SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   22 Mayıs 2019, Çarşamba

Nisan 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_168

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://izmirmaktekfuari.com/e-davetiye2


http://www.kalitefuari.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

OİB den Otomotivde Yenilikçi Projelere Büyük Destek

Etkinlik ile otomotivde ilk ve tek girişimcilik platformunu kuran OİB  in düzenlediği Komponent Tasarım Yarışmasında öğrenci kategorisinde birinci otomobillerin dengesini ve yakıt tüketimini etkileyen faktörlerden aerodinamik (havanın kuvvetsel etkisi) kayıpları azaltan projesiyle Emre Akgül ve Emre Uygun oldu. Profesyonel kategoride ise birinci karbon emisyonunu düşüren projesiyle Özgür Ertunç ve ekibi aldı. 

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu,  Beş yılda birbirleri ile bağlantılı 439 milyon araç yollarda olurken, 2030  da da araçların yüzde 30  u sürücüsüz olacak. Araç içi bilgi ve eğlence sistemleri, yazılıma yönelik yatırımlar ile büyük veriyi okuyan ve robot operator vasıflı iş gücünün önemi artacak. Son 12 yılın ihracat şampiyonu otomotiv sektörü bu dönüşümün bir parçası olmak zorunda  dedi. 

OİB Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu:  Nesnelerin interneti ile yeni iş modelleri doğacak. Gelecekte bu alanda pazar büyüklüğünün 3 trilyon dolar olacağı öngörülüyor. Yüzde 1,5 pay alırsak, 45 milyar dolar eder. Aklımız varsa sıkıntı yok  dedi. 


Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) öncülüğünde Ekonomi Bakanlığı desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinatörlüğünde düzenlenen 7. Otomotiv Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması Özyeğin Üniversitesinde başladı. Etkinlik ile otomotivde ilk ve tek girişimcilik platformunu kuran OİB, Türkiye ihracatının 12 yıldır lideri otomotiv sektöründe katma değerli ürün ve teknolojilerin geliştirilmesini amaçlıyor. İki gün sürecek etkinliğin ilk gününde Komponent Tasarım Yarışması ödülleri sahiplerini buldu. 

Dereceye girenlere toplam 90 bin TL ödülün verildiği yarışmada, öğrenci kategorisinde birinciliğe plazma teknolojisiyle araçlardaki aerodinamik (havanın kuvvetsel etkileri) kayıpları minimize eden  Plazma Aerodinamik Akış Kontrol ve Dengeleme Sistemi  ile Emre Akgül ve Emre Uygun layık görüldü. Yarışmada ikinci sıcaklık farkından elektrik enerjisi üretme modülü olan  E-Pelt  projesi ile Ömer Faruk Usluoğlu ve ekibi, üçüncü ise otomotivdeki denge çubuğunun ağırlık ve maliyetini düşüren  Denge Çubuğu Tasarımı ve Optimizasyonu  projesiyle Ece Yenilmez ve ekibi oldu. 

Yarışmanın profesyonel kategorisinde birinciliğe karbon emisyonunu düşüren  Bütünleşik Olarak Tasarlanmış Ölçeklendirilebilir Üre Enjeksiyon Sistemi  ile Özgür Ertunç ve ekibi, ikinciliğe de araç içine entegre bebek koltuğu tasarımı olan Ponos projesiyle Barış Bumin ve ekibi layık görüldü. 

Orhan Sabuncu:  2030  da araçların yüzde 30  u sürücüsüz 
Girişimcilerden yatırımcılara, öğrencilerden profesyonellere yerli yabancı çok sayıda ismi buluşturan etkinliğin açılışında konuşan OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, sektörün geldiği noktaya dikkat çekti. Orhan Sabuncu  Son 12 yılın arka arkaya şampiyonu olan otomotiv sektörü, 28,5 milyar dolar ihracat ile ülke ihracatının yaklaşık beşte birini tek başına gerçekleştiriyor. Geçen yıl adet bazında motorlu taşıtlar ihracatı 1,3 milyon adedi aştı, motorlu taşıtlar üretimi 1,7 milyon adede yükseldi. Geçen yıl tüm zamanların rekorunu kırdık. İhracatımızın yüzde 77  sini AB ülkelerine yapıyoruz. Üretim kapasitemiz son birkaç yılda 2 milyon adede ulaştı. Avrupa  nın en büyük hafif ticari araç üreticisiyiz. Dünyanın 14. Avrupa  nın da 5. büyük motorlu araç üreticisiyiz  dedi. 

Dünya otomotiv endüstrisinin gündeminin elektrikli, birbiri ile bağlantılı, sürücüsüz ve paylaşılan araçlar olduğuna dikkat çeken Orhan Sabuncu  Beş yılda birbirleri ile bağlantılı 439 milyon aracın yollarda olacağı, 2030 yılında araçların yüzde 30  unun sürücüsüz olacağı, 2040 yılında otonom araç satışlarının 33 milyon adede ulaşacağı öngörülüyor. Bu nedenle araç içi bilgi ve eğlence sistemleri ile yazılıma yönelik yatırımlar önem kazanacak. Bu dönüşüm başladı ve önümüzdeki beş yılda çok daha hızlı olacak. Yeni ekosistemde bağlı araçlar, iletişim, büyük veri çok önemli. 2020 yılına gelindiğinde yaklaşık 50 milyar cihaz internete bağlı ve dolayısıyla birbirleri ile bağlantılı olacak. Bu cihazların ürettiği veri big datayı oluşturacak. Büyük veriyi okuyabilenlerin ve robot operator vasıflı iş gücünün önemi artacak. Batarya teknolojileri, araç şarj altyapı sistemleri, ileri düzey sensörler, lazer teknolojiler, yüksek çözünürlüklü kameralar, yapay zeka teknolojileri, yakıt hücreleri, yenilikçi malzemeler, multimedya sistemleri yatırım yapılması gereken başlıca alanlar. Bu alanlara yatırım yapmayan, gelişemeyen tedarikçilerin ayakta kalma şansı azalacak. Türk otomotiv endüstrimizin önündeki en önemli konu, bu dönüşüme nasıl ayak uyduracağımızdır. Sektör, mutlaka bu dönüşümün bir parçası olmak zorunda  dedi. 

Ömer Burhanoğlu:  Yatırımlara ve girişimlere destek büyük 
OİB Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu da açılıştaki konuşmasında  Hızlı değişen dünyada gençlerin doğru konumlanmasını amaçladığımız bu etkinlikte, yatırımlara ve girişimlere önemli destekler veriyoruz. Eğer elle tutulur bir fikriniz varsa bizler buradayız. Devlette de bununla ilgili çok ciddi destekler var. Çünkü gelecekte yapay zeka nedeniyle yaratıcı olmayan meslekler yok olacak. Eski otomobillerle yenileri arasındaki fark büyük. Tüm otomobiller akıllanacak ve her şey ile bağlantı kuracak. Nesnelerin interneti ile yeni iş modelleri doğacak. Gelecekte bu alanda pazar büyüklüğünün 3 trilyon dolar olacağı öngörülüyor. Türkiye otomotiv sektörü olarak bu alanda yüzde 1,5 pay alırsak, 45 milyar dolar eder ki yıllık ihracat rakamımız olan 28 milyar doların üzerine çıkmış oluruz. Yani dünya deniz bir alan var ve şansımız çok. Aklımız varsa sıkıntı yok  dedi. Açılışta konuşan Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk de  Eğitim klasik bir modelde olmamalı. Bazı yanlışları tekrarlamama ve hayal edilen bir ortamı üniversitemizde gerçekleştirme lüksümüz var. Eğitim, akademik bir program ile kısıtlanmamalı. Üniversitemizde öğrencilerin 365 gün burada vakit geçirmesini sağlamaya çalışıyoruz  dedi. 

Wang:  Google gelirinin yüzde 80  i, bir mühendisin fikrinden oluşuyor 
Etkinlikte küresel girişimcilik ve inovasyonda dünyanın en etkili yönetim danışmanlarından olan UC Berkeley Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Gigi Wang  Yenilikçi İş Modelleri  başlıklı konferans verdi. Konuşmasında mühendislik biliminin önemini  Sadece bir mühendis, Google gelirinin yüzde 80  ini oluşturan bir fikri verebiliyor  sözü ile örnekleyen Wang, girişimcilere şu öğütlerde bulundu:  Bir erkek aynı anda 10 kadınla çıkarsa, karşısında 10 tane kafası bozuk kadın bulur. Aynı durum girişim şirketleri için de geçerli. Bir işe başladığınızda, başka işe geçmeden bu işi çok başarılı hale getirin. Bir şirket, bir gelir türü ya da pazar size uygun değilse sonra değiştirin. Gelecekte ne iş yapacağım diye düşünüyorsanız, örneğin boyun doktoru olabilirsiniz. Zira yakında pek çok kişi telefon ya da ekran bağımlılığı nedeniyle boyun sağlığında problem yaşayacak. Tüm dünyada yatırımcılar tekrarlanan, dönüşümlü gelir ararlar. Bu nokta çok önemli. Örneğin günümüzde bir yazıcının fiyatı 100 dolardan az. Oysa yıllar önce ilk aldığımda 2 bin dolar ödemiştim. Şu anda yazıcılar sürekli bizi kartuş almaya zorluyor. Üç yılda bin dolarlık kartuş aldım. Dolayısıyla günümüzde büyük veriyi kullanarak paraya dönüştürmeye çalışın. Bunu yaparken insanlardan fikir istemekten çekinmeyin. Bu şekilde kitlesel kaynak kullanır ve maliyeti azaltırsınız. Odaklanmanız, müşterinin ne istediğini iyi anlamınız önemli.  
Etkinlikte Ar-Ge Proje Pazarı Ödülleri ise 23 Mart Cuma günü Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci  nin katılımıyla sahiplerini buladu. Etkinlikte iki gün boyunca toplam 210 bin TL ödül verildi. Dereceye girenler ayrıca yurtdışında eğitim ve İTÜ Çekirdek Erken Aşama Kuluçka Merkezinde projelerini geliştirme hakkı kazandı.  

OİB  in 2012 yılından bu yana düzenlediği Otomotivde Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışmasında, geçen altı yılda toplam 3 bin 432 proje yarıştı. Ar-Ge Proje Pazarı  nda 412 bin TL ve Komponent Tasarım Yarışması  nda 537 bin TL olmak üzere toplam 949 bin TL nakdi ödül proje sahipleri ile buluştu. Geçen yıl altıncısı gerçekleştirilen etkinlikle birlikte bugüne kadar 10 proje sahibi 2008/2 sayılı Tasarım tebliği kapsamında Ekonomi Bakanlığı desteğiyle iki yıl süresince yurtdışında eğitim görmeye hak kazandı. 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aluexpo.com

http://www.metalexpo.com.tr


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi