SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   18 Eylül 2019, Çarşamba

Mayis 2019 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_181

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://izmirmaktekfuari.com/e-davetiye2


http://www.kalitefuari.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

8 Milyar Dolarlık Hırdavat Sektöründen Güç Birliği

Türkiye de 14 bine yakın firma ile 8 milyar dolar büyüklüğe ulaşan hırdavat sektörü güç birliğine gitme kararı aldı. Sektör Hırdavat Sanayici ve İşadamları Derneği (HISİAD) olarak dernekleşirken, ilk başkanı Çetin Tecdelioğlu oldu. Derneğe sadece sanayicileri ve üreticileri değil, aynı zamanda dağıtıcıları, satıcıları, distribütörleri ve bu işin esnaflığını yapan iş insanlarını da almak istediklerini belirten Tecdelioğlu, sektörün en önemli sorunlarından biri olan fuar eksikliğine de çözüm bulacaklarını söyledi. 

Hırdavat Sanayici ve İşadamları Derneği nin (HISİAD) kuruluş toplantısında konuşan Tecdelioğlu, global firmaları da içlerine alarak yeni bir güç birliğine gittiklerini söyledi. Hırdavatın çok geniş kapsamlı bir sektör olduğuna işaret eden Tecdelioğlu, 13 bin 942 firmanın faaliyet gösterdiği sektörün yan sanayi ve bağlantılı sektörlerle 1 milyon kişiye istihdam yarattığını belirti. 

Dernek Herkese Açık

Bu derneğin içine sadece sanayicileri ve üreticileri değil, aynı zamanda dağıtıcıları, satıcıları, distribütörleri ve bu işin esnaflığını yapan iş insanlarını da almak istediklerini kaydeden Tecdelioğlu,  onların da yıllardan bu yana gelen çok ciddi tecrübeleri, dağıtıcılıkları ve lojistik ağları olduğunu söyledi.  Tecdelioğlu, şöyle devam etti:  Esnaflık işi zaten artık lojistiğe döndü. Burada onlarla ilgili de neler yapmamız lazım, nasıl dağıtım ağları kuracağız, e-ticarete nasıl geçeceğiz? Karşımıza çok fazla global rakip geliyor. Dünyadaki büyük internet siteleri geldiler, girdiler, depo açıyorlar. Bunlarla nasıl mücadele edeceğiz? Bunlara hırdavat pazarını kaptırmadan pazarda nasıl var olmaya devam edeceğimizin yolunu hep beraber bulacağız. 

İhracat İle İthalat Birbirine Çok Yakın

Hırdavat sektörünün geçtiğimiz yıl 4.08 milyar dolar ihracat yaptığına işaret eden Tecdelioğlu,  Türkiye nin ihracatında en önemli ve en katma değerli ihracat kalemlerinden biriyiz. İhracat birim fiyatımız kilogram başına 3.62 dolar. Türkiye nin ihracatının neredeyse 3 katı. Ancak bunun yanında 3.99 milyar dolar da ithalatımız var. Cari açık vermiyoruz ama çok yakınız. Bunu artıya geçirmemiz, açık ara cari fazla veren bir sektör olmamız lazım. Onun için biraz daha yerli ve milli odaklı çalışmalıyız.  dedi. 

Türkiye nin hırdavat sektöründe önemli bir yerinin olduğunu kaydeden Tecdelioğlu,  Örneğin çivide dünya ortalamasında 14 üncü, Avrupa da 7 inciyiz. Bakır boru parçalarında dünyada 7,  Avrupa da 5 inci sıradayız. Alüminyum boru parçaları ve alüminyum aksesuarlarında da Avrupa da beşinci sıradayız. Biz tüm bu sektörlerde ilk iki sıraya oynamak istiyoruz.  Bunun için de hangi ülkelerde fırsatlar var, öncelikli ülkeler nereler, hangi bölgelere mal satabiliriz, ihracatımızı nasıl artırabiliriz gibi konulara büyük önem vereceğiz. Derneğimizin en önemli amaçlarından birisi bu.  diye konuştu. 

Fuar Sektörün En Önemli Eksiği 

Sektörün en büyük eksiklerinden birinin ciddi bir fuar olduğunu vurgulayan Tecdelioğlu, şunları söyledi:  Uluslararası bir fuarın Türkiye ayağının getirilmesi gerek. Biz bunu bağlantı elemanları sektöründe başardık. Fastener Fuarı; uluslararası bir fuar. Bunun bir bacağını İstanbul a getirdik. Hırdavatta da Köln deki Eisenwaren Messe Fuarı dünyanın en büyük global hırdavat fuarlarından biri. Biz dernek olarak temsiliyet gücümüzle Türkiye de hırdavat sektörünün yüzde 70-80 ini temsil eden bir güç olursak o fuarın Türkiye ye gelmemesi imkansız. İster istemez gelecekler. Biz oraya gittiğimizde doğru bir yer ve salon alma gücümüz artacak. Bunların hepsi temsil gücü ve ilişkilerimizle olacak.  

Tecdelioğlu, yurtdışındaki B2B organizasyonlara ve UR-GE çalışmalarına büyük önem vereceklerinin de altını çizdi. 

Uluslararası Birliklerle Yakın Temas

HISİAD olarak dünyadaki sektör birlikleri ile de yakın temas içerisinde olacaklarını vurgulayan Tecdelioğlu,  Avrupa Hırdavatçılar Birliği, Amerika Hırdavatçılar Birliği, Çin Hırdavatçılar Birliği, Meksika ve Brezilya Hırdavatçılar Birlikleri... Bunların birkaçıyla geçmişteki fuarlarda hep ikili ilişkilerimiz oldu. Tanışıklıklarımız var, bağlantılarımızı kurduk. Bunları geliştireceğiz ve bizim hırdavat derneğimizin onlarla iş birliği yapabileceği protokoller hazırlayacağız. Uluslararası eş sivil toplum örgütleriyle iş birliği anlaşmaları yapmamız lazım. Bunun gelecekte kuracağımız fuara ziyaretçi getirmemize de yurtdışında B2B ler yapmamıza da faydası olacak. Bizim mutlaka global olmamız, sadece Türkiye yi değil, dünyayı hedeflememiz gerekiyor. Dünyanın tedarikçisi olmalıyız. Bu da bizim en önemli vizyonlarımızdan biri olacak.  ifadelerini kullandı.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aluexpo.com

https://www.busworldturkey.org
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi