SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   17 Aralık 2018, Pazartesi

Subat 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_166

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://tubeandsteelistanbulfair.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Vid-sa Vida, 2017 Yılında Üretimde %25 Büyüme Gerçekleştirdi

Vid-sa Vida Satış Müdürü Altuğ Çelebi, üretimlerinin %40-ını ağırlıklı olarak Avrupa ülkelerine ihraç ettiklerini ve 2018 yılında ihracatlarını %50-ye çıkarmak istediklerini belirtti. Altuğ Çelebi ile fabrika binasında görüştük.

SUBCONTURKEY: Vid-sa Vida ne zaman kuruldu? Kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

Altuğ Çelebi: İlk olarak 1978-de Vidsan Vida A.Ş. olarak Düzce-de kurulan firmamız, 1987-den beri faaliyetlerini Vid-sa Vida San.Tic. Ltd. Şti. olarak İstanbul-da sürdürmektedir. Babam Ahmet Çelebi-nin de bu sektörle tanışması 1978 yılına dayanır.  Vid-sa Vida bir aile şirketidir. İmes-te başlayan üretimlerimiz sonra Yakacık-ta devam etti ve 2001 yılında ise şu anki mevcut yerimiz Pendik-e taşınarak son yaptığımız ilavelerle toplamda 1850 metrekaresi kapalı 2150 metre kare alanda, 27 çalışanımızla faaliyet gösteriyoruz. İç piyasada otomotiv yan sanayi, beyaz eşya yan sanayi ve inşaat sektörleri için paslanmaz vida üretimi yapıyoruz. 2008 yılından beri paslanmaz matkap uçlu vidalar da üretiyoruz. Biz küçük ölçülerde metrik 2-den metrik 8-e kadar vida üretiyoruz. Metrik 6 ve metrik 8 çok fazla ürettiğimiz kalemler değildir. Aylık 10-12 ton üretim yapıyoruz. Ufak ölçülerde üretim yaptığımız için aylık 10-12 ton üretmek ciddi bir rakamdır. Aylık 6-7 milyon adet olan vida üretimimizin çoğunluğunu özel ürünler oluşturur.

SUBCONTURKEY:2017 yılı firmanız için nasıl geçti?

Altuğ Çelebi: Türkiye-de yoğun olarak paslanmaz vida üretimi yapan firmalardan ilklerdeniz. Bu tecrübemizi özel ürünlerde yoğunlaştırdık. İç piyasada Vid-sa Vida-yı paslanmaz vida üreticisi olarak bilirler. Yurtdışına ticaretimiz başladıktan sonra bu yapı biraz değişti. İhracatta ağırlığımız karbon çelik ile yaptığımız üretimlerdir. 2014 yılından sonra ihracatımız da artış sağladık. 2014 yılından önce %90 paslanmaz çelikten üretimler yapıyorduk. Türkiye-de bu oranda paslanmaz üretimi yapan bizim gibi başka firma yoktu. Belki bizim tonajlarımızda üretim yapan vardı ancak üretimlerinin bu kadar büyük kısmını orana vurduğunuzda yoktu. İhracatımızın da %80 karbon çeliği olduğu için bugün üretimimizin %50-sini paslanmaz, %50-sini karbon çeliği oluşturmaktadır. İhracatımızda yaşanan artış ile beraber üretim kapasitemizi de artırmış olduk. 2017 yılında üretimimizde %25-lik artış sağlandı. İhracatımız ise üretimlerimizin %40-ını oluşturmaktadır.

Firmamız, ISO 9001 kalite belgesine sahiptir. Bu sene 2015 versiyonuna geçeceğiz. Ayrıca şartlar 16949 kalite belgesini de almamız gerektiğini gösteriyor. Bu sene öncelikle ISO 9001 kalite belgemizi yenileyeceğiz ve sonrasında 16949 belgesi için çalışmalara başlayacağız.
 
SUBCONTURKEY:2018 yılı hedeflerinizde neler var?

Altuğ Çelebi: 2018 yılında hedefimiz ihracatımızı %50-ye çıkarmak. Yurt dışı pazarlama faaliyetlerimizi yürüten bir danışman firma ile çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemde fuar katılımlarımızı da yapıp Avrupa-da bilinirliliğimizi biraz daha artırmak istiyoruz. İhracatımızda ağırlık Avrupa ülkelerinedir. Ağırlık Almanya-yadır. İskandinavya ülkeleri, İtalya, İngiltere, Fransa, İsviçre gibi ülkelere de ürün gönderiyoruz. 

SUBCONTURKEY:Önümüzdeki dönemde yatırım planlarınız var mı?

Altuğ Çelebi: Bizim 2014 yılında ciddi yatırımlarımız oldu. 2014 yılında toplamda 9 makine yatırımı yaptık. Mevcut yerimizde ilave inşaat yatırımlarımız da oldu. 2017 yılında da makine yatırımlarımız oldu. Kısa vadede planladığımız bir yatırım planlarımız yok. İstanbul-da üretim yapmanın maliyeti çok fazla. Şuanda bulunduğumuz bölge her ne kadar sanayi bölgesi olsa bile değişen koşullarda sanayiden çıkıp konut alanına dönüşmesi muhtemel görünüyor. Öyle olduğu takdirde de zaten burada durmamızın bir anlamı olmayacak. O durumda başka arayışlara gireceğiz. Şuanda ciddi anlamda bir arayışımız yok ama aklımızın bir köşesinde de bu konu var. Şartlar oluşursa yatırım düşünebiliriz. 

SUBCONTURKEY:Sektör olarak ve bölgesel olarak yaşadığınız sıkıntılar var mı?

Altuğ Çelebi: Sektörümüzün en büyük sorunu kalifiye ve kalifiye olmayan eleman sıkıntısıdır. Biz de firma olarak bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Kalifiye eleman dışında kalifiye eleman olmayan eleman aradığınız da bile zorlanıyorsunuz. Yeni nesil yetişen genç insanlarımız çalışma konusunda azimli değiller. Başka sektörlerde kalifiye eleman sorunu yaşanıyor. Kalifiye eleman yetiştirmemiz gerekiyor. Bu konuda derneğimiz BESİAD çalışmalar yapabilir. Elemanları kendimiz yetiştirebilecek burs gibi uygulama merkezleri kurarak kalifiye elemanları yetiştirebiliriz. Bu konunun üzerinde durulması ve acil çözümler üretilmesi gerekiyor. Yaşanan en büyük sorun bu. 

Vida, cıvata sektöründe kapasite artırımı yapmak diğer sanayi kollarına göre daha rahat. Daha hızlı yatırım yapabiliyoruz. Bağlantı elemanları sektörü olarak hızla büyüyoruz. Biz bu büyümeyi sağlarken bizim hammaddecilerimiz bu büyümeyi yakalayamıyorlar. Çünkü yapacakları yatırım bizim yatırımlarımızın çok üzerinde. Bugün sektörün hızlı büyümesinin en büyük etkilerinden biri getirilen gözetim uygulaması. Genel kanı bu gözetimin kalkmayacağı yönünde ama ola ki kalktı o zaman ithalat kolaylaşacak, ithalat maliyeti düşecek. Hammadde üreticileri bunları göz önüne aldıklarında hemen güvenemiyorlar ve kafalarında soru işaretleri oluyor.  Bu bakımdan bizim kadar kolay yatırım yapamıyorlar. Hem maliyetleri hem de sektörün genel durumu ile alakalı. Sektörümüzün büyümesinde maliyetlerimizi düşürebilecek yönde önlemler alınabilirse o zaman biz sadece iç piyasayı doyurmak için uğraşmaz, asıl hedefimiz olan ihracatımızı da artırırız. Bugün sektörün yaptığı ihracatı yeterli bulmuyorum. Sektörde birkaç firma ihracat yapıyor. Sektörün bu kadar büyüdüğü söylenirken, firmalar yatırım yaparken ihracatımızın da daha fazla olması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye-de artık istediğimiz hammaddeyi bulabilmemiz çok büyük avantaj ve maliyetlerimizi de düşürdü. Bu tür avantajlarımız varken ihracatımızın da daha fazla olması gerekir. 


 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.win-eurasia.com/tr

http://bit.ly/2B0388W
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi