SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   19 Ocak 2019, Cumartesi

Mart 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_167

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://www.win-eurasia.com/tr


http://tubeandsteelistanbulfair.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Necati Terziöz
Makina Mühendisi, Ar-Ge Proje Yönetim Danışmanı info@teknofillimited.com.tr


Teknofil Mühendislik Ltd. Şti. nin Gerçekleştirdiği Bir Başarı Hikâyesi


                                                                                                           

                                                                                                  Necati Terziöz/Proje Yöneticisi/Genel Müdür

Girişte belirtmek isterim: başarı hikâyemizi  anlatmak  bizim için hiç kolay değil! Çünkü: bu süreçte verilen mücadeleyi, elde edilen sonuçları, iyi örnek teşkil etmesi için açıklasak bile, anlatım sırasında –istemeden- yer-yer tevazu sınırını aşma: aşırı gururlanma, ölçüsüz övünme gibi kültürümüzle bağdaşmayan duruma düşmekten çekindik! Karakterimiz, Anadolu nun tevazu görgüsü/terbiyesi ile şekillendiğinden: ahilik kültürü  DNA mızda var.

Teknisyen + Mühendis bileşkesi: elli-yılı aşan iş hayatımız: ülkemiz modern savunma sanayinden (MKEK; 1009 ve 1010 Ord Don. Fb. ları) ve otomotiv/motor sanayinden (TÜMOSAN; BMC; TOFAŞ; FORD-OTOSAN vbleri ile) beslenerek geliştiğinden oluşan bu birikimi, kolay /basit ticari başarılar için kullanıp, çar/çur etmek istemedik.  

İş alanımız çok değişik: ülkede pek el atılmayan işlerden (Ar-Ge faaliyetleri ve ürün performansı tayini ve standartlara uygunluk ile ilgili için Test ve Analizlere yöneldiğinden) çok farklı  yol izlemek durumunda kaldık. Bu yüzden beklentilerimizde bu gün için maddi olanların gerisinde kalmış olsak bile, mesleki doyum ve moral değerler yönünden bu gün ulaştığımız nokta ile tatmin olmuş olarak pek çok başarı hikâyesi yazmaya devam ediyoruz.
                 
TEST/ANALİZ ve AR-GE faaliyetleri diye kısaltabileceğimiz çok farklı faaliyet alanı değişik bir yol seçtiğimizden, bunun ne denli zor, fedakârlık gerektiren, zahmetli bir iş olacağını daha başlarken biz bilincindeydik; ama her şey işin içine girince anlaşılıyor… 

Ar-Ge tüm dünyada pek riskli bir alandır. (risklerin çok iyi yönetilmesini gerektiren farklı yetenek ve birikim gerektiren zor bir iştir)  Zorluğun temelinde büyük azim ve tükenmez sabır gerektiren uğraş oluşandandır. Çok mücadeleci karaktere; yüksek ruh ve motivasyona sahip olmak bile yeterli değildir, aynı zamanda iyi bir planlama ve çok iyi proje yönetimi ile yürütülmesi gerekir; sürecin sonunda ışığı görmek anca bu artılar sayesinde mümkündür; şüphesiz olumlu sonuç alındığında olağan üstü mesleki doyum ve psikolojik moral üstünlüğü ile çok büyük bir ÖZGÜVEN ortaya çıkmaktadır. Peşinden gidilmeye değer bulur musunuz?


İş hayatındaki pek çok kişi / firma bu alandan -bilinçli olarak- uzak durup;  bu tür hassas  konulardan risklifaaliyetten ziyade,  bu tür süreçlerin sonuçları ile ilgilenmeyi riskten uzak durmak için ( İYİ RİSK YÖNETİMİ adına) ve kısa vadeli çıkarları açısından tercih etmekte; bu kestirme yoldan beklentilerine daha hızlı ve daha kolay ulaşabildikleri aşikârdır.

Çok açık ve çarpıcı bu yalın gerçek bile bizi bu güne kadar yolumuzdan geri çevirmediği gibi, hayallerimizin peşinden koşmaktan alıkoymadı. Aynı çizgiyi sürdürüyoruz.

Ülkemizde  katma değeri yüksek  ve   ileri teknoloji içeren  ürünler çok ama çok az üretilmekte olup,  bunun kaçınılmaz sonucu, dış ticaret açığı her yıl katlayarak çığ gibi büyümekte (Ocak 2018 de gerçekleşen dış ticaret açığı: %109 ile ALARM veriyor).  

Bu anormal yükselişin, ivmelenmiş artışın sürdürülemez olduğunu FARK EDENLER; ekonomi için bu büyük tehlike (AÇIK CANAVARINA) önlem olarak Ar-Ge faaliyetleri çok daha ciddi yaklaşılmalı; yoğun olarak desteklenmeli; ekonomiden sorumlu tüm ilgili çevreler: bu uyarıya kayıtsız kalınmamalı; önemsenip bize kulak verilmeli!..

Ana motivasyonu  DAHA ÇOK KAR ETMEK  olan profesyonel iş yaşamındaki profesyonel yöneticiler için, Ar-Ge ye: zaman ve kaynak ayırmak (patronun parasını Ar-Ge ye harcamak) kendi firmamızda benzer karar almaktan çok daha zordur. Çünkü işvereni risk almaya, zor/zahmetli/riskli yolu seçmeye ikna etmeden yola çıkamazsınız! 

Şüphesiz bunun için projenizin fizibl olması gerekir ama bu yetmez; sponsorunuzu da Ar-Ge sürecinden DAHA KARLI çıkacağına inandırmak gereklidir.

Daha açık ifade ile patronun ekibe ve yöneticiye güvenmesi yetmiyor; elde edilecek karın marjını daha başlarken göstermek hatta kanıtlamak gerektiğinden, girişimcilik kültürünün yaygın olmadığı bizim gibi ülkelerde yöneticilerin işi çok ama çok zordur.

Profesyonelken gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge (doğrusu: ÜR-GE) çıktılarından bir kaç örnek:

 Atatürk Barajında Dünyanın en kıymetli  iş makineleri            Askeri Uçak Yakıtı için gerekli Seperatör /Coaleser  Yedek parça İthalatını biz durdurmuştuk                             

Ar-Ge projemizin başarılı odlunun belgesi
 
Bizim bu günkü başarı hikâyemizin temelinde; açıklamaya çalıştığımız bu çok zor işin uzun yıllar önce başarılmış olması yatmakta; bu -aynı zamanda- laboratuarda test edilen ürünü en az tasarlayan/üreten kadar iyi tanımamızı standarda hâkimiyeti de zorunlu kılar.                            

Endüstri ülkelerinde  Mühendislik =  Özgün Tasarımla  eş anlamlıdır

Başarı Hikâyemiz, aynı zamanda katma değeri yüksek ürün/sitem eksikliğine çözüm getirme ve bu alanda genç kuşaklara ve iş çevrelerine  rol modeli olma , öncülük etme gibi ikinci derece görevleri de bize yüklediği için hikâyenin olumlu/yararlı olacağına inanıyorum.

45 yıl: ne çok çabuk geçti, bu zamanı verimli kullanabildim mi? 

Bu günkü ana faaliyet alanımız: ürünlerin performans testi için laboratuarda kullanılan sistemler kurmak olduğundan, bu alandaki ilk büyük teklifimiz:  İstanbul /Çayırova da TSE Kalite Kampusunda  içten yanmalı motorların hava filtre performansını ölçüp raporlamak için  kurulacak (ulusal ölçekteki hakem niteliğinde) Laboratuar içindi. 

Bu teklif (başka katılımcısı olmadığından)   yalnız  kalması yüzünden, gerçekleşmedi, açılan ihale iptal edildi. Bu alanda bizim yalnız olduğumuzu anlaşılmış oldu; hızla alt yapımızı geliştirerek akredite bir sistem kurarak uluslar arası ölçekte oyuncu olmayı hedef seçmemizin başlangıcı bu olaydı…

TSE –yıllar önce- mecburi standart kabul ettiği (TS 932 standardına uygun olmayan  İthal edilmiş üründen gümrük girişinde alınan numunelerin performansının uygun olmadığı testler sonucunda anlaşılınca, ya konteynır geri çevriliyor yada millileştiriliyordu. O yüzden bu işi önemseyip ciddi projeler şeklinde hayata geçirdik.
 
Gelişmiş Ülkelerde Ürün Test ve Belgelendirilmesi ISO 65 Uluslararası Standardına bağlanmış
EU da EN 45011 uygulandığı için MEDA Programına bizde katıldık [2006] 

Doğal olarak, yerli üretilen ürünler için de benzer durum geçerliydi: test sonucunu veren rapor her taraf için çok kritik bir işlev üstlenilmektedir, menfaat çatışmasına yol açan çok kritik bir test raporu için temel oluşturma sorumluluğunu yüklenmiş oluyorduk.  

Almanya da Wolsvagen Otomotiv firmasında ortaya çıkan SKANDAL: eksoz gazında karbon emisyonlarının gerçek değerinden daha düşük gösterilmesi (ABD de budurum ortaya çıkarıldı) yani test sonucunun değiştirilmesi tüm dünyada büyük sansosyon yaratmıştı. 

Bu örnekte olduğu gibi test sonuçlarına müdahale (!) bizce, testleri planlayan /sistemi tasarlayanlarca önü alınması gereken sorumluluktu; bunun yolu, test/analiz işi yapan tüm çevrelerde bilinir: insan unsurundan tamamen arınmış bir test sistemi ile akreditasyona açık test sürecidir!

Almanya (bu skandalı unutturmak için) yakın gelecekte Dizel Motorlu Araç sayısının sınırlandırılacağını açıkladı; buna neden  olan bu TEST SKANDALI daha yıllar boyu konuşulacak; hafızalardan silinmeyecektir. Alman Markası ile test ekipmanı üreten rakibimiz, olan firma, bu durumdan (bizim gibi firmaların çıkarttığı) DERSİ çıkartmış mıdır? Bilmiyoruz. Bu sorunun uzun cevabı ayrı bir yazının konusudur. Biz payımıza düşenden ders aldık; hikâyemizde işte BU DERSİ (kendi önlemlerimizi) başarı hikâyemizde açıklayacağız.

Test Ekipmanları dünyada nasıl yapılıyor diye 90 lı yıllarda Güney Kore ye sürekli olarak gidip bu işe orada yoğunlaşarak Otomotiv de yıllar boyu lider olan Japon Standartları ve uygulamalarını da araştırarak, bilgi ve görgü dağarcığımızı hayli büyütmüş olduk.

Manuel kotrollü  Kapalı Hava Çevrim   (Enerji Verimli) olarak tasarladığımız 
Klasik Hava Filtresi Performans Test Ekipmanımız (2004)

2008 MISIR seyahatimizde çok şey öğrendim; bu işimde EŞİK oluşturdu. Kahire nin 50 Km kuzeyindeki (Tenth of Ramadan) Organize Sanayi bölgesindeki FAC; FRAM; TEKNOCAR gibi müşterilerle (yabancı sermayeli firmaları) fabrikalarında, mühendis Arap erkek yardımcım, iyi şoför olan rehberimle üçlü olarak gerçekleştirdiğim için program pekiyi geçmişti. Mısır Standartlar Organizasyonundan (TSE muadili kurum) tecrübeli bir mühendis bayanın ısrarla görüşme isteğini geri çevirmedim: Bu görüşme pazarlamaya çalıştığımı eski ekipmanın(rakiplerden) zayıf yönünü bana fark ettirdi.

G. Kore firmaları ile eş düzeyde bir test sistemiydi, bu test sistemi –henüz- elektronik haberleşme (MOD BUS) sensör / transmitter dijital ölçü aletleri içermiyordu; büyük ölçüde test yapan kişiye inisiyatif tanıyordu.  Kısaca insan unsurundan tamamen ARINMIŞ olmadığı gibi akreditasyonu mümkün değildi… Doğal olarak makul fiyatlıydı.

Mısır lı bayan-mühendis bu tür TEST işlerinde fiyat skalasını önde tutan müşteri peşinden gitmemizin ( o dönemdeki) yanlışlığını; küresel pazarda iş yapmak için, bu işte lider firmadan teknik olarak çok geri kalmamak gerektiğine dikkatimi çekmiş oldu. Dersimizi aldık.

2009 da ekonomik kriz yüzünden aldığımız siparişler iptal edilmiş oldu. Dönüşte, hemen kolları sıvadık ve ciddi bir AR-GE Projesi başlattık; TUBİTAK kurumundan destek alarak projemizi yürüttük; yukarıda görünen TEST EKİPMANIMIZI baştan aşağı değiştirdik: Mikro Ölçekli Toz Besleme Sistemini ana sisteme entegre ederek: insan etkisinden –tamamen- arınmış olan TEST OTOMASYON sistemi bütünleştirdik. Firmamızın geliştirdiği özgün yazılımla (kodlamasını geliştirdiğimiz bir yazılımla) Endüstriyel alanda ve otomotiv sektöründe kullanılan Hava Filtresi Performansını Ölçerek Raporlayan BİLGİSAYAR DESTEKLİ TEST OTOMASYON SİSTEMİMİZİ geliştirdik.

Yeni sistem, firmamın imkan ve kaynaklarının çok ÖTESİNDEYDİ. Plazma ve lazer kesme, pres kalıbında bükme, CNC talaşlı imalat gibi ülkemizde  bilinen imalat tekniklerinin yanı sıra: ÖLÇME/kalibrasyon/doğrulama teknolojisi; AKIŞKAN Mekaniği; MEKATRONİK; ELEKTRONİK donanım/yazılım/haberleşme gibi ÇOK DİSİPLİNLİ teknoloji ile; çok FARKLI UZMANLIK ile birlikte, bunun yanında çok büyük FİNANSMAN GÜCÜ gerektiriyordu.

Bu durum bizi korkutmadı/yıldırmadı; firmamızda uzun yılların birikimi ve sayısız projenin hayata geçirilmesi ile oluşmuş: PROJE YÖNETİM tecrübe ve kabiliyetimizle bunların üstesinden gelebileceğimize inancımız tamdı; nitekim de öyle olduğu için HİKÂYEYİ YAZDIK.
Şüphesiz bireysel yeteneğimiz yanı sıra yetkinliğimizin tasarımla sınırlı olmayışı, -aynı zamanda uygulamanın bizzat içinde doğrulama sürecindeki test ve analizler de ARTIMIZDI. 

SUBCONTURKEY de 2010 Temmuz sayısında yayımlanan makalemizde:  Başarılı Proje Yönetim Modelini  kapsamlı ve ayrıntılı olarak anlattığımız için (link adresi verildi) 

OTOMASYON TEST SİSTEMİ ni uzman olmayanlar için yazılı anlatmaktan çok  aşağıda  görsellerle tanıtmayı  tercih ediyoruz. Bu tanıtıma koşut olarak test siteminin kullanım alanın da öneminin altını çizmek istedik:
HOW IS IT POSSIBLE THAT THE PRODUCED AIR FILTER TO HAVE  HIGH EFFICIENT   LONG LIFE  AND  BIG POWDER HOLDING CAPACITY ?
.ظرفیت گرد گیری ,دراز مدت بودن عمر مفید و کاربرد بالای فیلتر های هوای تولید شده به چه طریق امکان پذیر میباشد
COMO ES POSSIBLE QUE EL FILTRO DE AIRE PRODUCIDO ES  DE ALTA EFICIENCIA   LARGA VIDA  Y  GRAN CAPACIDAD DE RETENCIÓN ADELPOLVO ?
هل بالامكان ان يكون الفلترات الهوائية المصنعة ذو اداء عالي وطويل العمر وذو قابلية عالية
КАК ВОЗМОЖНО, ЧТО ПРОИЗВЕДЕННЫЙ ВОЗДУШНЫЙ ФИЛЬТР ОБЛАДАЕТ  «ВЫСОКОЙ ЭФФЕКТИВНОСТЬЮ», «ДОЛГИМ СРОКОМ СЛУЖБЫ» И «БОЛЬШОЙ ПЫЛЕУЛАВЛИВАЮЩЕЙ СПОСОБНОСТЬЮ»?!
Beş yabancı dilde sorduğumuz,  Hava Filtresinin  yüksek verimli   uzun ömürlü  ve  büyük toz tutma kapasiteli  olması nasıl mümkün? Sorunun cevabı TEST OTOMASYON SİTEMİ! 

OTOMASYONA DAYALI BU TEST SİSTEMİMİZ yukarıda açıklandığı gibi, ülkemiz gümrüklerine gelmiş olan tüm ithal ürünlerin, ilgili ürün standartlarına uygunluğunun raporlanması/ belgelenmesi yapılmaktadır. Ayrıca bu önemli işlevi dışında aynı zamanda Ürün Geliştirme (ÜR-GE) ve Özgün yeni ürün geliştirme (AR-GE) süreçleri ve AR-GE Laboratuarları için de zorunlu olduğuna (kullanıldığına) dikkat çekilmek istenmiştir. Bu gün yurt içindeki Laboratuarlarda olduğu kadar yurtdışında (MINKS) B. Rusya daki referansımızla gurur duyuyoruz. Talepleri karşılamak için firmamızı yeniden yapılandırmaya bu yıl başladık.
 
http://www.subconturkey.com/2010/Temmuz/koseyazisi-Ar-Ge-Gereksinimi-Ve-Basarili-Proje-Yonetim-Modeli.html

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://bit.ly/2B0388W

http://www.fitfuar.com/
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi