SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   19 Ocak 2019, Cumartesi

Mart 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_167

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://www.win-eurasia.com/tr


http://tubeandsteelistanbulfair.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Yarışmanın Kazananı Türkiye Sanayisi Olacak

TİAD Genel Sekreteri Pınar Çeltikci: -Teknik meslek liselerinde okuyan öğrencilerimize gelecekte çalışacakları sahayı sevdirmeyi ve üretimden heyecan duymalarını sağlamayı amaçladık. Bu yarışma ile öğrenciler, teoride öğrendiklerini pratikte uygulayacak ve üretimin hazzına tanık olacak. Elbette gençlerimiz, bu yarışma ile karşılaşacakları zorlukların yanı sıra bir torna üretiminin imkansız olmadığının da bilincine varacak.-

SUBCONTURKEY: Vizyon sahibi kurumlar, sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyor. Sosyal sorumluluk projeleri neden önemlidir? 

Pınar Çeltikçi: Bizce -sosyal sorumluluk- özel sektörün ve STK-ların en büyük görevi. Sadece ekonomik fayda sağlamak için çalışmak yerine topluma faydalı sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmek de insana manevi bir mutluluk sağlar. Yaptığınız işe inancınız artar ve bu da çok çalışmak için motivasyondur. Ama sadece proje yapmak değil, yapılan projeyi takip etmek ve sürdürebilirliği sağlamak daha önemlidir… Arkası gelmeyen onlarca proje yapmak yerine hedefine ulaşan bir proje yapmak çok daha etkilidir. 

SUBCONTURKEY:Sektörün eğitim sorunundan bahsedebilir misiniz? 

Pınar Çeltikçi: Eğitim, sadece sektörümüzün değil ülkemizin en büyük problemi ve aslında sorunların çözüm noktasının da ilk basamağı... Şu an restorasyon çalışmasına başlasak, eğitimle ilgili geri dönüşlerin 10-20 yılda alınacağını düşünürsek bu konuda bir an önce yol almamız gerekmektedir. Gençlerin; sanayiden uzaklaştırılmaması, bilakis sanayinin özendirilmesi şarttır. -Okumazsan seni sanayiye veririm- telkini ortadan kalkmalıdır. -Okuyan ve donanımlı gençlerin sanayide yeri yok- algısı, ülkemiz endüstrisini olumsuz etkiliyor. Gençlerimize gelecek planları yaparken sadece maddi kazanımlar peşinde koşmalarını değil; büyük resme bakıp ülke menfaatlerini fark etmeleri konusunda yol göstermeye çalışıyoruz. Bunu başarırsak günün sonunda kazanan yine onlar olacaktır. 

SUBCONTURKEY:Sanayi-okul işbirliği, bu hususta önem arz ediyor…

Pınar Çeltikçi: Sanayi ve okul işbirliğinin iki taraflı olması gerekiyor. Sanayici okullara el vermeli, okullar da sanayiciye kapısını açmalı… İki taraf da birbiriyle iletişim kurup ihtiyaçlarını anlatmalı ve ihtiyaca yönelik çözümler geliştirilmelidir. Teknolojinin gündemi çok çabuk değişiyor. Meslek eğitimi veren öğretmelerin sanayideki değişimi takip etmesi, kendi bilgi dağarcığını güncelleyip öğrencilerine aktarması elzemdir. 

SUBCONTURKEY:MAKTEK Altın Pergel yarışması ile etkili bir sosyal sorumluluk projesine imza attınız. Bu proje nasıl ortaya çıktı?

Pınar Çeltikçi: İşimiz gereği sürekli yurtdışında bulunuyoruz ve uluslararası derneklerle iletişim halindeyiz. Öğrencileri motive eden ve onları sanayiye kazandıran yarışmaların, Avrupa ülkelerinde fazla ve başarılı olduğunu gördük. Organize ettiğimiz MAKTEK gibi nitelikli bir fuarımız varken bizim de böyle bir yarışma yapıp fuarımızı bir eğitim sosyal sorumluluk projesi ile taçlandırmamız gerekiyordu. Sonrasında MAKTEK Altın Pergel Yarışma sonuçlarının, öğrenciler açısından faydalı olacağını görünce ne kadar hayırlı bir projeye kalkıştığımızı gördük. 

SUBCONTURKEY:MAKTEK Altın Pergel-i hazırlama süreci nasıl geçiyor? 

Pınar Çeltikçi: Yurtdışında bu konuda tecrübeli STK-lar ile görüş alışverişi yaptık. Onların tecrübelerini dinledik. Uluslararası bazı yarışmaların temsilcileriyle görüştük. Detaylı bilgi edindik ve elbette ki sektördeki sanayicilerle görüşüp sektörde neye ihtiyaç duyduklarını saptadık. Yarışmanın temeli bu şekilde oluştu. 

SUBCONTURKEY:Sanayicinin MAKTEK Altın Pergel Yarışması-na ilgisi nasıl?

Pınar Çeltikçi: Gayet olumlu. Beklediğimizden de yüksek ilgi ile karşılaştık. Özellikle jüri üyelerinin belirlenmesi sırasında, gönüllülük esas alındığı ve sanayicimiz de yoğun olduğu için projemize bu kadar hızlı geri dönüş yapacaklarını hiç düşünmemiştik. Görüştüğümüz sanayiciler çok heyecanlandı ve ellerinden gelen desteği MAKTEK Altın Pergel için maddi manevi paylaştı. Bu da TİAD-ın başarısıdır…

SUBCONTURKEY: Proje için kiminle çalıştınız?

Pınar Çeltikçi: Tezmaksan Eğitim Üssü Derneği ile ortaklaşa bir çalışma yürüttük. Özel sektörün içinden doğmuş bir eğitim üssü ve sektörü temsil eden geniş kapsamlı bir STK olarak; eğitim konusunda birbirimizi tamamlayan bir çalışmaya imza attık. Aynı zamanda bu yarışmanın MAKTEK Avrasya Fuarı-nda gerçekleşecek olması da çok doğru bir zamanlama. Geçtiğimiz MAKTEK Avrasya-da ana temamız endüstri 4.0-dı. Bu yıl da yerli imalatın konuşulduğu bir fuarda, gençlerle yerli imalata yönelik bir çalışmaya imza atacağız.

SUBCONTURKEY:MAKTEK Altın Pergel Yarışması-nın amacını özetler misiniz?

Pınar Çeltikçi: Yarışmanın amacı: Türkiye-de mesleki ve teknik eğitim konusunda farkındalık yaratmak… Tasarım, bizim ülke olarak geride olduğumuz bir konu... Aslında MAKTEK Altın Pergel ile öğrencileri tasarıma teşvik etmeye çalışıyoruz.  Gençlere gelecekte çalışacakları sahayı sevdiriyoruz. Gelecekte çalışacakları sahanın temsilcileri ile network imkanı sağlayacaklar. Aynı zamanda öğrenciler, yarışmaya hazırlanırken kendisine sunulan mentörlerine soru sorma imkanına sahip olarak eksiklerini tamamlayacak. 

Yarışma ile yerli üretimin konuşulduğu bir dönemde, takım tezgahları imalatında ihtiyaç duyduğumuz konulara yönelik dernek olarak bir adım atmayı sağlıyoruz ve gençlere de bunu özendiriyoruz. Üretimin zor, emek isteyen ama gözlerinde büyüttükleri kadar imkansız olmadığını anlatmaya ve belki de hayallerini, hayallerindeki teknolojiyi üretmeyi teşvik ediyoruz. Aslında biz de öğrencilerin gelecekteki mesleklerine yönelik beklentilerini öğrenme şansına erişip her iki taraf için orta noktada buluşma imkanı yakalıyoruz. Gençleri sektöre kazandırmak için ne yapmamız gerektiğini bizim de öğrenmemiz gerekiyor. Yarışmanın sonucundaki ödüller sadece küçük bir motivasyon… Biz onların kazanacağı ve sanayiciler olarak onlarla kazanacağımız katma değerle ilgileniyoruz.  

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://bit.ly/2B0388W

http://www.fitfuar.com/
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi