SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   7 Mart 2021, Pazar

Haziran 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_170

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Öz-İş Makina, Ana Gaz Borusu ve Gaz Nakil Borusu Üretiyor

Ana faaliyet konusu ana gaz borusu olan Öz-İş Makina, brülör imalatının yanı sıra taban yükseltme sistemi parçaları ve tij imalatı, farklı firmalara özel cıvata, bağlantı elemanları, çeşitli makina ekipmanları da üretiyor. 2018 yılında çalışmalarına başladıkları Gaz Nakil Borusunu da nihayete erdirip ürün gamlarına eklemek istediklerini belirten firma sahibi Sebahattin İşler, fırın ve ocak üreticilerine hem ana gaz borusu hem de gaz nakil borusu konusunda bir paket olarak hizmet vermeyi planladıklarını söyledi.


SUBCONTURKEY: Öziş Kalıp Makina San. ve Tic. A.Ş. hakkında bilgi verir misiniz?

Sebahattin İşler: 1976 yılında Küçük Sanayi’de 84 metrekarelik küçük bir işyerinde tarım aletleri ve römork imalatı yaparak çalışma hayatına başladım. 1980’li yılların başlarında Ardem/Arçelik firmasının Bolu’da faaliyete geçmesiyle, birkaç küçük presle sac parça imalatına başladım.  Yıllar içerisinde yine Arçelik firmasına ana gaz borusu ve brülör imalatı da gerçekleştirdik. Bunun yanı sıra taban yükseltme sistemi parçaları ve tij imalatı, farklı firmalara özel cıvata, bağlantı elemanları, çeşitli makine ekipmanları da üretmekteyiz. İhtiyacımız olan kalıp ve aparatları kendi kalıphanemizde yapabilmekteyiz.  Artan iş kapasitemiz nedeniyle alan sıkıntısı çekmeye başladık, bunun üzerine İzzet Baysal Sanayi Sitesi’ndeki 225 metrekarelik işyerimizi 900 metrekare bir alana çıkararak uzun yıllar çalıştık. Son olarak 2006 yılında şimdiki yerimize taşındık. 12.000 metrekare açık alan üzerine kurulu 3000 metrekare kapalı alanı olan yeni fabrikamızda faaliyetimizi sürdürmekteyiz.

SUBCONTURKEY:Üretimleriniz ve ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Sebahattin İşler: Öz-İş Makina, 5 - 400 ton eksantrik ve hidrolik preslerimizde yıllık 1000 ton sac işlemekteyiz. Ana faaliyet konumuz ana gaz borusu olup yıllık 2.000.000 metre değişik çaplarda boru ve 100 ton civarında transmisyon mili kullanmaktadır.

SUBCONTURKEY: Bolu’da üretim yapmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Sebahattin İşler: Bolu iki büyük şehir olan İstanbul ve Ankara arasında yer alan Doğa harikası bir yerdir. Ancak; Bolu’da nakliye konusunda karayolu taşımacılığının dışında alternatif bir taşıma kanalı bulunmamaktadır.

Bolu’nun iki büyük metropol arasında olması, iki büyük pazara yakın olması anlamına gelir bu da önemli bir avantajdır.

Ana sanayi olarak Arçelik Pişirici ve Isıtıcı Cihazlar İşletmesi Bolu’dadır. Bu durum bizim gibi yardımcı sanayiler (KOBİ) için büyük avantajdır. Bizlerin bugünkü gelişimlerimize büyük destekleri olmuş olup sürekli gelişim içerisinde olmamızı sağlamışlardır.

SUBCONTURKEY:2017 yılının ilk 3 ayına göre 2018 yılı nasıl geçti? Yıl sonu beklentileriniz nelerdir? Nasıl bir büyüme bekliyorsunuz? Özellikle ihracat konusunda artış olacak mı?

Sebahattin İşler: Bilindiği üzere 2017 yılının ilk çeyreğinde Devlet Beyaz Eşya üzerinden ÖTV’yi kaldırdı. Dolayısıyla 2017 yılın ilk çeyreğinde özellikle Mart ayında ciddi bir üretim patlaması yaşadık. Ancak yıl genelinde büyüme %5 civarında gerçekleşti. 2018 yılının ilk çeyreğinde 2017 yılına göre %1 gerileme olmuştur. 

2018 yılını ise 2017 yılına göre %5’lik bir artışla kapatacağımızı öngörmekteyim. İhracat konusunda ise pazar arayışlarımız devam etmektedir.

SUBCONTURKEY:Firma olarak gelecek yıllardaki hedefleriniz nelerdir?

Sebahattin İşler: Öz-İş Makina fırın için ana gaz borusu konusunda rüştünü ispatlamış bir firmadır. 2018 yılında çalışmalarına başladığımız Gaz Nakil Borusunu da nihayete erdirip ürün gamımıza eklemek istiyoruz. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde fırın ve ocak üreticilerine hem ana gaz borusu hem de gaz nakil borusu konusunda bir paket olarak hizmet vermeyi planlıyoruz.

SUBCONTURKEY:HEFI İstanbul Ev Elektroniği, Beyaz Eşya Ana ve Yan Sanayi Fuarı 20-23 Haziran’da düzenlenecek. Fuar hakkındaki görüşlerinizi öğrenebilir miyiz? 

Sebahattin İşler: Fuarların sektörü tanımak, yenilikleri görmek, kendini geliştirmek adına Firmalara hep pozitif yönde katkıları olduğuna inanıyoruz. Haziranda düzenlenecek HEFI İstanbul Ev Elektroniği, Beyaz Eşya ve Yan Sanayi fuarı da bu anlamda büyük bir boşluğu dolduracaktır. HEFI fuarının dünya beyaz eşya ana ve yan sanayileri bir araya toplayacak olması, karşılıklı fikir alış verişi bulunmak, yenilikleri görmek ve yeni müşteriler ile tanışmak adına olumlu katkıları olacağına inanıyoruz.

Hefi fuarının Arçelik Sponsorluğunda gerçekleşmesini önemsiyoruz, önümüzdeki yıllarda da fuarın devam etmesini temenni ediyoruz.
 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi