SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   17 Ağustos 2019, Cumartesi

Ocak 2019 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_177

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://izmirmaktekfuari.com/e-davetiye2


http://www.kalitefuari.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

IoT a Ayak Uydurmak Bir Varlık Meselesi

Nesnelerin, sistemlerin birbirleriyle konuşabildiği, Endüstri 4.0 gibi yalnızca üretimi değil sosyal hayatı da etkileyen devrimlerin yaşandığı bir çağda firmaların sürdürülebilirliklerini korumak için gelişmelere ayak uydurmaları şart. Endüstri 4.0, IoT, Yapay Zeka, İş Zekası çözümleri gibi konularda yaptığı çalışmalarla öne çıkan yerli yazılım firması IAS, sunduğu çözümler ile hizmet verdiği firmalara teknolojik anlamda rehberlik ediyor. Nesnelerin İnterneti (Internet of Things – IoT) konusunda bilgi veren ve IAS olarak yaptıkları çalışmaları anlatan IAS Genel Müdürü Bahtiyar Tan, IoT kavramı üretimden, enerjiye birçok alanda oldukça ciddi gelişmelere yön veriyor. Bugün gelinen noktada firmalar IoT nin tetiklediği endüstriyel dönüşümü, yalnızca bir verimlilik meselesi olarak değil aynı zamanda bir varoluş meselesi olarak ele almalılar. Dönüşüme başarı ile ayak uydurmak için akıllı sistemlerle entegre çalışabilen ERP yazılımları kullanılmalı. IAS olarak caniasERP nin herhangi bir modülüne zahmetsizce entegre edilebilen esnek bir IOT altyapısı geliştirdik. Şimdi ise bir yapay zeka entegrasyonu üzerine çalışıyoruz  diyor.

Firmanızdan bahseder misiniz? IAS nin yeni yıl hedefleri neler?

Dünya çapında 800 den fazla müşteri, 30 binden fazla kullanıcı ve 50 den fazla iş ortağıyla 31 ülkede 15 dilde hizmet veren bir firmayız. Geçmişten aldığımız tecrübe ve güç ile hem yurtiçi hem de yurtdışı operasyonlarımızda ön gördüğümüz büyüme hedeflerini gerçekleştirmek için yatırım yapmaya devam ediyoruz. Geliştirme ve Danışmanlık ofislerimizdeki kaynaklarımızı hızla büyütüyoruz. Sektörel çözümlerimiz ile direkt olarak müşterilerimizin ve müşteri adaylarımızın  işini kolaylaştıracak, kurulum maliyetlerini düşürecek yatırımlar gerçekleştirdik. Yerli ve milli bir yazılım firması olarak Endustri 4.0 konusunda öncü bir ERP programı olma hedefini seçtik. Bunun için caniasERP içerisinde her modülü bu hedef doğrultusunda geliştirdik. Otomasyon özelinde hem teknolojik açıdan hem de kavramsal çalışmalarımız oldu. Kendi teknolojisini üreten bir şirket olarak, Web-Client versiyonumuz ile yine caniasERP yazılım dilimiz TROIA kullanılarak geliştirilen bütün çözümlerimizi, üzerinde bir internet tarayıcısı olan her cihazda müşterilerimize sunacağız.Yapay zeka üzerine de araştırma ve geliştirme faaliyetlerimiz sürüyor. Tüm bunların yanında yurt dışı yatırımlarımıza da ağırlık verdik. Güney Kore pazarına hızlı bir giriş yaptık. Ayrıca Çin de de paralel olarak çalışmayı planlıyoruz. Brezilya pazarı için de çalışmalarımız sürüyor. Almanya da şu anda üç ofisimiz bulunuyor ve buradan da Avrupa daki birçok ülkeye hizmet veriyoruz. Hindistan da bulunan ofisimizle de hem Türkiye deki geliştirme faaliyetlerine hem de Uzak Asya daki müşterilerize destek oluyoruz. Aynı zamanda Hindistan pazarında aktif olarak rol alıyoruz. Birleşik Arap Emirlikleri ndeki ofisimiz de aynı şekilde bu operasyonları destekliyor. Müşterilerimize daha kaliteli hizmet vermek amacıyla tüm dünyadaki partner ağımızı hızlı bir şekilde arttırıyoruz.
 
Nesnelerin İnterneti (Internet of Things - IoT) nedir?  Hangi cihazlar bu kategoride değerlendiriliyor?

Nesnelerin interneti; çeşitli türden fiziksel nesnenin, oluşturdukları ya da topladıkları verileri birbirleri arasında veya daha gelişmiş sistemlere aktarabildikleri, ayrıca diğer sistemlerden gelen isteklere yanıt verebilen, ihtiyaca göre uzaktan kontrol edilebilen bir ağ altyapısıdır. Burada önemli olan nokta; ağ üzerinde kişisel bilgisayarlar, akıllı telefonlar gibi gelişmiş bilgisayarlara ek olarak, günlük veya endüstriyel kullanıma uygun nesnelerin de kendi tekil kimlikleri ile birlikte var olmasıdır. Bugün IoT cihazları üretim, güvenlik, enerji, sağlık, tarım, ulaştırma, çevre, şehircilik, ev otomasyonu, giyilebilir teknolojiler ve başka birçok alanda kullanılıyor. İhtiyaçlara bağlı olarak IoT cihazlarının çeşitliliği ve yaygınlığı hızla artıyor. Dolayısıyla IoT cihazları için yapılacak dar bir kategorizasyon, bugün geçerli olsa bile kısa vadede geçerliliğini yitirecektir.

Nesnelerin İnterneti (IoT) kavramı nasıl ortaya çıktı?

Akıllı nesnelerin bir ağ üzerinden bilgi alışverişi yapabilmesi pek yeni bir konu sayılmaz. Bu alanda yapılan akademik ve pratik çalışmaların 80 li yıllara kadar uzandığı söylenebilir. Fakat network sistemleri, sensörler, kontrol sistemleri, gömülü sistemler, makine öğrenmesi gibi birçok alanda gerçekleşen gelişmeler ve bunlara paralel olarak ilgili ürün ve hizmetlerin görece ulaşılabilir hale gelmesiyle son 10 yılda bu konudaki uygulamalar ivme kazandı. Bu süreç internet ve akıllı sistemlere olan bakış acısını da oldukça etkiledi. Özetle IoT kavramı, internet/ağ kullanımına ve cihazlara ilişkin teknolojik gelişmelerin tetiklediği mental bir değişikliğin ürünü diyebiliriz.

IAS Yapay Zeka Çalışmalarına Ağırlık Verdi

Bu gelişmeler endüstriyi ne şekilde etkiliyor? Firmalar bu teknolojilerden ne şekilde yararlanmalı?

IoT kavramı üretimden, enerjiye birçok alanda oldukça ciddi gelişmelere yön veriyor. Yeni bir  Endüstriyel Devrim  olarak nitelenen  Endüstri 4.0  kavramı da, IoT nin endüstriye uyarlanması olarak değerlendirilebilir. Endüstri 4.0 kavramı, üretimde ciddi verimlilik ve kalite artışı sağlayacağı gibi istihdam ve üretimin dünya üzerinde nerede yapılacağı gibi çeşitli sosyal ve politik dönüşümleri de tetikleyecek potansiyele sahip. Bugün gelinen noktada firmalar IoT nin tetiklediği bu endüstriyel dönüşümü, yalnızca bir verimlilik meselesi olarak değil aynı zamanda bir varoluş meselesi olarak ele almak durumundalar. Bu dönüşüme başarı ile ayak uydurmanın en doğru yolu, kurumsal kaynak planlama sistemleri ve akıllı üretim sistemleri arasında entegre bir çözüme odaklanmak olacaktır. Bu iki yapıyı ayrı ayrı ele alan bir yaklaşımın, dönemin gerektirdiği rekabet düzeyinde bir verim üretemeyeceğini düşünüyorum.

IAS olarak IoT konusunda ne gibi çalışmalarınız var? Bu güne kadar neler yapıldı ve gelecekte nelerin olması bekleniyor?

IoT ve Endüstri 4.0 felsefesini en iyi şekilde kavrayan firmalardan biri olarak, IoT ve Endüstri 4.0 konusunda gelişmeleri yakından takip ediyor, ürünlerimizi mevcut ve potansiyel müşterilerimizin dijital dönüşüm ihtiyaçlarına göre şekillendiriyoruz. Bu bağlamda; sahadan çeşitli protokoller ile veri çekip işleyebileceğiniz, ihtiyaca göre çeşitli aksiyonları tetikleyebileceğiniz ve caniasERP nin herhangi bir modülüne zahmetsizce entegre edebileceğiniz esnek bir IOT altyapısı geliştirdik. Şimdi, yine bu kapsamda, bir yapay zeka entegrasyonu üzerinde çalışıyoruz.

SPOT: Nesnelerin İnterneti (Internet of Things – IoT) ile tetiklenen endüstriyel dönüşüme ayak uydurmanın önemini vurgulayan IAS Genel Müdürü Bahtiyar Tan,  Endüstrideki teknolojik dönüşüm yalnızca verimlilik değil varlık meselesi olarak değerlendirilmeli. Firmaların varlıklarını sürdürebilmek için akıllı sistemlerle entegre çalışabilen ERP yazılımlarına ihtiyacı var  dedi.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aluexpo.com

http://www.metalexpo.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi