SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   4 Mart 2021, Perşembe

Haziran 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_170

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Ahmet Yılmaz
Extim GmbH, ayilmaz@extim.de


Endüstri 4.0 – Dijital Çağ


Endüstri 4.0 diye bir kavram iş ve yaşamımıza girdi gireli hararetli bir şekilde bu kavramı istediğimiz gibi kullanır olduk. Yok bu dönemi de kaçırırsak bir daha iflah olmayız ifadesinden tutun da bu kavrama tılsımlı, büyülü, sihirli anlamlar yükleyen çok geniş bir  sohbet-muhabbet  yelpazesi var. Bu kavramı çıktığı veya daha doğru tanımlama ile Almanya da birden bire  icat  edildiği günden beri takip etmeye, anlamaya çalışmaktayım. Bu süreçte gözüme çarpan bazı unsurları özetle sıralamak isterim;
Başlangıçta Endüstri 4.0 kavramı Almanların yeni dönem için geliştirdikleri  marketing  enstrümanıydı. Bu enstrümanın geliştirilmesi zorunluluğu Almanların küresel ticaret ve teknoloji savaşlarında karşılaştıkları rekabet baskısı sonucu olduğu aşikar! (Almanlar her ne kadar orta-yüksek teknoloji ürün ihracatında lider görünseler de bilişim ve yazılım teknolojilerinde geri kalmışlık onların endüstride lider konum sürdürülebilirliğini tehlikeye sokmuştur.)

Dünyada en önemli büyük iletişim, bilişim teknoloji devleri içinde hatırı sayılır bir tek Alman şirketin bulunmaması (sadece SAP var) aslında Almanların teknolojik  gelişmeleri uzun bir zamandır es geçtiklerinin bir göstergesidir. Kaçırılan fırsat yeni bir kavram ile toparlanmaya çalışılmaktadır.


Alman endüstrisinin en güçlü özelliği onun  sistem  yapılanmasından kaynaklanmaktadır.  Tekil  bir başarı, başarı değildir! Bir proses ve sistem mantığı asıl başarının kaynağı olarak görülür. Nesnelerin internetini iyi yapabilirsiniz (ABD gibi) ama bu nesneleri üreten işletmeleri, prosesi, sistemi bu teknolojiye göre iyi kurgulayamaz iseniz başarı geçici kalır. 

Almanların zamanla içini doldurmaya çalıştıkları Endüstri 4.0 teknoloji egemen bir dönemde Almanların yeni bir endüstriyel toplum tasavvurudur! Süreç içinde bunun içinin nasıl doldurulduğuna tanık olacağız. Bu sürecin en büyük özelliği hızlı olmasıdır!


Endüstri 4.0 gibi genel endüstriyel gelecek tasavvurunun ardından Almanlar daha somut, daha anlaşılır bir kavramdan, Dijital Çağ dan bahsetmeye başladılar (bu kavram ABD de yaklaşık 30 yıldır herhangi bir şekilde kullanılıyor ve hatta bunun bir sonucu olarak  Silicon Valley  oluştu zaten). Dijital Transformasyon  un nasıl gerçekleşmesi gerektiği tüm master planların merkezinde!

Çağımızın en büyük sermayesi BigData. Bireyler (tüketiciler kavramı aslında daha uygun) bazında küresel olarak en fazla bilgiler ABD li şirketlerde (Microsoft, Alpha (Google), Facebook, Apple, Amazon vs.) toplanmış vaziyette . Makinalar konusunda BigData yı  Almanlar  toplamak istiyorlar, zira makineyi en iyi tanıyan onlar!

Almanya da irili ufaklı yaklaşık 300 ün üzerinde Endüstri 4.0, Dijitalleşme üzerine saha projesi yapılıyor. Ha keza üniversiteelr ve araştırma kurumlarında da hummalı bir çalışma mevcut. 

Kavram Hegemonyası
Yeni endüstriyel çağ ile ilgili kavram kargaşası sadece Türkiye de yaşanmıyor. ABD dışında her coğrafyada kavram ve içerdikleri konusunda kafa karışıklığı yaşanıyor. Kavram kargaşasını tetikleyen en önemli unsur, süreci ANLAMLANDIRMA münakaşasından çıkmaktadır. Çünkü her devlet, sivil toplum, işletme ve birey endüstriyel tarihine, gelişmişliğine ve bazen de ihtiyaçlarına göre yeni kavramların içini doldurmaktadır. Yani, yeni bir kavramın Türkiye de algısı, anlamı başka, Çin de daha bir başka olabilir ve oluyor da! Ama zamanla bu kavram ve içerdikleri evrenselleşecek. İşte bu süreçte belirleyici olan gücün kurduğu, kuracağı kavram hegemonyası yarınımızı şekillendirecek. 

Şimdilerde Almanlar da mebcut kavram kargaşasından şikayetçi. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 40 değişik saha uzmanından oluşan bir komisyon, Endüstri 4.0 ve/veya buna bağımlı türetilen kavramların içeriği konusunda anlaşma sağlamak için büyük çaba göstermekte. Her gün yenisi eklenen kavramlar ile tartışmalar sürüp gidiyor.  Belki sizlerin de dikkatini çekmiştir, Endüstri 4.0 genel kavramının dışında bu tartışmalarda, adlandırmalarda Almanca bir kelime, bir kavram yok. Maşallah hepsi İngilizce! Aslında bu bile bizlere hali hazırda trendin belirleyicisinin kim olduğunu gösteriyor. İlerde bu nasıl değişecek veya değişecek mi, hep beraber izleyeceğiz. 

Çin Önemli

Bu tartışmalarda izlediğim bir başka ilginç unsur da küresel anlamda birçok ülkenin yanısıra gelecek dönemin en büyük gücü olmaya aday  Çin in Almanya nın yeni endüstriyel tasavvuruna daha yakın bir gelişmeyi kendisine yol edindiğine dair. Çin in 2025 master planı daha çok Almanların geçmiş ve bugünkü dönemde oluşturdukları endüstriyel yeteneklerin içselleştirilmesi (yani devşirilmesi) ve bunun dijitalleşmesine hız verdikleri, vereceklerini gösteriyor. Ayrıca, Çin in Alibaba ve Tencent firmalarının son dönem eriştikleri boyut baş döndürücü noktada. Çin in Shenzhen bölgesi  Silicon Valley  ile yarışmaya hazır hale getiriliyor, hatta dinamikleri itibarı ile şimdiden birçok yabancı işletmenin radarına girmiş bulunuyor. Özetle, Çin bireysel tüketim alanlarında teknoloji ağırlığını ABD eksenli geliştiriken, üretim tarafında Alman üretim teknolojilerini merkezine almış. Galiba gelecek dönemin belirleyicilik bu hibrid yaklaşımda!
Uzaktan bakınca Türkiye 

Endüstri 4.0 kavramını sıkça kullanıyoruz, bu konuda oldukça yeterli seviyede seminer, kongre vs  düzenliyoruz. Sektörel ve genel kamuoyu ilgisi çok iyi bir noktada AMA bu olgunun endüstrimizde bugünümüz ve yarınımız için anlamını henüz  yerlileştirememişiz ! 
Bu kavramın, içeriğinin hızla Türkiye için anlamlandırılması gerekiyor. Bugüne kadar takip ettiğim modellemelerin henüz Türkiye endüstriyel gerçekliğine uygunluğuna yönelik ciddi şüphelerim var. Daha çok bilgi toplamak, daha çok yatay-dikey tartışmalar yapmamız gerektiğine inanıyorum. Bazı alanlarda kafa karışıklığı yeni dönemin ruhunu anlamakta hala engel oluşturuyor. Türkiye için anlamlandırma sürecini hızlandırmak için Üniversitelerde, Teknopark ve Kentlerde, Organize Sanayi Bölgelerinde acilen saha örneklerini çoğaltmak, göstermek için   Uygulamalı Mükemmeliyet Merkezleri ni ya da Akademileri kurmak gerekmektedir. 

Ahmet Yılmaz

   

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi