SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   22 Mayıs 2019, Çarşamba

Nisan 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_168

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://izmirmaktekfuari.com/e-davetiye2


http://www.kalitefuari.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

REKA A.Ş., Hızlı Büyümesini ve Yatırımlarını Sürdürüyor

2018 Yılı REKA A.Ş. İçin Yatırım Yılı Olacak

Kablo gruplama alanında özellikle beyaz eşya, ısıtma-soğutma, dijital ve ticari buzdolabı sektörlerine tedarikçi olarak faaliyet gösteren Reka A.Ş., kuruluşundan bu yana 3 yıl gibi kısa sürede beyaz eşya yan sanayisinde tercih edilir bir firma olmayı başardı. 

‘2018 yılında mevcut ciromuzu %30 çalışan sayımızı da %10 artırmayı hedeflemekteyiz. Aynı zamanda 2018 yılı firmamız açısından yatırım yılı olacaktır. 80-400 ton aralığında makine parkından oluşacağı planlanan plastik enjeksiyon hattı ve tam otomatik fişli kablo üretim hattının, Endüstri 4.0 uyumlu ikinci üretim tesisimizde devreye almayı hedefliyoruz’ diyen Reka A.Ş. Genel Müdürü İrem Günercan, sorularımızı yanıtladı.

SUBCONTURKEY: Kısaca firmanızı tanıtabilir misiniz? 

İrem Günercan: Reka A.Ş. 2014 yılında Manisa Muradiye Sanayi Bölgesinde 2000 metrekare kapalı alanda kablo gruplama alanında özellikle beyaz eşya, ısıtma-soğutma, dijital ve ticari buzdolabı sektörlere tedarikçi olarak faaliyet göstermek amacıyla, toplamda 3 çalışan ile kurulmuştur. 2015 sonunda Manisa Organize Sanayi Bölgesi 3. Kısım’da bulunan 4.000 metrekare kapalı, toplamda 5000 metrekare açık alanlı kendi binasına taşındığında çalışan sayısı 35’e yükselmişti. Kendi yeni modern tesislerine taşınmasıyla birlikte büyüme ivmesini artıran REKA A.Ş., 2017 Ağustos ayı sonunda çalışan sayısını, 9 tanesi beyaz yaka olmak üzere, 168’e çıkarmayı, ilk yılki cirosu da %1500 artırmayı başarmıştır. Yıl sonuna kadar 180 çalışan hedeflenmektedir. REKA A.Ş. aynı zamanda depo sorumlusu ya da forklift operatörüne varıncaya kadar %90 oranında bayan istihdam ederek bu konuda bayanlara pozitif ayrımcılık uygulamaktadır.

Kuruluşuna müteakip üç sene gibi kısa bir sürede hızla büyüyen REKA A.Ş. beyaz eşya yan sanayisinde tercih edilir bir firma olmayı başarmıştır. Bu başarıda ve tercih edilir olmada en önemli etkenin tam zamanında minimum hata ile uygun maliyete esnek üretim yapmaya bağlayan REKA A.Ş., bu felsefesini doğru ve kaliteli kadrosuyla uygulayarak bu noktaya gelmeyi başarmıştır. Müşterilerinin değişen talepleri ve planlarında, gerekli aksiyonu zamanında alabilen esnekliğe sahip REKA A.Ş., müşterilerinin üretim hatlarını durdurmadan minimum stok maliyeti ile çalışmayı prensip haline getirmiştir. Bu prensibin neticesinde istenilen maliyet düşüşü zaten otomatik olarak ortaya çıkmaktadır.

REKA A.Ş. hedefleri doğrultusunda 2018 yılı 3. çeyreğinde plastik enjeksiyon ve fişli kablo üretim hattı yatırımı planlanmaktadır. Bu yatırımları özellikle endüstri 4.0 uyumlu hatlardan oluşturmayı planlayan işletme, müşterilerine sunduğu ürün yelpazesini arttırmayı hedeflemektedir. Artan yeni komponentlerle birlikte müşterilerinin ürettiği nihai üründeki parça oranını artırmayı ve böylelikle standart yan sanayici kimliğinden müşterileriyle ortak kararlar alabilen stratejik partner haline gelmeyi planlamaktadır.

2017 yılı sektörümüz açısından oldukça iyi geçmiştir. Özellik 2016 yılında yaşanan hain darbe girişiminden sonra, yılın başında hükümetimizin beyaz eşya sektörüne ve genel imalat işletmelerine karşı aldığı ilave tedbirlerle olumsuz hava hızla giderilmiş ve 2017 yılı üretimleri çok daha üst seviyeye çıkmıştır. Beyaz eşya sektöründe ilave vergi indirimi gibi alınan tedbirler etkisin çabuk göstermiş ve öncelikle sektörün ana sanayisi ve doğal olarak ardından yan sanayilerdeki üretim adetleri bir önceki seneye göre artmıştır. Bu süreçte iç pazarla birlikte ihracat rakamlarının da bu yıl içinde arttığı, bunun da yan sanayilere olumlu etkisinin olduğu görülmüştür. 

2018 yılında mevcut ciromuzu %30 çalışan sayımızı da %10 arttırmayı hedeflemekteyiz. Aynı zamanda 2018 yılı firmamız açısından yatırım yılı olacaktır. 80-400 ton aralığında makine parkından oluşacağı planlanan plastik enjeksiyon hattı ve tam otomatik fişli kablo üretim hattının, Endüstri 4.0 uyumlu ikinci üretim tesisimizde devreye alınması hedeflenmektedir. 
Ana sanayilerin bizim gibi yeni ve yenilikçi firmalara destek vermeleri gerekiyor. Ana sanayiler eskiden yan sanayilere daha çok destek veriyorlardı. Ama bizim gibi yeni kurulan KOBİ lere de destek vermeleri gerektiğini düşünüyoruz. Artık global ortamda rekabet etmenin zorluğundan dolayı, kısa sürede doğru işler yaparak kendini kanıtlayan firmaların daha çok desteklenmesi gerekiyor. Bu noktada hedeflediğimiz ikinci fabrikamızı Endüstri 4.0 a uygun kurmayı planlıyoruz. Bu arada mevcut işletmemizi adım adım Endüstri 4.0 a uygun hale getirmeye çalışıyoruz. Bu yönde çalışmalarımıza başlamış bulunmaktayız. REKA A.Ş. sürekli kendini geliştiren, sektörde öncelikli tercih edilen bir firma olmayı hedeflemiştir.

SUBCONTURKEYHEFI 2018 fuarına katılıyorsunuz. Fuara katılma amacınız, fuardan beklentilerinizi öğrenebilir miyiz? 

İrem Günercan: Firmamızda yapılan ürün gruplarını tanıtıp yeni müşteriler ile tanışıp onlara çözüm ortağı olmak ve mevcut müşterilerimiz ile bir araya gelmek amacıyla fuara katılıyoruz. 

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aluexpo.com

http://www.metalexpo.com.tr


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi