY: Beyaz eşya sektörünün gelişimi için ana ve yan sanayiler neler yapmalı? Nasıl bir strateji izlemeliler?

Murat Üstüner: Türkiye nin bir üretim üssü olması, genç nüfus, dünyaya açılan global markalarımız düşünüldüğünde dünyada sözü geçen bir ülke olarak birçok insiyatifin farkındalıkla başladığını unutmamak gerekli. Bu pencereden bakınca tüm yan sanayicilerimizin OEM lerimize paralel olarak global oyunun bir parçası olduklarını ve yapacakları yatırımları, alacakları kararları ve vizyonel duruşlarını global standartlara göre yapmalarının faydası olacağına inancım sonsuz. Özellikle yetişmiş insan kalitesinde dünya ortalamasının üstünde olduğumuzu da hesaba katınca başarı şansının ne kadar yüksek olabileceğinin de farkında olmakta fayda olacaktır. Biz de 3M olarak tüm OEM ve yan sanayicilerimize global oyunda yanlarında olacağımızı paylaşmak isteriz.  

SUBCONTURKEY:HEFI İstanbul Ev Elektroniği, Beyaz Eşya Ana ve Yan Sanayi Fuarı 21-24 Haziran da düzenlenecek. Fuar hakkındaki görüşlerinizi öğrenebilir miyiz? 

Murat Üstüner: Türkiye nin sektördeki ağırlığını düşündüğümüzde bu tarz ortamların ne kadar anlamlı olabileceğini aklımızdan çıkarmamak gerekli. Her ne kadar iç rekabeti yaşıyor olsak da, global rekabete girdiğimiz dünyada birbirimizden öğreneceğimiz çok şeyler olduğuna inanıyoruz. Bu bağlamda HEFI İstanbul Ev Elektroniği, Beyaz Eşya Ana ve Yan Sanayi Fuarı nı desteklediğimiz gibi, seviyeyi ilerleyen yıllarda global boyuta taşımak için de beraberce çalışmamızın faydası yüksek olacaktır.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi