SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   17 Aralık 2018, Pazartesi

Subat 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_166

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://tubeandsteelistanbulfair.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Berdan Cıvata, Yurtdışındaki Büyük Projelerde Söz Sahibi Olmak İstiyor

1979-da yola çıktığında hedef pazarları olan Marmara Bölgesi ile Ankara ve İzmir-deki sanayi bölgeleri için gerek ulaşım süresi gerekse nakliye maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle rekabetçi olamayacağı bir noktada Tarsus-ta üretim yapan Berdan Cıvata, rekabet gücünü arttırmak adına kalitesiyle farkındalık yaratmak zorunda olduğunu gördü. Sektöründe birçok ilke imza atıp başarıları ve kaliteli ürünleriyle kendisine pazarda ciddi bir yer edinen firma, bugün artık dünya devlerine hizmet veriyor.

Tarsus-ta kurulduklarında 5 kişilik bir ekiple 150 metrekare alanda faaliyet gösterirken bugün çalışmalarını Tarsus Mersin OSB-de, 12 bini kapalı toplam 33 bin metrekare alanda sürdüren firma, Türkiye-nin yanı sıra 10 ülkede daha marka tescilli durumda bulunuyor. Türkiye-de İzmit Körfez Geçiş Köprüsü, Türkiye-den Kıbrıs-a Su Temini gibi birçok mega projenin bağlantı elemanlarını üreten ve Türkiye-nin 161-inci, sektörünün 2-nci Ar-Ge Merkezi olarak tescillenen Berdan Cıvata, Turquality kapsamına alınması ile de uluslararası projelere odaklandı.

1982-de STFA Cıvata-dan emekli olduğunda ağabeyi tarafından Tarsus-ta 150 m²-de kurulmuş 5 çalışanlı Berdan Makine Atölyesinin başına geçen Hasan Şemsi, 2000 yılında 400 metrekareye büyüttüğü atölyeyi 25 çalışanıyla boşaltarak Tarsus OSB-de üç yılda bitirebildiği 1500 metrekarelik yeni fabrikasına taşındı… Emekliliğinde Trakya Teknik Üniversitesi Makine Bölümünde ve Mersin Üniversitesinde Makine Elemanları dersleri de veren Hasan Şemsi bunun yanında İskenderun-da ve Arabistan-da bulunan cıvata fabrikalarına da bir süre danışmanlık yaptı.

OSB-de takriben her 3-4 yılda bir yeni bir sanayi parseli alan Hasan Şemsi, Berdan Cıvata-yı bugün 33 bin m² alan üzerinde kurulu tesislerde 35 kadarı mühendis 260 civarındaki çalışanıyla Türkiye-nin cıvata-somun sektöründe ilk 5 firması arasına sokmayı başardı.

Farkındalık yaratmak için kaliteye verdiği önem nedeniyle Türkiye-de cıvata-somun sektöründe en zengin test laboratuvarını kuran ve onu Türkak-tan ISO EN 17025-e göre akredite ettirerek sektöründe laboratuvarı Akredite Belgesine sahip tek üretici oldu. Hasan Şemsi, ayrıca cıvata-somun üretim tesisleri yanında ısıl işlem tesisleri, elektro galvaniz, sıcak daldırma galvaniz, çinko lamelli kaplama tesisleri ve laboratuvarıyla Berdan Cıvata-yı tam entegre bir bağlantı elemanları üreticisi haline getirdi.

Türkiye-de bu sektörün ilk CE ve TucsaMARK Belgelerini alan Berdan Cıvata bugün; basınçlı kaplar için, AD 2000 W belgesi ile birlikte M39 ve daha büyük çaplı 10.9 kalite Çelik Yapı Civataları, ve Tork Kontrollü cıvatalar için üretimde Yetkinlik Belgesi olan,  ISO EN 14399-4 ve ISO EN 14399-10 HRC gibi belgelerin yanında TSE, ISO 9001, ISO 10002, ISO 14001, ISO 18000, GOST gibi belgelere de sahip.

Firma, Türkiye-nin Gama, Tekfen, STFA, ENKA, Çalık gibi dev firmaları ile çalışırken yurtdışında da Nordex, Alstom, Siemens, Vestas, Gold Wind, Gamesa, Senvion ve General Elektrik, Enercon gibi rüzgar enerji sektörünün devleri ile çalışma başarısını göstermektedir.

Mega Projelere Berdan Cıvata imzasını attı

İmza attığı mega projeler, Berdan Cıvata için dönüm noktası oldu. Firma, Mekke-Medine (Haremeyn) tren istasyonlarının alt yapısındaki ankeraj cıvatalarından, üst yapıdaki daldırma galvanizli 10.9 kalite cıvatalarına kadar tüm bağlantı elemanlarını üretti. İzmir-İstanbul ulaşımını 3,5 saate düşürecek otoyol üzerindeki, Avrupa-nın en uzun ikinci köprüsü olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsünün ayaklarını taşıyacak 10 metre uzunlukta 780 kg ağırlıkta ankeraj cıvatalarını da üretti. Bu üretim için köprü devi Japon IHI firmasının dünyada yeterlilik verdiği 3 firmadan biri olan Berdan Cıvata, bunun yanı sıra, Asrın Projesi olarak nitelendirilen denizin 250 metre altından, Anamur-dan Kıbrıs-a 80 kilometre uzunlukta içme suyu projesinde, 1.6 m çaplı boruların paslanmaz saplama ve cıvataları ile birlikte 10.9 kalite çelik cıvatalarını da üretti.  Ayrıca onları deniz suyu içerisinde 100-150 yıl paslanmaya dayanıklı özel bir kaplama ile korumaya aldı. Bu çok uzun ömürlü kaplama, tuz testi korozyonuna 6 bin 500 saat (270 gün) dayanımlı idi ve Türkiye-de bir ilk olma özelliği taşıyordu.

Türkiye-de bir ilk…

 Berdan Cıvata Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şemsi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Türkiye-nin 161-inci, sektörünün 2-nci Ar-Ge Merkezi olarak tescillenen Berdan Cıvata-nın  bu merkez sayesinde sektöre faydalı modeller sunma şansı yakaladığını söyledi.

 -Ar-Ge Merkezimizin tescili bizim için çok önemli bir gelişmeydi çünkü daha önce Mersin Üniversitesi teknoparkında ürün geliştirmelerimizi yaparken bu tescil sonrası kendi bünyemizde yenilikçi ürünler geliştirip üretmeye başladık- diyen Şemsi, Türkiye-de ilk kez üretilen ve ihracatı yapılan -tork kontrollü cıvataların- hem sektöre hem de ülke ekonomisine önemli katkılar sağladığını vurguladı. 60 kadar ülkeye ihracat yapan Berdan Cıvata-nın, enerji, çelik yapılar, rafineler, petrokimya, inşaat, tersanecilik, havaalanları, hangarlar, asma köprüler, demiryolları, tünel, baraj inşaatları, ve rüzgar enerji santralleri gibi sektörler için cıvata, saplama, dişli çubuk ve somun üretimi gerçekleştirdiğini anlatan Şemsi,   -Teknoparktaki Berdan Cıvata Ar-Ge AŞ. isimli şirketimiz dayanımın ön planda olduğu birçok sektöre yüksek mukavemetli ürünlerini ısıl işlem ve kaplama hatlarına yönelik yenilikçi projeleriyle kaliteden ödün vermeden geliştiriyor. Bu sayede uluslararası kalite standartlarını ve müşteri taleplerini dikkate alarak standardın dışında yenilikçi ürünleri de bünyesinde üretmeye başladı- diye konuştu. Şemsi, sektörle ilgili iki adet onaylanmış patent ve dört adet de patent başvurularının olduğunu dile getirdi.

Kıbrıs-Anamur Barış Suyu Projesinden sonra Ar-Ge Merkezi kurduk.

Ar-Ge Merkezi kurma fikrinin nasıl ortaya çıktığını anlatan Hasan Şemsi, -Önceki yıllarda Mersin Üniversitesi Teknoparkında yaptığımız Ar-Ge çalışmaları sonucunda, Kıbrıs- Anamur Barış Suyu Projesi için ürettiğimiz cermocrom ile kaplanmış bağlantı elemanları 6 bin 500 saat tuz püskürtme testine tabi tutulmuş ve korozyona karşı 100-150 yıl arası bir dayanıma sahip olarak üretilmiştir. Bu ürünler bizi mega projelerde yer almak konusunda ön plana çıkardı. Bu da bizim kalitemizi artırmak ve farklı ürünler geliştirmek konusunda çalışmalarımızı sürdürebilmek adına kendi bünyemizde bir Ar-Ge Merkezi kurma fikrini doğurdu. Ar-Ge merkezimizde geliştirilen ve TANAP Projesi için 2 bin saat tuz püskürtme testine dayanımlı XYLAN 1424 teflon kaplanmış bağlantı elemanları ve ülkemizde ilk kez üretilerek ihracatı yapılan tork kontrollü cıvatalar, bu kararı almamızın ne kadar yerinde olduğunun göstergesidir- dedi.

Dünya rüzgâr enerji santral üreticilerine çözüm ortağı olduk.

Şemsi, Türkiye-de sektörünün ISO EN 17025-e göre laboratuvarı Akredite Belgeli tek üreticisi olan Berdan Cıvata-nın Akredite Belgeli laboratuvarında bulunan iki çekme testi cihazı ile rakiplerinden ayrıştığını ve farkındalık yarattığını belirtti.  Şemsi, sözlerini şöyle sürdürdü: -Çekme testi cihazlarından bir tanesi 60 tonluk diğeri ise 500 tonluk kapasitesiyle Avrupa-nın en güçlüsü ve bu çekme testi cihazının TPE-ye yapılmış patent başvurusu 39 ayda olumlu olarak sonuçlanmıştır. Akredite Belgeli zengin test laboratuvarı ve laboratuvarda 500 ton kapasitesiyle Avrupa-nın en güçlü çekme testi cihazı yanında 30 bin Nm gücüyle Avrupa-nın en güçlü iki tork testi cihazından birine sahip oluşumuz, entegre tesisimiz ve yetişmiş iş gücü kaynağımız ile başlangıçta 2 yılda alabildiğimiz ilk RES siparişleri son yıllarda firmalarla tanışmadan sonraki 2-3 ayda almaya başladık. Hatta son zamanlarda hiçbir yerde tanışmadığımız firmaların ziyaretimize geleceğini bildirip, geldiğinde deneme siparişi verdiğini görmeye başladık.

Geçtiğimiz günlerde yapılan 1,1 milyar dolarlık YEKA ihalesinden sonra gururla görüyoruz ki, bu ihaleye dünyanın en büyük 10 rüzgar Gülü üreticisi çağrılmış, 8 tanesi çağrıya iştirak etmiş ve bunlardan 7 tanesi ile (Vestas, GE, Gold Wind, Siemens, Enercon, Nordex, Senvion) çalışmaktayız.  Ülkemiz sanayisi adına gurur duyuyoruz ve firmamız Berdan Cıvata olarak büyük mutluluk yaşıyoruz.-

Berdan Cıvata-nın bağlantı elemanları sektöründe galvanizleme, ısıl işlem konularında mevzuat ve yasal şartlara uygun olarak faaliyet gösterirken,  uluslararası standartlar ve ilkeleri esas alarak kaliteli ürün ve hizmet anlayışını en üst düzeyde gerçekleştirdiğini de vurgulayan Hasan Şemsi, kalite, çevre, iş sağlığı ve güvenliği konularında; hedeflerle yönetim anlayışına, risklere ve faaliyetlerin çevresel etkilerine uygun olarak, kirlenme, yaralanma ve sağlık bozulmalarını önlemek için bir entegre yönetim sistemi kurduklarını da anlattı. Şemsi, -Hızlı ve güvenilir hizmetimizle ürünlerimizi sunmak, çevreyi korumak, deneyimli işgücü, teknolojik altyapımız ve malzeme gibi kaynaklarımızı verimli ve etkin bir şekilde kullanıp sistemimizi sürekli iyileştirerek eğitim ile sürdürülebilir bir gelişim içeren sektörümüzün önde gelen kuruluşlarından biri olmak hedefimizdir.- dedi.


 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.win-eurasia.com/tr

http://bit.ly/2B0388W
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi