SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   6 Mart 2021, Cumartesi

Haziran 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_170

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Yerli Makine Alımına KOSGEB Destek Verecek

Bakan Faruk Özlü, 2018 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği ni Basına Açıkladı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü :  Yeni destek programımızla işletmelerimize 450 milyon lira kredi hacmi oluşturacağız. 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü :  Bugün açıklayacağımız yeni destek programımızla işletmelerimize 450 milyon lira kredi hacmi oluşturacağız. 100 milyon lira tutarında faiz desteği sağlayacağız  dedi.

KOSGEB tarafından düzenlenen  2018 Yılı Makine Teçhizat Faiz Desteği Programı na katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, açıklanan destek programının ve diğer desteklerin ortak hedefinin Türkiye nin teknoloji üretmesi ve ürettiği teknolojiyi ihraç etmesi olduğunu belirterek,  KOBİ lerimizi yüksek teknoloji ile buluşturuyoruz. KOSGEB in yeni vizyonu kapsamında özellikle imalat sanayimizi teknoloji odaklı bir biçimde destekliyoruz. Bundan sonra KOSGEB in destek ve teşvik mekanizmasındaki temel önceliği imalat sanayi ve yüksek teknolojidir. Bu çerçevede KOSGEB in sunduğu destek ve teşvik mekanizmalarını teknoloji üreten KOBİ lerimiz üzerinde yoğunlaştırıyoruz. KOBİ lerimizi  yerli üretime  teşvik ediyoruz. KOBİ lerin Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerini destekliyoruz. İhracatımız içindeki yüksek teknolojili ürünlerin payını yüzde 20 seviyesine çıkarmak için bütün kaynaklarımızı seferber ediyoruz  ifadelerini kullandı.

Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programı nın üretim tabanlı ekonomik büyüme için atılmış önemli bir adım olduğunu kaydeden Özlü, konuşmasına şöyle devam etti:
 2016 yılında da aynı destek programını işletmelerimizin hizmetine sunmuştuk. 2016 yılındaki Makine Teçhizat Kredi Faiz Destek Programı ndan bin 88 işletmemiz faydalanmıştı. Program kapsamında 472 milyon lira kredi kullandırılmış ve 95 milyon lira faiz desteği KOSGEB tarafından karşılanmıştı. Bugün açıklayacağımız yeni destek programımızla işletmelerimize 450 milyon lira kredi hacmi oluşturacağız. 100 milyon lira tutarında faiz desteği sağlayacağız. İşletme başına sağlanacak kredi faiz desteğinin üst limitini 300 bin lira olarak belirledik. Kredi vadesinin ilk 6 ayı ödemesiz, kalanı üçer aylık eşit taksitler halinde ödemeli olmak üzere toplam 36 ay olarak belirlenmiştir. 

Makine Teçhizat Kredi Faiz Destek Programı için Haziran ayı içinde başvuru alacaklarını söyleyen Özlü, KOSGEB veri tabanına kayıtlı, imalat sanayinde faaliyet gösteren ve KOSGEB desteklerinden yasaklı olmayan işletmelerin başvuru yapabileceğinin altını çizerek,  İşletmelerimize alım yaparken  yerli ve yeni  makine ve teçhizatları tercih etmeleri şartını getiriyoruz. Yani biz bu destek programımızla yerli ve yeni makine ve teçhizat alımına destek vereceğiz. Sanayinin ve KOBİ lerimizin çarklarını yerli makinelerimizle döndüreceğiz. Ekonomimizin bağışıklık sistemini yerli ürünlerimizi destekleyerek güçlendireceğiz  şeklinde konuştu.

 Bir ülkenin gücü, KOBİ lerinin gücüne bağlıdır  diyen Özlü,  Güçlü KOBİ, güçlü sanayi, güçlü üretim ve güçlü Türkiye için yerli ve milli teknolojileri desteklemeye devam edeceğiz. Destek programımızın şartlarından biri olan  yerli ve yeni  makine alımı işte bu yüzden çok önemlidir. Biz bu programla bir yandan KOBİ lerimize destek olurken, diğer yandan yerli makine imalatına da destek oluyoruz. Çünkü makine sektörü olmadan sanayileşmeden bahsedemeyiz. Ülkemiz son yıllarda makine imalatı ve ihracatında çok önemli mesafe almıştır. 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 15 artışla 6,1 milyar dolarlık makine ihracatı gerçekleştirdik. Makine sektörümüzün daha da büyümesi için elimizdeki tüm enstrümanları harekete geçirmeye devam edeceğiz  dedi.

Özlü, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.  Kredi kullandırırken şirketlerin kapasite kullanımı gibi kriterler de var mı?  sorusu üzerine Özlü,  Bu makineye bu şirketin ihtiyacı var mı yok mu bunu inceleyeceğiz. Çünkü bazen ihtiyacı olmadığı halde yeni makine almak isteyen şirketler oluyor. Bu başvurularda bunu değerlendireceğiz. Bunun dışında ölçek, sektör ve karlılık durumlarını da inceleyeceğiz  açıklamasında bulundu.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi