SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   6 Mart 2021, Cumartesi

Haziran 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_170

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Raci Cihan Şener

İnovatif Girişimciliğin En leri


Türkiye de inovatif girişimcilik yapacakların önüne çıkan en büyük 5 engel:
Eğer girişimci yenilikçi iş fikri ile işe başlıyorsa, en azından çektiği ilgi kadar, olumsuz görüşler alıyor. Bu olumsuz görüşlerin bir kısmı felaket tellallığı denilebilecek uçsuz bucaksız olduğu gibi dayanaksız da oluyor. Girişimci bu fikirlerin hangisi bilgi ile yoğurulmuş hangisi bilgiden yoksun ayırmakta gerçekten çok zorlanabiliyor. Girişimci, bu duyumlara karşı göğsünü gerip direnmeyi bilmeli.
Sosyal hakların zayıf, işsizliğin yoğun olduğu bir ülkede, girişimci başarısız olursa karşısına çıkacak zorluk başarısızlıktan daha fazlasıdır. İnsan kaynakları birimleri henüz girişimcilik geçmişi olanları kurumsal şirketlerdeki bir pozisyon için değerlendirmiyor. Girişimci ruha sahip kişilerin şirketlerde tutunamayacaklarına dair önemli ve kemikleşmiş bir ön yargı bulunuyor.
Üniversitelerde girişimcilik bölümleri açılmaya başlansa dahi hem literatür anlamında hem de pratikten gelen girişimcilik eğitimleri ve girişimcileri geliştiren eğitimler oldukça zayıf kalıyor. Bu sebeple girişimciler, işe koyulduktan bir süre sonra kendisini geliştirecek yeni yollar bulmak konusunda zorluklar yaşıyorlar.
İnovatif girişimcinin işe başlamadan evvel yaptığı fizibilitenin başladıktan sonra bir takım revizeler gerektirmesi. Elbette revizeler çoğunlukla her türlü sermayeyi zorlar. 
Günümüzde başarılı örneklerin fazlasıyla köpürtülüp, girişimciliğin promosyonunun fazlaca yapılıyor olması  sebebiyle girişimciler iki zorlukla karşılaşıyorlar. Birincisi, hayal ettikleri kadar hızlı kazanç elde edemiyorlar. İkincisi ise girişimciliğe heves edenlerin çok yönlü yeteneklere sahip olmaları gerekliliğinin altının yeterince çizilmemesi. Bir girişimci temel yetkinlikleri dışında bir çok alanda bilgi sahibi olması gerekebiliyor. 

Peki bu zorluklara ve engellere karşın bir girişimciyi başarılı kılacak beş önemli temel yetkinlik nedir?
Bir girişimcinin, başarılı bir girişim gerçekleştirebilmesi için, risk almayı bilmesi gerekir. Risk almayı bilmek, asla gerçekleştirilemeyeceklerden kaçınmak, zorlanırsa ulaşılabilecekleri hedeflemek şeklinde açıklanabilir. Girişimci risk alma özelliği ile maceraperest olarak tanımlanabilir. Ancak özgüvenine karşı, öz eleştiri  becerisi de gelişmiş olmalıdır.
Başarılı olabilmenin bir başka koşulu, kendine özgü metodlar geliştirerek işleri yapmaktır. Farklılaşmak girişimciyi motive edeceği gibi çevresindeki ilgiyi de işine ve kendisine yöneltecektir.
Bir girişimcinin başarılı olmasını sağlayan bir başka sebep ise, girişimcinin girişimci olmaya başlamadan önce kendisini bu duruma hazırlamasıdır. Bu hazırlığın bir parçası da girişimcinin birden fazla yönünü geliştirmiş olması ya da geliştirmeye çalışmasıdır. Yapılacak girişimin konusu nadir bulunan teknik beceri gerektirse dahi en azından iletişim becerileri, liderlik gibi konularda da tatmin edici ilerleme sağlamış olmak başarı için kilit bir faktördür.
Başarılı olmanın bir diğer olmazsa olmaz kriteri de bitiriciliktir. Girişimci bitirilmesi gereken hiç bir işi yarım bırakmamalıdır. Bitirilmesi gereken tüm işleri vaktinde, mümkünse vaktinden önce tamamlama alışkanlığı edinmelidir.
Tabii tüm bunların ötesinde bir girişimcinin programlı ve hesaplı adımlar atıyor olması gerekir. Programlılık ve hesaplılık girişimcinin saatlerini dakikalarını nasıl kurgulayacağından başlayarak, önündeki haftalara ve aylara dair ne yapacağını bilmesi, boşluklarına gelebilecek zorunlu iş yüklerini tahmin edebilmesi anlamına gelir. 

Yukarıdaki özellikleri bir liste şeklinde vermiş olsak dahi, son listemiz önem sırasına gore sıralanmıştır. İşte şimdi, son ve en önemlisi, girişimcinin sahip olması gereken en önemli beş kişilik özelliği ise şöyle sıralanabilir. 
Bir girişimcinin sahip olursa başını yastığa rahat koymasını sağlayacak en önemli özelliği, ileriye yönelik düşünebilme becerisidir.
İkinci en önemli özellik, müşteri odaklılıktır. Girişimciler işlerine başlarken küçük sermayelerle başlarlar. Bu süreçte onlardan memnun, onların taraftarlığını yapacak bir grup ikna edebilmek bile girişimin hayatta kalmasına aracı olacaktır.
Listenin tam ortasına ikna ve müzakere becerilerini koymak gerek. Başlarken ihtiyaç olabilecek ancak sonrasına devredebilecek önemli bir yetkinliktir.
Yetkinlikler arasında akıl almaz seviye farkları elbette olmamalı. Çünkü sırada ki yetkinlik sadece girişimciler için değil, iş dünyasındaki her bir bireyin sahip olması gereken önemli yetkinliklerden bir tanesi, sürekli öğrenme.
Bir girişimci yetkinlik listesi yapılıyorsa ve liste beş adetle kısıtlanıyorsa, sonuncuya karar vermek gerçekten güçtür. Onlarca önemli yetkinliğin arasından öne çıkan son yetkinlik ise kişiler arası kuvvetli ilişkiler kurabilme becerisidir.

Bir girişimcinin başarılı olabilmesi için bilmesi gereken engeller, bu engelleri aşabilmekte kullanabileceği bazı çalışma alışkanlıkları ve girişimci olarak geliştirmesi gereken beş kişisel özellik yukarıda listelenmiştir. Elbette konu bundan çok daha derin ve kapsamlıdır. Girişimciler de bu listenin çok ötesinde kıymetlidir. Bir çok toplulukta olduğu gibi umarım Türkiye girişimcilik ekosisteminde de girişimciler yalnızca köpürtülenlerin değil hakedenlerin de değerine kavuşacağı bir ortamı kendilerine bulabilirler.

 

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi