SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   6 Mart 2021, Cumartesi

Haziran 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_170

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Ali Rıza Büyükuslu
arbuyukuslu@yahoo.com.tr


Dijital Kapitalizm: Dijital (Dijital Teknoloji) Devrim, Veri ( Büyük Veri) Devrimi ve Bilişim (Enformasyon ve İletişim-Bilgisayar, İnternet) Devrimi -2


HOMO HOMİNİ LOPUS yani insan insanın kurdudur sözü teknolojinin ve özellikle SİBORG BİLİMİN bugün geldiği düzeyde   İNSANIN KURDU MAKİNELERDİR  şeklinde değişmelidir. 

Mesai kavramı olmadan, hastalık nedeniyle iş kaybına neden olmayan, hafta sonu ve yıllık ücretli izin talep etmeyen, sendikaya üye olmayan, sosyal güvenlik primi ödenmeyen bilgisayarlar, akıllı makineler, robotlar ve diğer yapay zeka uygulamaları insan gücünün karşısına en büyük rakip olarak çıkacak ve insanlık açısından istihdam düşmanı olacak.  Hiç kuşkusuz ki, bu bilgisayarların donanımını tasarlayan ve yazılımını programlayan yine insan kaynağıdır. Ancak bunları yapabilecek insan kaynağı birinci endüstri devriminin aksine çok iyi eğitimli, yüksek nitelikte yetenek ve özellikle ICT becerilerine haiz insan gücüdür.

ABD kökenli PWC danışmanlık firmasının 2017 raporuna göre 2030 yılına gelindiğinde ABD deki işlerin yaklaşık %38 i robotlar tarafından yapılacak, aynı raporda bu oran İngiltere için %30, Almanya için %35 ve Japonya için %21 olarak tahmin edilmiştir. İşlerin Robotlara, yapay zekaların yönettiği insansız arabalara ve diğer akıllı makinelere kaptıracak olan meslekler arasında şoförler, inşaat işçileri, doktorlar, muhasebeciler, satıcılar, parakendeciler vs geliyor. Dijital teknoloji tabanlı dönüşümün en çok yaşandığı sektörlerden biriside Bankacılıktır. Banka personelinin tüm dünyada aşağı yukarı %30 daha azalacağı öngörülmektedir. 

Dijital devrime yada dönüşüme ayak uyduramayan şirketler zaman içinde yok olmaya mahkumdur. Örneğin, KODAK fotoğraf film üreticisi çok değil 1998 yılı itibariyle dünya pazarının %85 ine hakimdi, 170 bin çalışanı ile dünya markası idi. Ancak, 2000 li yılların başında mevcut iş modeli değişen teknolojiye uyum sağlayamadığı için iflas etti.  Teknolojik dönüşüme uyum sağlamada güçlük çeken ve eski paradigma olan ucuz işgücü ile üretimi tercih ederek Çin e giden firmaların bir çoğu ABD üniversitesi  Georgia Tech  de okuyan bir gurup öğrencinin geliştirdiği T-Shirt robot karşısında kaybetmeye mecburdur. Söz konusu robot 26 saniyede bir T-Shirt üretmektedir.

Alternatif yada yenilebilir enerji kaynakları  bilimsel çalışma ve araştırma kaynaklarının yönlendirildiği diğer bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Güneş ve Rüzgar enerjileri dijital ve çevre teknolojileri vasıtasıyla petrol ve doğal gaz bağımlılığından kurtulmak için adeta çare oluyor. Bugün itibariyle Almanya da Güneş ve Rüzgar enerjisinden yararlanma yada enerji ihtiyacını karşılama oranı %25 lere ulaşmıştır. 

Dijital dönüşüm yada değişim mesleklerinde yapısal olarak değişmesine neden oluyor. Öğretmenlik mesleği doğası itibariyle bir insanın diğer insana öğretmesidir. Bugün ise bilgisayarlardan ve akıllı makinelerden çok şey öğreniyoruz.  

Dünyada günün her dakikasında yaklaşık 3.5 milyar internet te veri üretiyor. Artan bilgi ve veri üretimi (date mining- veri madenciliği) derin öğrenme (deep learning) konusunu n ön plana çıkmasını sağlıyor. Derin öğrenme ve Makinelerin öğrenmesi (Learning Machine) insandan makineye doğru yeni bir bilgi akışını ve makinenin insandan öğrenme sürecini başlatıyor. 

Veri madenciliği örneğin finans sektöründe çok stratejik yönetimsel süreçleri ve kararları  yönlendirmekte kullanılıyor. HSBC İngiliz kökenli bu global bankanın borsaya sundukları raporların yazılımında veri olarak; dünya çapında 300 milyon Web sitesinden ve 150 milyon twitter kullanıcısının verilerinden yararlandığı söylenmiştir.

Bilgilerin, verilerin bilgisayarlarda saklanması, makinenin belleğinde korunması ve sonrasında elde edilen bir çok karmaşık enformasyonun bir yapay zeka programı ile analiz edilmesi bir çok sorunun çözümünde artık akıllı makinelerin devrede olduğunu göstermektedir. Diğer taraftan, artan sosyal medya kullanımı sosyal medya hesaplarının dünya nüfusunu geçme sonucunu doğurmuştur. Hadoop gibi açık kaynak kodlu yazılımlar verilerin işlenmesini sağlayacak sistemlerin geliştirilmesini sağlamakta ve bulut bilişim teknolojileri büyük veri olgusunun ortaya çıkmasına neden olan unsurlardır. Veri miktarı ve türü arttıkça bu verilerin işlenmesine yönelik yazılım teknolojileri de inanılmaz biçimde gelişmektedir. Bu kadar büyük miktarda veriler ortaya çıkınca bu verilerin depolanması, saklanması  veya korunması önem kazanıyor.  Bu veriler Veri Merkezlerinde veya bulut bilişim teknolojileri ile saklanıyor.  ABD ve Çin dünyadaki veri merkezlerinin yarıdan fazlasına sahip.  Örneğin, Amazon Web Services bulut bilişim hizmetleri veriyor. Bu konuda dünyadaki lider firmalardan biri haline geliyor. Bulut bilişim teknolojileri veriyi internette saklıyor.  Kurulan veri merkezleri ise veriyi donanımda  veya 10 binlerce paralel bağlanmış serverler de saklıyor. Bulut hizmetleri daha az güvenli ama buna karşılık daha düşük maliyete sahip. Diğer tarafta, bir veri merkezinin işletme maliyetleri özellikle enerji maliyetleri  daha fazla olmaktadır.

Makinenin öğrenmesi demek hiç kuşkusuz ki insanın makineye deneyimlerini aktarması ve öğretmesi demektir. Gelecekte belki  siborg bilim  yüzünden insansı yaratıklar ve makineler ortalıkta dolaşacaklardır.  

Sürücüsüz bir araba birini ezerse suçlu kim? a) arabanın sahibi mi? b)otomobilin yazılımını yazan yazılım firması mı? c) otomobilin kendisi mi? Artık kararları algoritmalar, robotlar, yarı insansı yaratıklar verebileceklerdir. Bilgisayar ve mobil cihazlarımıza her geçen gün yeni uygulamalar geliyor. Bulanıklaşma ve belirsizlik yapay zeka ürünü sohbet BOT larının yaygınlaşması ile daha karmaşık bir hal alıyor.  

Microsoft Tay adında bir yapay zeka sohbet bot u üretiyor. Esasında Tay genç bir kız sesiyle sorulara cevap veriyor. Ancak, ona soru soran ve onunla konuşan kişilere 11 Eylül olaylarını Bush un yaptığını, Hitlerin haklı olduğunu ve Feministlerden nefret ettiğini söyleyince daha fazla kontrolden çıkmaması ve tepki almaması için Microsoft milyar dolarlık yatırımını bir süre sonra kapattı. Öğrenen yada insan tarafından öğretilen makinelerin kötü yola düşebileceği yada kötü amaçlar için kullanılabileceğinin de ilk örneğini vermiş oldu.

Ancak yapay zeka ürünü robotların neler yapabileceğinin bir örneği de Japonya da yaşandı. Tokyo üniversitesine giriş sınavında ilk %20 ye girerek bir çok genç rekabetçi insanı geride bırakmış oldu. Bu durum gösterdi ki makinelere öğreterek bir çok şeyin artık yapılması mümkündü.

Yapay zeka teknolojilerinin damgasını vurduğu en önemli sektörlerden birisi de Tıp dır. Robot cerrah sayısındaki artış dışında medikal teknolojilerde yaşanan baş döndürücü inovatif cihaz ve sistemler kişiselleştirilmiş tıp uygulama ve tedavi yöntemlerinin gelişmesinin önünü açmıştır. Özellikle hastalığın teşhisi noktasında  yapay zeka tabanlı yeni teknolojilerin rolü hızla büyümektedir. Örneğin, İsveç firması olan Sophia Genetics adında bir yapay zeka yazılım programı DNA genetik kod okuyarak kanser gibi genetik temelli hastalıklara önceden teşhis koyabiliyor.

Silikon Vadisinde bugün en çok çalışılan projelerden biriside sürücüsüz otomobil projesidir. Örneğin, Tesla model 3 otomobil dünyasının İ phone u gibi kabul ediliyor. 
Çok önemli bir inovatif araç. Tesla Model 3 yarı otomasyan bir araç. Şimdilik otobanda sürücüsüz ilerliyor. Tesla otomobilin sürücüsüz otomobil çalışmaları bir çok diğer şirketleri de harekete geçirmiştir. Örneğin Toyota son yıllarda açtığı yeni ar-ge laboratuarlarını bu konu ile ilgili açmıştır. Toyata nın son bir yıl içinde yapay zeka teknolojilerine yaptığı yatırım 1 milyar dolardır.         

Bu bağlamda tüm gelişmeler günümüz dünyasında müthiş bir Bilim ve Dijital teknoloji çağının yaşandığı ve zamanın ruhunun her alanda dijitalleşme olduğudur. Bu çağın parametreleri:
Yenilikçilik (inovasyon)
Girişimcilik
Dijital tabanlı teknoloji üretimi
Melez Bilim (çok disiplinli)
Hızlı üretim ve hızlı iletişim
Rekabet avantajı için verimlilik artışı
Akıllı makineler (yapay zeka ürünü)
Makinelerin öğrenmesi ve derin öğrenme
Nesnelerin İnterneti
Büyük veri (veri madenciliği ve veri analizi)
Makinelerin yada akıllı teknolojilerin insanların işlerini elinden alması ve gelir eşitsizliğine neden olması
Dijital devrim yüksek nitelikte ve yetenek düzeyinde eğitime ve deneyime sahip insan kaynağı yetiştirmeyi zorunlu hale getirmektedir.


 

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi