SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   18 Eylül 2019, Çarşamba

Mayis 2019 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_181

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://izmirmaktekfuari.com/e-davetiye2


http://www.kalitefuari.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Türkiye nin En Büyük Galvenizli Çelik Üreticisi: Borçelik

Borçelik in Türkiye nin en büyük üretim kapasitesine sahip ve en yüksek kaliteli galvanizli çelik üreticisi konumunda olduğunu belirten Borçelik Genel Müdürü Kerem Çakır, ABD deki korumacılık eğilimine karşın 2018 yılında Türkiye soğuk sac ve galvanizli sac ihracatının %19 unu gerçekleştirdiklerini söyledi.

SUBCONTURKEY: Borçelik in tarihçesi hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Kerem Çakır: Türkiye nin ilk özel yassı çelik üreticisi olarak 1990 yılında kurulduk. 1994, 2003 ve 2008 yıllarında gerçekleştirdiğimiz toplam 530 milyon USD seviyesindeki yatırımların ardından üretim kapasitemizi 1,5 milyon tona yükselttik. Üç soğuk haddeleme ve üç sıcak daldırma galvaniz hattına sahibiz, 900 bin tonluk galvaniz kapasitemizle Türkiye nin en büyük üretim kapasitesine sahip ve en yüksek kaliteli galvanizli çelik üreticisi konumundayız.   
Dünyanın en büyük çelik üreticilerinden ArcelorMittal ve Borusan Holding ortaklığı ile çalışmalarını sürdüren şirketimizin pazardaki güçlü konumunun temelinde dinamik iş gücü, yenilikçi yaklaşımı, kendini geliştirmek ve büyümek için yaptığı süreklilik arz eden yatırımları, müşteri odaklı hizmet ve kalite anlayışı yer alıyor. 

SUBCONTURKEYBorçelik in galvanizli ürünleri ve bu sektördeki konumunu paylaşır mısınız?

Kerem Çakır: Stratejik öneme sahip 240 bin m2 lik Gemlik tesisimizde sıcak daldırma galvanizli çelik, soğuk haddelenmiş çelik ve sıcak haddelenmiş (asitlenmiş ve yağlanmış) çelik gruplarında üretim yapıyoruz. Ticari, çekme, derin çekme, ekstra derin çekme, çift fazlı, fırında sertleşebilen, refosforize, HSLA (düşük alaşımlı yüksek mukavemetli), yüksek karbonlu çelikler, emayelik ve yapı çeliği kategorilerindeki ürünlerimizi yüksek teknolojiyle üretiyoruz.  

Şirket ortağımız ArcelorMittal in Extragal galvanizleme teknolojisini özellikle otomotiv dış ve iç yüzeyine yönelik sacların üretiminde kullanan Borçelik, bu teknoloji sayesinde Türkiye de otomotiv görünür yüzeyi için sac üretebilen ilk firma konumunda bulunuyor. Borçelik, sahip olduğu bu teknoloji sayesinde otomotiv sektörüne Avrupa Birliği standartlarında sanayi girdisi sağlarken, Türkiye nin bu alandaki dışa bağımlılığını da azaltıyor.  

Ayrıca ülkemizde yapı inşaat sektöründe kullanılan galvanizli yapı çeliği 3,00 mm kalınlığa kadar üretilebiliyor. Biz ise Borçelik te 3,00 - 4,00 mm aralığında da galvanizli yapı çelikleri üretiyoruz. Bu alanda ülkemizdeki tek üretici konumunda bulunuyoruz.

2014 yılında başlatılan dönüşüm çalışmaları kapsamında; atmosfere açık ortamlarda korozyon dayanımını artırmaya yönelik  Yüksek Kaplamalı  ürünler projesini devreye aldık. Hatların çinko kaplama kabiliyetleri artırılarak 600 gr/m2 ve üzeri kaplama yapabilir konuma getirildi.  Bu sayede değişken hava koşullarındaki korozyon şartlarına uyum gösteren yüksek mukavemetli ve yüksek miktarda çinko kaplamalı ürünlerimizi hazırladık.

Otomotiv, beyaz eşya, ısıtma-havalandırma, yapı-inşaat ve makine sanayi gibi ihracatımızın omurgasını oluşturan lokomotif sektörlerin önemli hammadde girdilerini tedarik ediyoruz. Hizmet verdiğimiz sektörler genelinde incelendiği zaman çalıştığımız markaların çoğunluğunun yurt dışına satış yaptığı görülüyor. Dolayısıyla Borçelik olarak biz kendimizi sadece iç piyasa tedarikçisi olarak değil aynı zamanda Türkiye nin ihracatına destek verme misyonu olan bir kuruluş olarak da görüyoruz. 

SUBCONTURKEYFirmanızın 2018 yılı performansı hakkında bilgi verir misiniz?

Kerem Çakır: Borçelik markası ile toplam 1,5 milyon ton üretim kapasitesi, Kerim Çelik markası ile toplam 500 bin ton metal işleme kapasitesine sahip olan Şirket, Türkiye nin en büyük üretim kapasitesine sahip ve en yüksek kaliteli galvanizli çelik üreticisi konumunda bulunuyor. 

Türk çelik sektörü açısından 2018 yılı, gerek küresel ölçekte artış gösteren korumacılık eğilimi gerekse yılın ikinci yarısından itibaren döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar nedeniyle zorlu bir yıl oldu. ABD ve AB nin çelik sektörüne yönelik yeni ticari bariyerleri, üretim fazlasının olduğu Türk çelik sektörünü olumsuz yönde etkilemesine rağmen güçlü rekabet üstünlükleriyle rakiplerimizden ayrılarak, pazardaki olumsuzluklara karşın 2017 yılındaki güçlü performansımızı 2018 yılına da taşımayı başardık. 

Borçelik, ABD deki korumacılık eğilimine karşın 2018 yılında Türkiye soğuk sac ve galvanizli sac ihracatının %19 unu gerçekleştirerek, Türkiye ekonomisine güçlü desteğini sürdürdü.

Bunların yanı sıra aldığımız ödüllerden bahsetmek gerekirse bu yıl küresel teknoloji danışmanlık şirketi International Data Corporation (IDC) tarafından düzenlenen Üretim Sektörü Teknoloji Ödülleri ne 3 projeyle katılan Borçelik, 3 ödülün sahibi oldu. Borçelik in projelerinden  Galvanizleme Hatlarındaki Kritik Alarmların Uzaktan İzlenmesi  Mobilite,  Çelik Üretiminde Gerçek Zamanlı Lokasyon İzleme Sistemi  Nesnelerin İnterneti ve  Makina Öğrenmesi Yoluyla Çelikte Yoğuşma Tahmini  de Büyük Veri & Analitik kategorilerinde ödül kazandı. 2018 yılında BUİKAD tarafından Yılın Kadına Değer veren şirketi seçildik.  PERYÖN ün düzenlediği İnsana Değer Ödülleri nde  Bi İşler  projesiyle  Fark Yaratan İK projeleri-İnsan Kaynaklarında Dijital Dönüşüm  ödülüne layık görüldük. Bursa Sanayicileri ve İş adamları Derneği (BUSİAD) tarafından 2018 Yılı Doğan Ersöz Ödülü ne layık görüldük.

SUBCONTURKEY Bu konuda Borçelik in yatırımları olacak mı?

Kerem Çakır: Borçelik olarak farklılaşma ve akıllı büyümeyi hedefleyerek, organik büyümeyi izliyoruz. Yeni ürün ve hizmet çalışmalarımızla bunu göstermeye çalışıyoruz. 

2019 yılında kurumsal vizyonumuz çerçevesinde hedef bölgelerdeki kilit sektörlerde; müşteriye yakınlık, verimlilik ve yaratıcı çözümleme gibi rekabet üstünlüklerinden güç alarak bir numaralı yassı çelik çözüm sağlayıcısı olmaya devam etmeyi hedefliyoruz. 

Bu sene iç piyasadaki daralma sebebi ile hacimsel büyümemizi sürdürmenin yanında maliyet odaklı çalışacak, portföyümüzdeki katma değerli ürün oranımızı arttıracağız.

SUBCONTURKEY: Ar-Ge faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Kerem Çakır: Borçelik, 2018 yılında da rekabet üstünlüklerini sürdürülebilir kılmak için inovasyon, dijitalizasyon ve Ar-Ge çalışmalarını başarıyla sürdürdü. Bu alanda yürüttüğümüz istikrarlı çalışmalar neticesinde proje sayısı, ciro ve kârlılık sonuçlarında sürdürülebilir başarılar elde etmeye devam ettik.

Türkiye nin en büyük üretim kapasitesine sahip ve en yüksek kaliteli galvanizli çelik üreticisi olarak, geleceğin yeni nesil ürünlerini geliştirmek ve Endüstri 4.0 dönüşümü kapsamında gerçekleştirdiği çalışmaları tek çatı altında yürütmek üzere Bilim Sanayii ve Teknoloji Bakanlığı onayı ile Ar-Ge Merkezi mizi 2018 yılında Gemlik te hayata geçirdik. 

İlk yıl Ar-Ge Merkezi denetimlerini başarıyla tamamladıktan sonra, çalışma alanını sadece ürün ve malzeme ile sınırlı görmeyen, süreçleri, teknolojileri ve ürünleri birlikte geliştirmeye odaklanan bir Ar-Ge çatısı kurduk. Gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge çalışmaları ile mevcut problemleri çözebilmeyi, geliştirmeye çalıştığı yetkinliklerle geleceğe hazırlanmaya odaklanıyoruz. Borçelik Ar-Ge Merkezi; üniversiteler, araştırma merkezleri ve TÜBİTAK gibi bilim kuruluşlarının yanı sıra kendi sektörlerinin önde gelen liderleri olan müşteriler ile işbirliği gerçekleştirerek, Türkiye inovasyon ekosistemine katkı sunmayı hedefliyoruz.

Borçelik genelinde Ar-Ge projelerinde görev alan toplam 74 çalışan ile 2018 yılında 29 adet Ar-Ge projesi yürüttük. Bu projelerden biri uluslararası olmak üzere toplam 5 proje TÜBİTAK-TEYDEB tarafından fonlandı.  İlk faaliyet yılında Avrupa Patent tesciline sahip ürünler geliştirerek önemli bir başarıya imza atan merkezimizin, 2018 yılsonu itibarıyla 9 u ulusal, 2 si uluslararası olmak üzere toplam 11 patent ve 5 faydalı model başvurusu bulunuyor. 

Ar-Ge çalışmalarımız üç ana eksende ilerliyor: Malzeme Geliştirme, Teknoloji Geliştirme ve Proses Geliştirme.
Malzeme geliştirme çalışmalarımız kapsamında sunmaya başladığımız tasarım çözüm ortaklığı hizmetiyle, kullanım koşulları ve gereksinimlerden yola çıkarak müşterilerle birlikte daha özelleştirilmiş, daha hafif, daha mukavemetli, maliyet bakımından etkin daha çevreci ve ithalatı ikame eden ürünleri üretmeyi hedefliyoruz. 

Teknoloji geliştirme alanındaki projelerimiz ağırlıklı olarak dijitalleşme ve endüstri 4.0 altyapısına yönelik olarak yürütülüyor. Endüstri 4.0 ile birlikte Borçelik te müşteri siparişleri, hammadde seçimi ve temini, stok yönetimi, üretim planlaması, ürün sevkiyatı gibi karmaşık planlama gerektiren süreçler dijitalleşiyor. Dijital teknolojilerin kullanımında sektör lideri olmak hedefleniyor.    

Proses geliştirme ekseninde Borçelik proseslerinde başlattığımız geliştirme projeleri, şirketin Ar-Ge stratejileri ile uyumlu faydalar sağlıyor. Şimdiden olumlu sonuçlar alındığını söylemek mümkün. Bu projeler Borçelik in, üretim proseslerinin çizelgeleme optimizasyonları ile ilave kapasiteler sağlıyor ve bu şekilde şirketin rekabet gücünü ve ihracat potansiyelini destekliyor.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aluexpo.com

https://www.busworldturkey.org
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi