SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   17 Aralık 2018, Pazartesi

Subat 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_166

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://tubeandsteelistanbulfair.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Hasçelik 50. Yılını Kutladı

Hasçelik, Vasıflı Çelik Üretiminde Bir Adım Önde

Faydasıçok Holding-imizin -hasçelik- markası altında faaliyet gösteren sıcak haddelenmiş ve soğuk işlem görmüş uzun vasıflı çelik üreten şirketlerimiz ağırlıklı olarak otomotiv, makina, beyaz eşya gibi mühendislik çeliğinin kullanıldığı alanlara hizmet vermektedir. Türkiye-deki yaygın dağıtım ağımız ve 65 ülkeye ihracatımız ile uzun vasıflı çelik alanında tüm dünyada bilinen bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerlemekteyiz. 

Tüm dünyada Türk markalarının desteklenerek -Türk Malı- imajının ve Türkiye-nin itibarının güçlendirilmesini hedefleyen Turquality programında marka desteği almaya hak kazandık. Hasçelik markamız bu destek ile uluslararası alanda büyüyecek ve önümüzdeki yıllarda bir Turquality markası olacaktır. Ayrıca, tüm dünyada uluslararası ticaretin prestij sembolü sayılan --Yetkili Yükümlü Statüsünü-- geçtiğimiz günlerde aldık. 

Genel olarak içinde bulunduğumuz demir çelik sanayinin tarihsel gelişimine baktığımızda; sanayileşmenin doğal bir sonucu olarak, dünya ham çelik üretiminin sürekli arttığını görüyoruz. 1950 yılında 200 milyon ton olan global ham çelik üretimi 2016 yılında toplam 1.6 milyar ton olmuştur. 2017 yılı ilk on ayında ise 2016 yılı aynı dönemine oranla dünya ham çelik üretiminin %5.6 oranında arttığını görüyoruz. Türkiye ise 34 milyon tona yakın yıllık ham çelik üretimi ve %2,1 payla dünyanın 8. büyük çelik üreticisi konumundadır. 

Bununla birlikte tüm dünyada talep artışından çok daha fazla oranlarda artan bir üretim kapasitesi olduğunu görüyoruz. Üretim kapasitesi ile talep arasındaki fark gittikçe açılmaktadır. Dolayısıyla dünya çelik pazarında rekabet yoğunlaşacaktır, arz talep dengesizliği yüzünden fiyatlar üzerindeki baskı artacaktır. Kar yaratılması zorlaşmaktadır. Modernizasyon ve verimlilik yatırımı yapmayan tesisler kapanma riskiyle karşı karşıya kalabilecektir. Bu şartlar çerçevesinde işletmeler ya kapasite azaltacak ya birleşecek ya modernize olacak ya da kendilerini sürekli talebin olduğu katma değerli ürünlere doğru yöneltmek zorunda kalacaklardır. Bu noktada, bizim Hasçelik olarak kendimizi konumladığımız alanlar olan otomotiv, otomotiv yan sanayi, makine imalat, savunma sanayi gibi yüksek katma değerli vasıflı çelik talebi yaratan sektörler bizler için hayati olmaktadır. 

2000-li yılların başından beri global otomotiv sanayinin her yıl %5 oranında büyüdüğünü görüyoruz. Türkiye-de ise toplam taşıt araçları üretimi 2000 yılındaki 430 bin adet seviyelerinden 2017 yılı Ocak-Kasım döneminde 1.5 milyonu aşarak yıllık ortalama %12,7 -lik bir büyüme göstermiştir. Otomotiv sanayindeki üretim artışları güçlü bir şekilde devam edecektir. Ortalama büyüklükte bir aracın yapımında yaklaşık 180 kg. uzun vasıflı çelik kullanıldığı düşünüldüğünde bizim için esas gelişim potansiyeli olan alanın burası olduğu görülmektedir. 

Otomotiv sanayinde gelişmek için ise Ar-Ge yatırımlarımızı artırıyoruz, standartlaşma çalışmalarına devam ediyoruz, daha yüksek kaliteli ve katma değerli vasıflı çelik üretimine yöneliyoruz. Şurası açık bir gerçektir ki günümüz rekabetçi iş ortamında varlığımızı sürdürebilmemiz ancak değişime uyum sağlamamızla mümkün olacaktır. Tam da bu sebeple endüstri 4.0-ın konuşulduğu bu dönemde sürdürebilir sonuçlar almak için dijital dönüşüm projemiz olan Has4steel-e başladık. 

Organizasyonumuzu sadeleştirilmiş ve entegre edilmiş iş süreçleri ile yöneteceğiz. Dijitalleşmeyi tüm gurup şirketlerimizin en önemli gündem maddesi haline getirdik. 

Bu sayede vasıflı çelik üretiminde hep bir adım önde olacağız.


Adnan Naci Faydasıçok
Faydasıçok Holding Yönetim Kurulu Başkanı


 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.win-eurasia.com/tr

http://bit.ly/2B0388W
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi