SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   17 Aralık 2018, Pazartesi

Subat 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_166

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://tubeandsteelistanbulfair.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Sistem Cıvata, 2017 Yılında %30 Büyüme Sağladı

1992 yılında Anadolu-ya bağlantı elemanları pazarlaması yapmak için kurulan Sistem Cıvata, Bugün Hatve Vida-dan aldığı üretim gücüyle büyümesini sürdürüyor. Sistem Cıvata Genel Müdürü Aydın Çakal, üretim yaptıkları Hatve Vida ve bu ürünlerin pazarlamasını yaptıkları Sistem Cıvata hakkında bilgiler verdi. 2016 yılında üçüncü bir firma olarak kurdukları AYGE Bağlantı ile de somunlu perçin ve perçin ithal ettiklerini belirten Aydın Çakal, sektör hakkındaki öngörülerini de paylaştı. 

SUBCONTURKEY: Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Aydın Çakal: Kastamonuluyum. Bu sektörle tanışmam aileden gelmiyor. Babam öğretmendi. Bu işe hasbelkader başladık. Üniversite-ye hazırlandığım dönemde Beyazıt-ta 6 ay daktilo kursuna gittim ve 10 parmak daktilo öğrendim. O yıllarda faturalar daktilo ile yazılırdı. Bir arkadaşımın vasıtasıyla Başak Cıvata-nın sahibi Bay Samuel ile tanıştım ve sektörü de orada öğrendim. Sonrasında da başka bir cıvata firmasında 4 yıl çalıştım. Birkaç ay çalışmak için işe başlamıştım ama bu süre 4 yılı buldu. Sektörü tanımış ve sevmiştim. Cıvata kokusu da hoşuma gitti ve böylelikle sektörde 30 yılı aşkın süredir çalışmaya devam ediyorum.

SUBCONTURKEY:Sistem Cıvata, Hatve Vida ve 2016 yılında kurduğunuz AYGE Bağlantı hakkında bilgi verir misiniz?

Aydın Çakal: Sistem Cıvata, 2 ortaklı olarak 1992 yılında kuruldu. 2007 yılında ortağımla ayrıldık. Başlangıçta şirketimiz Anadolu-ya cıvata, vida ve diğer bağlantı elemanlarının pazarlamasını yapıyordu. 1997 yılında Anadolu-ya pazarlamayı bıraktık. Sistem Cıvata satış odaklı bir firmadır ve pazarlama yapmaktadır.

Hatve Vida ise üretim yapan firmamızdır. Hatve Vida-da metrik vida, kılavuz vidası ve kanal vidası olarak özel ürünler üretiyoruz. Hatve Vida, Sistem Cıvata için üretim yapmaktadır. Ağır sanayiden küçük bir atölyeye kadar bağlantı elemanlarının kullanıldığı her yere ürün veriyoruz.

2016 yılının 5. ayında AYGE Bağlantı adında üçüncü firmamızı kurarak yatırım yaptık. AYGE Bağlantı-da perçin ve  somunlu perçin ithal ediyoruz. Bu firmayı kurmamızdaki amacımız eksik olan çeşidi tamamlamak ve İstanbul dışında İç Anadolu, Akdeniz ve Ege bölgelerinde söz sahibi olabilmek. Önümüzdeki dönem hedeflerimiz aramızda ithal getirdiğimiz bu ürünleri üretme amacımız var. Zaman içerisinde bu hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum. Piyasa rekabetine uyuyoruz ve müşterilerimiz istediği ürünü bizde bulabildiği için tercih ediliyoruz.

Ben kriz dönemlerinde yatırım yapmayı doğru buluyorum. Kriz sonrası büyük avantaj elde ediyorsunuz. 2017 yılında bağlantı elemanları sektöründe büyük gelişmeler yaşandı. %30-40-lara yaklaşan büyümeler gördük. 2018-de firmaların kendi bakış açıları, finans kontrolleri, disiplini değişkenlik gösterebilir ama genel anlamda sektörümüzden umutluyum. Firma olarak 2017 yılında %30 büyüme sağladık. 2018 yılında da bu büyümenin devam edeceğini düşünüyorum. Amacımız sürdürebilir bir büyüme sağlamak. 

SUBCONTURKEY: Fastener Fair Turkey Fuarına katılıyor musunuz? Firma olarak fuarın önemini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Aydın Çakal: Fuarda Hatve Vida olarak 40 metrekarelik bir alanda üretimini yaptığımız ürünlerin tanıtımını yapacağız.  Sistem Cıvata-yı da fuarda tanıtmak istiyoruz. İthal getirdiğimiz ürünleri de Sistem Cıvata bünyesi altında sektöre tanıtacağız. Bu anlamda fuardan beklentimiz fazla. Bağlantı elemanları fuarından başka Mayıs ayında Konya-Konmak fuarına da katılacağız. Ayrıca önümüzdeki sene yani 2019-da yurtdışında da bir fuara katılmayı planlıyoruz. 

SUBCONTURKEY:Bağlantı elemanları sektörünün gelişimini değerlendirir misiniz?

Aydın Çakal: Türkiye-nin büyümesinde lokomotif sektörlerden birinin bağlantı elemanları sektörü olduğunu düşünüyorum. Bizim sektörümüz büyüme rakamlarının üzerinde bir büyüme gerçekleştirdi. 2018 yılında da büyüme olacağını düşünüyorum. Bağlantı elemanı yaşamın olmazsa olmazı konumunda. Bir ihtiyaç. Böyle bakıldığında sektörümüzün daha da gelişeceğini düşünüyorum.

SUBCONTURKEY:Önümüzdeki dönem hedefleriniz de neler var?

Aydın Çakal: Önümüzdeki dönemde yurt dışından ithal ettiğimiz ürünlerin en azından başlangıçta bir kısmını Hatve Vida-da üreterek ilk başlarda %30 olarak ithalatı azaltmak istiyorum. Kademe kademe olarak bu üretimi artırma hedefimiz var. Kurumsallaşma hedefimiz var. 2017 yılında kalite belgelerimizi aldık. 2017 yılının son çeyreğine stok programı kurduk. 2016-2017 yılları alt yapıya da yatırım yaparak geçti. Önümüzdeki dönemde de yatırımlarımıza devam etmeyi düşünüyoruz. 

SUBCONTURKEY:BESİAD-ın Türkiye-de üretimi olmayan punch gibi ürünleri üretmek amacıyla kurulmasına öncülük ettiği firma hakkında görüşleriniz nelerdir?

Aydın Çakal: Türkiye-de şirket ortaklıkları biraz zor işliyor. Güç farklılıkları var. Güç dengeleri çok farklı olduğu için ortak denge oluşmuyor. Ülkemiz açısından başarılırsa oldukça güzel bir gelişme olur. 
 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.win-eurasia.com/tr

http://bit.ly/2B0388W
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi