SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   7 Mart 2021, Pazar

Haziran 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_170

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Türkiye nin Toplam Araç Parkı 22,4 Milyona Ulaştı


TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca:
 Türkiye nin Toplam Araç Parkı 22,4 Milyona Ulaştı 

Her yıl otomotiv sektöründen birçok uzmanı bir araya getiren Aftermarket konferanslarının bu yıl 9 ncusu gerçekleşti. Konferansta açılış konuşmacılarından olan TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca,  TÜİK verilerine göre, toplam araç parkımız Mart 2018 itibariyle 22,4 milyon adede ulaştı  dedi.

T.C. Ekonomi Bakanlığı nın özel desteği ve Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD), Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) ve Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği (OSS) iş birliğiyle gerçekleşen 9. Aftermarket konferansında Türkiye de her bin kişiden ortalama 200 ünün araç sahibi olduğunu belirten Kanca,  Dünyada ortalama her bin kişiye 208 araba düşüyor. Bu rakam ABD de 940, İtalya da 700, Polonya da 650, Avrupa da 600 ün üzerinde. Türkiye ye baktığımızda araç sayısı dünya ölçeğine yakın fakat olması gereken yerde değil. Araç sayımızı artırmamız gerekiyor  dedi.

Dünyada kullanılan araç sayısının 2017 de 1,2 milyar olduğunu belirten Kanca,  2018 de 1,3 milyara ulaşması bekleniyor. Dünyadaki araçların yüzde 37 sini Avrupa, yüzde 17 sini Çin,  yüzde 23 ünü Kuzey Amerika ve yüzde 1,3 ünü Türkiye temsil ediyor  diye konuştu.

 2017 tarihi başarılarla geçti 

Açılış konuşmacılarından olan OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik,  Otomotiv sektörü 2017 yılını tarihi başarılarla geçirdi. Ülkemizin 12. kez ihracat şampiyonu olan otomotiv sektörü hızla büyümeye devam ediyor ve üretiminin yüzde 80 ini ihraç ediyor. 2018 in ilk 4 aylık verilerine baktığımızda, 30 milyar dolarlık yıllık ihracat hedefini de çok rahat bir şekilde yakalayacağımızı düşünüyoruz  dedi.

İhracatta sürdürülebilirliğin sağlanması için teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Çelik,  Otomotiv endüstrisi tüm yenilikleri, değişiklikleri ve tüketici alışkanlıklarına uyum sağlamalı. Bundan dolayı Endüstri 4.0 dönüşümü otomotiv sektörünün gündemine oturdu  diye konuştu.

Konferansın bir diğer açılış konuşmacısı olan OSS Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Şahin,  Son 10 yılda toplam paritede yüzde 23 lük artış kaydeden otomotiv sanayisi büyümeye devam ediyor. 2020 yılında otomotivde satış sonrası sektörü 6 milyar doları hedefliyor  dedi.

 Avrasya bölgesinin lideri olmayı hedefliyoruz 

Endüstri 4.0 ile otomotivde satış sonrasının tamamen değişeceğini belirten Şahin,  Bu süreçte yol haritası olanların kazanacağını düşünüyoruz ve biz de bu alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Özellikle Avrasya bölgesinin lideri olmayı hedefliyoruz  diye konuştu.

2018 Sektör Değerlendirmesi panelinde konuşan LMC Otomotiv Direktörü Jonathan Poskitt, 2018 yılında küresel açıdan yüzde 3 büyüme olduğunu belirtirken  Avrupa da geçtiğimiz yıl ekonomide yüzde 12 gibi bir yavaşlama oldu ama geçtiğimiz yılı saymazsak genel olarak ekonomi iyiye gidiyor, 2009 dan bu yana ticari araç satışında artış yaşanıyor  diye belirtti.

Sürücüz araç sayısı artacak

Sürücüsüz araçların çok yakında yaygınlaşacağını belirten Poskitt,  Dünyanın tüm noktalarında olmasa da, belli bir kitlenin 2020-2045 yılları arası sürücüsüz araca geçmesiyle, sürücüsüz araç sayısı artacak ve dünya çapında yaygınlaşacak  diye konuştu.

Otomotiv Tedarik Sektörü Genel Değerlendirme panelinde konuşan Frost&Sullivan Direktörü Moosa Mubarek, değişen teknolojilerin müşteri beklentilerini ve davranışlarını etkilediğini belirterek,  Artık milenyum çocukları ve kadınlar da müşteri olmaya başladı. Onların da müşteri olmasıyla birlikte otomotiv sektörü yeni beklentilerle karşı karşıya  dedi. 

Polonya da yapılan bir araştırmanın sonuçlarını aktaran Mubarek,  Elektrikli ve otonom araçlara artık büyük bir eğilim söz konusu. Polonya da yapılan araştırmaya göre, üreticilerin ve yatırımcıların yüzde 44 ü elektrikli ve otonom araçları tehdit olarak görüyor. Eğer bu gelişmeleri bir tehdit olarak görürsek, çok şey kaybedebiliriz. Polonya dan örnek verme sebebim ise oradaki yapı Türkiye ile büyük benzerlik gösteriyor  diye konuştu.

 Türkiye de araç yoğunluğu düşük ama araç başına iyi miktarda harcama var 

Odak Pazar Aftermarket Sektör Değerlendirmeleri panelinde konuşan Wolk Aftersales Kıdemli Danışmanı Zoran Nikolic, Avrupa G5 ülkeleri, Türkiye, Rusya ve Afrika daki Aftermarket verilerini paylaştı. Avrupa G5 ülkelerinin 73,1 Milyar Euro luk aftermarket pazarına sahip olduğunu belirten Nikolic,  Bu rakam Türkiye de 3,8 Milyar Euro. Türkiye de 12 milyon araç var ve her bin kişiden 141 ine araç düşüyor. Rusya da 41 milyon araç söz konusu, bin kişiden 280 ine araç düşüyor ve 10 milyar Euro nun üstünde bir pazara sahipler. Afrika da 8,7 milyon Euro bir pazar ve 33,5 milyon araç söz konusu. Her bin kişiden 79 una araç düşüyor. Özetlemem gerekirse, Afrika düşük araç yoğunluğu, araç başına düşük harcama. Türkiye düşük araç yoğunluğu ama araç başına iyi miktarda harcama. Rusya araç başına az harcama ama iyi miktarda araç yoğunluğu. Avrupa G5 ülkeleri ise, Türkiye, Rusya ve Afrika nın hedeflediği yerde  diye konuştu.
Sektörün öncü kurumlarından 300 ü aşkın kişinin katıldığı ve bu yıl 9 ncısı gerçekleşen Aftermarket Konferansı nda PSA Group Yedek Parça Birimi Başkanı Delphine Lafon Degrange, TEMOT International Autoparts GmbH Başkan ve CEO su Fotios Katsardis, Nexus Automotive International Kurucu Ortağı ve CEO su Gael Escribe de katılımcılara bilgilerini aktardılar. 

Konferansın son bölümünde ise Rapro dan Patrizio Ragusin in moderatörlüğünü yapmış olduğu panel oturumunda, Mapa dan Yeşim Keser, Martaş dan Ziya Özalp, Akyol Otomotiv den Orkun Baykal ve Autoking den Ayhan Dayoğlu yer aldı.   

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi