SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   18 Eylül 2019, Çarşamba

Mayis 2019 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_181

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://izmirmaktekfuari.com/e-davetiye2


http://www.kalitefuari.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

M.Göker Sarp
ERP Komitesi ve Kurumsal Dönüşüm Platformu Koordinatörü - goker.sarp@erpcommittee.org


Kurumsal İş Uygulamaları Dünyasındaki Kavramsal Tartışmalar – I


Bir yazılımın ERP olup olmadığına nasıl karar verebiliriz?

Kurumlar henüz dijital dönüşüm süreçleri için kararlarını verip dijital dönüşüm yolculuklarına başlayabilmiş ve dijital dönüşüm yolculuğunda onlara destek olacak teknolojiler ile, temel ve tamamlayıcı yazılımların rollerini kanıksayabilmiş durumda değiller.

90  lı yılların başında Gartner, ERP yazılımlarının kapsamanı finans, insan kaynakları, satış ve dağıtım, üretim, hizmet ve tedarik zinciri yönetimi olarak açıklamıştı. 2000  li yılların başlarında da ERP  nin kapsamına ek olarak e-ticaret, tedarik zinciri yönetimi, müşteri ilişkileri yönetimi, iş zekası, ileri düzey planlama & çizelgeleme ve e-satın alma süreçlerinin ve fonksiyonlarının yer aldığı iş uygulamasına ERP II adını verdiler.

Tarihsek olarak ERP  nin çıkışı, MRP  den sonradır. MRP  den önceleri ,se yani 1960  larda ROP (Tekrar Sipariş Noktası),  ROQ (Tekrar Sipariş Miktarı) ve EOQ (Ekonomik Sipariş Miktarı) gibi yöntemlerle stok yönetilirdi.

MRP yazılımları, (1970  lerde) MRP teorisinin ortaya çıkışından sonra geliştirilmişlerdir. Bu yazılımlar MRP teorisine dayandığı için, bu tip bir yazılımın MRP yazılımı olup olmadığına karar vermek kolaydır. Yazılımın, teoride tanımlanmış fonksiyonları yerine getirip getirmediğine veya ona bağlı alt yapı veya (stok ve satın alma gibi) alt fonksiyonları kolayca incelenebilir. Bilinen en eski MRP projesi Black & Decker projesidir.

ERP yazılımları ise, MRP yada MRP II bazlı yazılımlarda olduğu gibi bir teoriye dayanmıyor. Bundan dolayı ERP terimi için ortak ve kabul görmüş bir tanım üzerinde uzlaşılıyor olması ve ERP ile benzer kapsamda olan iş uygulamaları arasındaki farkın net olarak ortaya konması (en azından anlaşılabilir olması) gerekiyor. 

Bu fark net olarak ortaya konmadığı ve bu fark aday kurumlar tarafından takip edilmediği sürece, onlar açısından yönlendirilmeye açık bir ortam oluşması kaçınılmaz olmaktadır. 

Bu fark,
yazılımların lisans ve danışmanlık maliyetleri ile mi?
Kurumlardaki çalışan sayısı veya kullanıcı sayılarının büyüklüğü ile mi?
Üretim planlama veya temel olarak kabul görmüş başka bir modülün varlığı ve yetenekleri mi?

Ölçülmeli ve ortaya konmalıdır. Oluşan yönlendirilmeye açık ortamdan dolayı bu sorulara verilen cevaplar da koşullara göre değişkenlik gösterebilmektedir.
Endüstri mühendisliğinin ERP yaklaşımını baz alırsak ise, MRP  nin evrimi neticesinde ERP  ye ulaşıldığı düşünüldüğü için ERP yazılımlarında malzeme ihtiyaç ve üretim planlama fonksiyonlarının yer alması yönünde bir düşünce oluşması da kaçınılmazdır. Bu açıdan bakıldığında, bu işlevleri tam olarak yerine getiremeyen yazılımlar da ERP yazılımı olarak sayılmayabilir.

Bulunduğumuz coğrafyadaki yazılımların gelişimi muhasebe, bordro, stok, satış ekseninde olduğu için geliştirilen bir çok yazılım ticari paket veya muhasebe yazılımı olarak değerlendiriliyor ve kabul ediliyor. Sanayi devrimine karşın sanayileşmemizin gecikmesi ve o dönem kurulan ve devam edebilen kurumlarımızın sayıca azlığından dolayı lokal yazılımlarımızdan, iş uygulamalarına yönelik taleplerimizin güncelliği yakalaması uzun zaman aldı. Bu nedenle ihtiyaçlarımızın çözümleri de zorunlu yapmamız gerekenler şeylerle sınırlı kaldı. Muhasebe kayıtları, bordro ve son dönemde e-fatura çözümleri gibi. Bu nedenledir ki lokal yazılımların kavramsal gelişmi DOS işletim sisteminden Windows  a geçiş döneminden sonra hızlanabilmiştir.

Bir de paket yazılım gerçeği var. Paket yazılım bir dönemin moda deyimi ile  plug & play  tak veya kur çalıştır şeklinde olan fazla değişiklik ve uyarlama (customization) yapılmadan, direkt olarak kullanıma yönelik eğitimi alınarak kullanılmaya başlanabilen yazılımlar olarak bilinir. ERP yazılımlarının da paket şeklinde çözümler olamayacağı yönünde, yine yazılı olmayan ama genel kabul görmüş bir düşünce ve algı vardır. Bu düşünce de, bu yazılımları satın alan ve uygulayan firmaların iş yapış şekillerinin birbirinden çok farklı olduğu veya bu firmaların tüm sorunlarının çözümü olarak ERP  yi görüyor olmasından kaynaklanıyor. İşte tam bu noktada bir çelişki oluşuyor. Bu da; aynı firmalar ERP yazılımlarını satın aldıktan sonra, uzun süren özelleştirmeler sırasında bu defa, süreçlerinin her firmada yapıldığı şekilde olduğunu, çok farklı bir durum olmadığını ve projenin neden uzun sürüyor olduğunu anlamadıklarını öne sürmeleridir. Bu ve benzeri tanımlanmamış ama sahada yaşanan süreçleri ve deneyimlerimizi paylaştığımız, çözüm önerilerini ve başarı hikayelerini özümsediğimiz zaman ERP  nin rolünün ve kapsamının kafamızda tam olarak oturacağını düşünüyorum.

Bir çok yazılım, diğer yazılımlardan (rakipler) ayrışmak için paket yazılım, muhasebe yazılımı veya ticari paket olmadıklarını öne sürerler. Sahada yaşanan bu ve benzeri olaylar bu tarz algıların oluşmasını sağlıyor. 

ERP veya benzer bir yazılım için öncelikle temel fonksiyonları dar ve geniş bakış açısıyla tanımlamalıyız, segment ve kapsamını net olarak ortaya koyarak başlamalıyız.

Ancak, aday firmaların da üzerine düşen görevler var.
ERP  ye ne kadar hazırlar?
Kaç firmanın stok kodlama yapısı var (akıllı ya da değil)?
Kaç firmanın ürün ağaçları tam olarak tanımlı veya güncel?
Firmalar ERP  yi ne kadar kullanıyorlar?
Kaç firma MRP çalıştırıp, sonuçlarına güveniyor ve uyguluyor? 

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aluexpo.com

https://www.busworldturkey.org
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi