SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   17 Aralık 2018, Pazartesi

Subat 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_166

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://tubeandsteelistanbulfair.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

M.Göker Sarp
ERP Komitesi ve Kurumsal Dönüşüm Platformu Koordinatörü - goker.sarp@erpcommittee.org


Stok Yönetimi ERP Sistemlerinin Temel Uygulamalarından Biridir


Stok yönetimi, ERP sisteminin temel modüllerinden biridir. Stok yönetimi modülü, yarı mamül, sarf malzemeleri, ürünler ve ham maddeler dahil olmak üzere, her biri için stok bakiyelerini izlemenizi ve ilgili süreçleri yönetmenizi sağlar - bu sayede, envanterinizin her deponun içindeki miktarı ile  Lot / Seri, Lokasyon detaylarını inceleyebilirsiniz, herhangi bir noktadan geriye veya ileriye doğru iz takibi yapabilirsiniz. Farklı parti veya serileri, farklı lokasyonlardaki serbest ve rezerve miktarları, niteliksel özellikleri veya varyantları kolaylıkla izleyebilirsiniz. Bunlar da daha yüksek kontrol ve görünürlük seviyesi ile stok doğruluğunun geliştirilmesine yardımcı olur. 

Stok yönetimi, satış, satınalma, planlama ile maliyetlendirme çalışmalarının belkemiğidir. Düzgün yapılandırılan stok kodlaması ve düzgün çalışan stok yönetimi kalite sistemlerinin de gereksinimidir. Ayrıca hiyerarşik kodlama yapısı kullanırsanız, okunabilen, hatasız kullanılabilen bir kod yapısı oluşturabilirsiniz. Bunun yanında raporlama ve analiz imkanlarınız da artacaktır. 

Stok yönetimi, satınalma kararlarından, iş emirlerine kadar birçok noktayı etkiler, bunun için de çok önemlidir. Gerektiği zaman stok sayımı yapmak, doğru olup olmadığını anlamanın tek yoludur, ancak çok sık sayım yapmak, işletme iş akışını aksatır. 

ERP yazılımlarında stok yönetimi, işletme için satın alınan malzemelerin depolara girişinden müşteriye mamul olarak satılıp sevk edilene kadar olan ilgili süreçleri kapsar ve bu modüller, genel olarak üretim ile dağıtım yapan işletmelerin endüstriyel ihtiyaçları dikkate alınarak geliştirilmiştir.

Her şirkette farklı amaçlar için kullanılan çok sayıda (ana depo, hurda depo, emanet depo, red depo vb.) depoları olabilir. Bu depolar arasında hiyerarşik bir ilişki kurulabilir. Depolar kendi içlerinde koridor, blok, raf gibi lokasyonlara ayrılarak adreslenebilir. Bu sayede neyin tam olarak nerede olduğu bilinir, gerek yerleştirme gerek ise malzeme toplama işlemlerinde büyük kolaylık sağlanır.

Depolar ile kullanıcılar arasında yetki tanımı yapılarak kimin hangi alandan sorumlu olduğu sisteme tanımlanabilir. Bu sayede yetkisi olmayan kişilerin depodaki malzemelere müdahale etmesi engellenir. Tüm bu tanımlamalar günümüzde ERP sistemleri tarafından yapılabilmektedir.

Ayrıca Konfeksiyon sektöründe renk-beden ayrıntısını, matbaacılık sektöründe de ise hammadde ayrıntısını belirtmek için varyantlar kullanılabilir. 

Bazı durumlarda üretici ve müşteri kodlarının da sisteminizde takip edilmesi gerekebilir. Bu sayede hem giriş hem de çıkış işlemleri ile ilgili düzenlenen belgeleri taraflar rahatça takip edebilir. Üretici kodu ile giriş veya müşteri kodu ile satış için harcanacak zamandan da tasarruf sağlanır.

Tedarikçilerden satın alınan malzemeler önceden belirlenmiş satınalma giriş kodlarıyla depolara girildikten sonra, fatura ve irsaliye bilgileri ile eşleştirilir. Bağlantıları önceden yapılmış ilgili muhasebe hesapları çalışır. Kalite kontrol prosedürlerine tabi tutulabilir. Bunun yanında Kod / Lot / Seri parametrelerine eşlenik olarak kalite test sonuçları da izlenebildiği için, Kalite Yönetim Sistemleri için geriye izleme rapor veya belgeleri doğrudan elde edilebilir. Reddedilen malzemeler sistem aracılığı ile red depoya transfer edilir ve tedarikçi firmaya iade edilebilir. Diğer malzemeler, depoda daha önceden adreslenen raflara yerleştirilir. 

Üretim iş emirleri ile depoda bekleyen malzemeler çekildikten sonra yarı mamul ve mamul üretimi için kullanılırlar. Üretim sürecine göre hurda ve ıskartaya ayrılanlar olur, ürün maliyeti için ön hesaplamalar ERP sistemi tarafından yapılır. Stok sisteminde bulunan üretim ve demontaj evrakları iş emri sistemi ile entegre çalıştıkları için maliyetlendirme ve masraf dağılımı için gerekli olan her türlü bilgi saklanır ve değerlendirilir. Mamul deposunda bekleyen mamul, müşteriye sevk talimatı ile satışa verilir. Rezervasyonlar satış ve üretim tarafından yapılabilir.  

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.win-eurasia.com/tr

http://bit.ly/2B0388W
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi