SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   12 Aralık 2018, Çarşamba

Subat 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_166

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://tubeandsteelistanbulfair.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Barbaros Demirci
Danışman demircib1948@gmail.com


Plastik Sektörünün Temel Vizyonu ve Potansiyel Yatırım Alanları


Barbaros Demirci
PAGEV Danışmanı

Türkiye plastik sektörü hızla gelişmekte ve global pazarlardan daha fazla pay almaktadır. Sektörün, 2023 ihracat vizyonu, kimya sektörü için hedef alınan 50 Milyar dolarlık ihracat hedefinin en az 17 milyar dolarını gerçekleştirmektir. Mevcut durumda 17 milyar dolar ihracata erişilmesi son derece zor görülmektedir. Nitekim bu düzeyde bir ihracatın gerçekleştirilmesi için sektörün büyümesine paralel olarak artan sorunlarının çözümünün dışında, 3 $/Kg-ın altına inmiş birim ihraç fiyatlarının gelişmiş ülkeler ortalaması olan 4,5 $/Kg-a çıkaracak tedbirlerin alınmasının yanı sıra yatırım teşviklerinden de azami ölçüde yararlanması gerekmektedir.

Türkiye plastik sektörünün en önemli sorunu olan hammadde ithalatındaki yüksek vergi problemi onuncu plan döneminde de değişmemiştir. Önemli olan Türkiye-de katma değeri yüksek hammaddeleri üretmektir. Sektörün yurtiçinden ihtiyacını karşılayamadığı polipropilen ve polietilen gibi harç-ı alem hammaddeleri ithal ederken ödediğimiz vergiler rekabetimizi de olumsuz etkilemektedir. Bu olumsuzlukları ortadan kaldırdığımızda plastik sektörünün Türkiye ekonomisine sağladığı katma değeri daha da artıracağı bilinmektedir.

Plastik sektörünün temel sektörel vizyonu -2023 yılında Türk Plastik Sektörünü, teknoloji üreten, teknolojisini dünya pazarlarına kabul ettiren önder bir sanayi kolu ve plastik işleme kapasitesi ile Avrupa ülkeleri içinde birinci durumun getirmek- şeklinde belirlenmiştir. 

Ancak, bu vizyonun gerçekleştirilebilmesi için gerekli şartlar aşağıda özetlenmektedir;

i. İstikrarlı ve sürdürülebilir ekonomik büyüme,
ii. Sektör için özel bir stratejik planın hazırlanması ve devletin bunu vizyon olarak kabulünün sağlanması,
iii. Cazip yatırım teşvikleri ile yabancı sermayenin plastik hammadde ve katma değeri yüksek ürünlere doğrudan yatırım yapmasının sağlanması,
iv. Rafineri - petrokimya entegrasyonu,
v. Katma değeri yüksek ürünler imal etmek için AR – GE ve ÜR – GE çalışmalarına önem ve teşvik verilmesi, ortalama ihraç fiyatının 3 $ / kg -dan en az 4,5 $ / kg-a çıkartılması,
vi. Kaliteden ödün vermeden maliyet tasarrufu yaparak, global pazarlarda rekabet üstünlüğünün kazanılması,
vii. Nitelikli eleman sorunun çözümü,
viii. Geri dönüşüm altyapısının güçlendirilmesi.

Bu vizyonun gerçekleşmesi için sektörün temel stratejik amaçları ve politikaları ise şu şekilde belirlenmiştir;

i. Hammadde de dışa bağımlılığın azaltılması,
ii. Katma değerin yükseltilmesi amacıyla gelecekte hakim olacak teknolojilere yatırım yapılması,
iii. Rekabet düzeyinin arttırılması,
iv. Sektörün eğitim altyapısının iyileştirilmesi,
v. Sektörün gelişimi ve yabancı sermaye yatırımlarının çekilmesi amacıyla ekonomik altyapının tesis edilmesi

Plastik sektöründe faaliyet gösteren 6500 firmanın sadece 357-sinde (%5,4) yabancı sermaye ortaklığı mevcut olup, bu durum, plastik sektöründe yabancı sermaye yatırımlarının düşük olduğunu göstermektedir. Ancak, plastik sektörü, doğrudan yabancı sermaye yatırımları açısından potansiyel bir yatırım alanıdır.

Türkiye-nin mevcut plastik hammadde üretim kapasitesi, sektör ihtiyacının % 15-inden azını karşılayacak düzeydedir. Sektörün büyüme hızı dikkate alındığında 2023 yılında 10 milyon tonun üzerinde plastik hammadde açığı ortaya çıkacaktır. Yabancı sermayenin bu alanlara çekilmesi için petrokimya yatırımları devlet tarafından özel teşvik kapsamına alınmalı ve büyük yatırım indirimleri ile özel olarak teşvik edilecek bir proje olarak değerlendirilmelidir. 

Plastik Sektöründe Katma Değerin Arttırılmasını Sağlayacak Potansiyel Yatırım Alanları

Türkiye, genel olarak katma değeri büyük plastik mamullerini ithal ederken katma değeri düşük mamulleri ihraç ederek katma değerin yurtdışına transfer edilmesine neden olmaktadır. 

Katma değeri büyük mamullerin üretilerek ihraç edilmesi amacıyla, yabancı sermaye yatırımları TUBİTAK tarafından yapılan Vizyon 2023 çalışmasında ortaya çıkan ve gelecekte hakim olacak teknoloji alanlarına çekilmelidir. 

Bu alanlar; Lazer kaynağı, water injection teknolojisi, enjeksiyon makinelerinde lazer ile malzeme eritme prosesi, thin wall enjeksiyon teknolojisi, mold flow proses simulasyon yazılımları, PVC yerine EPDM üretimi, polimer sentezi, özgün, yeni ve işlevsel polimer tasarım ve sentezi, nano teknoloji - nano-polimer uygulamaları, efektif soğutma teknolojileri, kırma ve yeniden kullanım teknolojileri, çevrim zamanı azaltıcı sistemleri, tasarruf sağlayan enjeksiyon makinelerinin araştırılması, elektrik motorlu enjeksiyon pres  teknolojisi, çok renkli enjeksiyon sistemleri, çoklu malzeme enjeksiyon sistemleri, kaplama, boya, otomotiv, makine, elektrik sektörlerinde ileri uygulamalar, işlevsel polimerlerin savunma sektöründe uygulanması, kompozit malzeme teknolojisi için özgün tasarlanmış ileri işlevsel polimerik reçine geliştirme ve uygulamaları, in mold decoration, twin sheet thermoforming teknolojisi, hızlı kalıp tasarım ve üretimi, sıcak yolluk teknolojiler, blowing agent kullanımı  (malzeme tasarrufu), polimer test, analiz, tanımlama ve standardizasyon yeteneği, işlevsel, özgün ileri polimer teknolojisinin tekstilde kullanımı.

Diğer yatırım alanları ise; kalıp tasarımı, plastik geri dönüşüm alt yapı yatırımları, büyüme hızı gerileyen AB ülkelerindeki plastik mamul üretim tesislerinin Türkiye-ye kaydırılması ve AB talebinin Türkiye-de üretilip AB-ye ihraç edilmesi şeklinde karşılanması, plastik sektör makina parkındaki eski makinelerin, % 35-% 40 civarında enerji tasarrufu sağlayan yeni makinelerle değiştirilmesi, akıllı ambalajlar ve modifiye ambalajlar.

Plastik sektöründe hammadde de ithalat bağımlılığını azaltacak ve katma değerli ürünlerin üretilmesini sağlayacak potansiyel yatırım alanları şunlardır: PP, PVC, LDPE, HDPE, PS, PET, PTA , MEG, ACN , SBR, CARBON BLACK, ABS, PA, ETHYL HEXANOL, LAB, TDI CBR, POLYCARBONATES, PROPYLENE GLYCOL, MALEIC ANHYDRIDE, ISO-PROPANOL, ACRYLIC ACID, ACRYLATES, POLYETHER ALCOHOLS (POLYOL)

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.win-eurasia.com/tr

http://bit.ly/2B0388W
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi