SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   22 Mayıs 2019, Çarşamba

Nisan 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_168

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://izmirmaktekfuari.com/e-davetiye2


http://www.kalitefuari.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

46 Metrekarelik Atölye İle İşe Başlayan KANCA, Dünya Otomotiv Devlerinin Vazgeçilmezi Haline Geldi

2004 yılından bu yana Kocaeli   nin Gebze ilçesindeki TOSB   da (Taşıt Araçları Organize Sanayi Bölgesi) faaliyetlerini sürdüren KANCA   nın üretiminin yüzde 90   nı otomotiv, yüzde 10   nu ise el aletleri oluşturuyor.

KANCA A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca,  İkinci kuşak bir aile şirketi olduklarını belirterek,    1960   lı yıllarda babam ve amcam tarafından İstanbul   da kuruldu. 46 metrekarelik minik bir atölyede çekiç ve marangozların kullandığı işkence gibi el aletleri üretimi ile işe başladılar. O yıllarda sanayi değil, tarım ve ziraat sektörü ağırlıkta olduğu için el aletleri imalatı yapılıyordu. Daha sonra atölye sayısı 5   e çıkınca, daha fazla büyümek için Güneşli   de 15 bin metrekarelik bir fabrika yapılarak burada üretime devam edildi. 1980   lere kadar el aletleri üretimine devam ettik. O yıllarda ülkemizde otomotiv sektörü gelişmeye başlayınca biz de yavaş yavaş otomotiv sektörüne yöneldik. Binek araç parçaları yapmaya başladık. Otomotiv sanayine parça yapmaya başladıkça sektör de bizi keşfetmeye başladı. 90   larda daha fazla otomotiv sektörüne yöneldik, yatırımlarımızı ona yönlendirdik    diye konuştu.

Üretimin yüzde 90   ı otomotiv

Alper Kanca, firma olarak her geçen gün büyüdüklerini ve bu nedenle 2004 yılında Gebze   deki fabrikaya taşındıklarını belirterek,    Gebze   de 55 bin metrekarelik arazi içinde 30 bin metrekarelik kapalı alana sahip üretim tesisi kurduk. Taşındığımız yıl 30 milyon Euro mevcut yatırıma 10 milyon Euro ek yatırım gerçekleştirdik. 2004 yılından bugüne ise 60 milyon Euro yatırımla hem mevcut tezgahlar modernize edildi, hem de yeni teknolojiler hayata geçirildi.     dedi.

Üretimin yüzde 90   lık payının otomotiv, yüzde 10   luk payının da el aletlerine ait olduğunu kaydeden Kanca, toplam üretimde ihracatın payının da yüzde 55 olduğunu kaydetti.

Türkiye   de pazar lideri

Üretim tesislerinde 300 değişik otomotiv parçası üretildiğini açıklayan Alper Kanca, yılda 14 milyon adet ve tonaj olarak da 30 bin ton üretim yapıldığını söyledi. Üretilen parçaların emniyet parçaları cinsinden olduğunu belirten Kanca,    Bu parçalar, bir aracın kullanımında hiç hata yapılmaması ve yüksek nitelikli olması gereken parçalar. Bu parçaların bazıları motor ve aktarma organlarındaki biyel kolları, krank milleri, çelik piston kafaları, salıncak kolları, dişli parçaları, dizel sistemlere ait enjektör gövdeleri ile dizel ray parçalar, tekerlekleri araca bağlayan ve dönmesini sağlayan porya ve akson parçalarını sayabiliriz    dedi.

Türkiye ve Avrupa   da otomotiv sanayinin önde gelen firmalarıyla çalıştıklarını dile getiren Kanca,    Türkiye   deki müşterilerimiz Tofaş, Renault, Ford ve Toyota, Avrupa   daki müşterilerimizden bazıları ise Volkswagen, Audi, Porsche, Scania ve Bentley. Son dönemde Türkiye ve Almanya demiryollarına da tren çeki kancaları başta olmak üzere hizmet veriyoruz    şeklinde konuştu.

Kanca, binek araçlarda oldukça fazla ürünleri olduğunu ve yüzde 70   lik pay ile sektörde Pazar lideri olduklarını da sözlerine ekledi.Yatırımlarla büyümeye devam ediyoruz

2016 yılından ISO 500 listesinde 562 sıraya yükselen Kanca, ilk 1000 ihracatçı arasında 501. sırada yer aldı. İhracat listesinde çelik sektör sıralamasında 67. sırada iken, bulunduğu Kocaeli içinde 33. sırada yer almaktadır.

Firma olarak büyüme planlarına bağlı olarak hareket ettiklerin söyleyen Alper Kanca,    Geçtiğimiz 4 yıldır ortalama olarak her yıl %20 büyüme kaydettik. Buna bağlı olarak geçen yıl fabrika binamıza 3000 metrekare ilave yatırım yaptık. 2022 stratejik hedeflerimiz doğrultusunda büyümeyi sürdüreceğiz.     dedi.

Şu anda 570 personel ile yüzde 80 üzerinde kapasite ile çalıştıklarını belirten Kanca, gelecek 3 seneye ait siparişlerinin hazır olduğunu kaydetti. 

Ayrıca 2011 yılında faaliyete giren Ar-Ge merkezinde her yıl sektör ortalamasının üzerinde Ar-Ge   ye pay ayırdıklarını ifade eden Kanca, Gelecekte ayakta kalmanın üretilen nitelikli bilgiye bağlı olduğuna vurgu yaptı.


Avrupa   da satılan 3 mengeneden 1   i Kanca

Otomotiv sanayinin yanı sıra, ilk kuruldukları yıldan bu yana üretimini sürdürdükleri el aletleri sektöründe de büyük başarı elde ettiklerini belirten Alper Kanca, özellikle mengene satışında sadece Türkiye   de değil Avrupa   da da pazar lideri olduklarını söyledi.

Yılda 70 bin adet mengene ürettiklerini belirten Kanca,    Mengenede Türkiye   de neredeyse tek firmayız. Avrupa   da da pazar lideriyiz. Avrupa   da satılan her 3 mengeneden 1 tanesi Kanca mengenesi    dedi.

El aletleri grubunda mengenenin yanı sıra marangozların kullandığı işkence aleti, çekiç ve inşaat makası üretimi yaptıklarını da kaydeden Kanca, yıllık toplam 500 bin adet üretim gerçekleştirdiklerini söyledi. El aletleri üretiminin yüzde 90   ını ihraç ettiklerini dile getiren Kanca, Avrupa pazarının büyük olmasının bunda etken olduğunu kaydetti.

Yenilikçi ve güvenilir

Sektörde kısa zamanda büyümeyi ve pazar lideri olmalarını iki şeye borçlu olduklarını belirten Alper Kanca,    Birincisi yenilikçi ve müşteri odaklı yaklaşımımız, ikincisi de çalışanlarımızın uzun yıllara dayanan bilgisi ve tecrübesi. Bu da müşteriye güven veriyor. 

Firma olarak kendisini ve üretim teknolojisini yenileyen, modern, ihtiyaçlara cevap veren bir anlayışın içinde olduk. Uzun yıllar bir arada çalışmış tecrübeli, konusunu iyi bilen kadromuz da bu güne gelmemizde etkili oldu    dedi.

Müşterilerine lokalde hizmet verme stratejisine bağlı olarak 11 yıl önce Almanya   da, Bu sene ise ABD de depo açarak müşterilere kendi evlerinde hizmet sunan Kanca, böylece pazarı daha fazla büyüttüklerini belirtti.

 

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aluexpo.com

http://www.metalexpo.com.tr


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi